Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά αν διαβάσεις, οι περισσότεροι που τρέχουν το VRAM burner test του MSI Kombustor, με page file απενεργοποιημένο κάνει utilize την VRAM μέχρι ένα σημείο και μετά κρασάρει το πρόγραμμα λέγοντας ότι δεν είναι αρκετή η διαθέσιμη μνήμη, τι σχέση έχει το page file ούτε εγώ έχω καταλάβει στο συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ρίξε μερικά τεστάκια στην native ανάλυσή σου με τσιμπημένο το ΑΑ αλλά και σε 4Κ και πες μας τι usage βλέπεις.

 

Ακριβως αυτο εκανα τωρα σε προχειρα τεστ των 2 λεπτων στο καθε παιχνιδι just in case και μου ειχε ξεφυγει κατι.

Να θυμισω οτι τα τεστ ειναι σε 2 970G1 και τεσταρισα με Afterburner. Drivers 347.07 Win 8.1 64bit

 

Εχουμε και λεμε.. Ολα σε 3840x2160 αναλυση και καποια με τσιμπημενο το AA απλα προς χαριν παραδειγματος για να δω τι γινεται..

 

AC: Unity : no AA ρουφηχτρα οτι του δινεις το περνει.. 4046-4080

Batman : 8xMSAA 3530-3600

Crysis 3 : 8xMSAA 4048-4056

D.A I : 4xMSAA 3300-3600

FC4 : 4xMSAA 3952-4080

SoM : 3960-3972

 

Αυτα ειναι και τα πιο "απαιτητικα" απο αυτα που εχω εγκατεστημενα τωρα.. Και οι μετρησεις δειχνουν ακριβως το ιδιο και στις 2 καρτες..

Να τονισω επισης οτι το gpu usage κυμαινεται σε πολυ υψηλα επιπεδα στα περισσοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Tι σχέση θα μπορούσε να έχει μια 960 με μια οποιαδήποτε 290; Οι 960 είναι ανταγωνισμός για πολύ ταπεινότερες κάρτες και ειδικά με τιμή έναρξης στα 200 δολλάρια. Μια χαρά επάρκεια έχει η 960 για την τιμή της. Οι φουστιές του NV marketing από την άλλη αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

 

Περιμένω να δώ τιμές. Αν είναι στα 200 € θα γίνουν ανάρπαστες, αν όμως είναι στα 250 που προβλέπω οτι θα κάτσει η μπίλια πάλι θα πουλήσουν αλλά ας είναι καλά το performance/watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://videocardz.com/54329/nvidia-geforce-gtx-960-confirmed-specifications-and-launch-date

 

NVIDIA-GeForce-GTX-960-1080p-gaming-850x

 

Tι σχέση θα μπορούσε να έχει μια 960 με μια οποιαδήποτε 290; Οι 960 είναι ανταγωνισμός για πολύ ταπεινότερες κάρτες και ειδικά με τιμή έναρξης στα 200 δολλάρια. Μια χαρά επάρκεια έχει η 960 για την τιμή της. Οι φουστιές του NV marketing από την άλλη αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Την R9 290 την ανεφερα γιατι υπηρχαν ατομα που κοιταζανε μεχρι 250 με 270ευρω πριν καποιες μερες και υπηρχαν και οι κλασσικες φημες απο διαφορα ''sites''για τιμη γυρω στα 230$. Μακαρι να ειναι οντως οι τιμες στα 200 με 220ευρω και οχι με τα κλασσικα καπελα αλλα 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοεί ότι όποιος ασχολείται με OpenCL δεν θα πάρει 970 μιας και οι επιδόσεις της σε αυτό είναι πολύ πιο κάτω από μια αντίστοιχη(Και όχι μόνο) AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετρεξα το τεστ,το msi afterburner μου δειχνει 4085.οπως και το gpu z μου δειχνει το ιδιο,το widget ομως που εχω στην επιφανεια εργασιας μου δειχνει 3506.το αληθινο πιο ειναι?

 

edit:

δοκιμασα και στο mordor,στο menu η vram δεν πηγε πανω απο 3100 ενω πριν πηγαινε σιγουρα 3900,δεν ξερω αν φταιει που αλλαξα επεξεργαστη η μηπως ειναι χαλια οι τελευταιοι drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την R9 290 την ανεφερα γιατι υπηρχαν ατομα που κοιταζανε μεχρι 250 με 270ευρω πριν καποιες μερες και υπηρχαν και οι κλασσικες φημες απο διαφορα ''sites''για τιμη γυρω στα 230$. Μακαρι να ειναι οντως οι τιμες στα 200 με 220ευρω και οχι με τα κλασσικα καπελα αλλα 970.

 

Oι τιμές εξαρτώνται όπως πάντα από τις υλοποιήσεις των κατασκευαστών και πόσο θα τις υπερχρονίσουν και ανάλογα και οι τιμές. Ωστόσο με 8 SMMs μόνο ότι και να κάνουν η απόσταση θα είναι μεγάλη σε επιδόσεις με την 970 οπότε χωράει άνετα μια τσόντα στην μέση μεταξύ 970 & 960 με βάση τον GM204 & τιμή κάπου κάτω από τα 300;

Γιατι δεν δουλευει καν ???? 

 

Γιατί δεν το υποστηρίζουν ίσως;

Περιμένω να δώ τιμές. Αν είναι στα 200 € θα γίνουν ανάρπαστες, αν όμως είναι στα 250 που προβλέπω οτι θα κάτσει η μπίλια πάλι θα πουλήσουν αλλά ας είναι καλά το performance/watt

 

Για δες το slide καλά που παρέθεσα. Δείχνει μια 960 να έχει σχεδόν διπλάσιες επιδόσεις από μια 660 σε συγκεκριμένα παιχνίδια όπου η 660 έχει μετρηθεί με 4xMSAA και η 960 με 4xMFAA στα 1080p. Ξέρεις όταν όλα είναι όπως πρέπει δεν χρειάζεται καμιά εταιρεία να προσπαθεί να πουλήσει με τέτοιες φουστιές. Δεν αξίζει πάνω από 200 ευρώ η συγκεκριμένη κάρτα εκτός αν την ξεπατώσουν οι κατασκευαστές στους χρονισμούς, αλλά και πάλι 2 γίγα μνήμης;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την G1 φίλε να ησυχάσεις...τόσοι την έχουν πάρει εδώ και έχουν αναφέρει ελάχιστο έως καθόλου CW. Πάντως μη παραξενεύεσαι εγώ όταν ήταν να πάρω την 970 είχα τρομάξει με αυτά που λέγαν για CW στα ξένα φορουμ, αλλά τελικά όλα κομπλέ.

Θέλω το 0 db mode. Άρα πάω ή σε Asus ή ΜSI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πραγματικά, βασικα απορια το εχω, θελετε μερικοι το 0db, και ερωτω εγω, ακούγατε και πριν το θόρυβο της κάρτας σας στο IDLE? Δηλαδή εκαναν οι προηγούμενες καρτες σας μεγαλύτερο θόρυβο απο αυτων των fan case?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοεί ότι όποιος ασχολείται με OpenCL δεν θα πάρει 970 μιας και οι επιδόσεις της σε αυτό είναι πολύ πιο κάτω από μια αντίστοιχη(Και όχι μόνο) AMD.

 

Εισαι σιγουρος για αυτο ? εχω την αισθηση οτι ειναι στα ιδια η επιδοσεις τους. Το αναποδο ισχυει. οτι οι αμδ δεν τρεχουν cuda.

 

Δεν ξερω αν εχει απαντηθει σε προηγουμενες σελιδες αλλα οσοι εχουν 0db καρτες, τελικα ειχε νοημα ?

 

Εχω ενα πισι το οποιο εχει εξαιρετικο airflow και οχι ιδιαιτερως υψηλο θορυβο (εχει 7 ανεμιστηρες 140μμ στο low ). Θα εχει νοημα να παω σε asus αντι για g1 ή την απλη gigabyte?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...