Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικο ειναι σε παιχνιδια δεν εχουν optimized drivers (δηλαδη στο 99% των παιχνιδιων :P)

Κανε μια αναζητηση στο geforce forum για την σειρα 900 και θα δεις.Το ειχα αναφερει πριν κανα μηνα αλλα το περασατε στο ντουκου :D

 

Παντου διαβαζω οτι ειναι γενικο το θεμα με low gpu usage,και στην 290-290Χ σειρα.Εμενα η 290 δεν λεει να ξεκολλησει απο το 40%.Νομιζα οτι ειναι μπουκαλι απο τον 8320 αλλα το εχουν πολλοι με i5-i7 και τωρα ειδα και με nvidia καρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω με το SoM με Ultra textures εξακολουθω να εχω θεματακια ακομη και με SLI, παροτι τα frames μου ειναι στο Θεο.. Δεν ειναι θεμα καρτων στην προκειμενη και δεν ειναι θεμα memory allocation στο Kombustor δειχνει 3900+ και στις 2..

Γενικα λογω του οτι δημιουργειται ενα θεμα με καποιους χρηστες, τεινουν τα πραγματα να μπουρδουκλωνονται και να βγαζει ο καθενας αυθαιρετα συμπερασματα.

Εγω ξερω οτι ευθυνεται το παιχνιδι για το προβλημα μου καθοτι οι καρτες μου συμπεριφερονται αψογα σε ολα τα παιχνιδια που δεν υπαρχει φυσικα θεμα οδηγων..

Δεν διαφωνω προσοχη οτι μπορει να υπαρχει θεμα με προβληματικες παρτιδες, αλλα μην κανουμε την τριχα τριχια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω πως υπαρχει θεμα στους περισσοτερους αν οχι σε ολους απο εμας με τις 970. Και ημαστε πολλοι.:P

 

Κανονικα τα βρισκει τα 4096MB κανονικα τα τερματιζει στα διαφορα benches & stress test.

 

Τωρα αν εχει βγει η βρωμα αυτη απο καποια ατομα στα φορουμ για τις 970, δεν μπορουμε να ημαστε απολυτοι στο τι συμβαινει και πως στο συστημα του καθενος.

 

 

Ειναι και τα περισσοτερα games αρκετα προβληματικα, δεν μπορουμε να εχουμε αυτα ως κριτηριο για αν δουλευει σωστα η καρτα μας.

 

Αν υπαρχει προβλημα οντως με καποιες απο τις παρτιδες θα το διορθωσει η nvidia ειτε με new drivers. Τωρα παλι αν ειναι θεμα καποιας υλοποιησης με new bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά την palit θα την πάρω από κάπου με 330€. Είναι καλό deal ; εννοείτε πως ΔΕΝ θα την έπαιρνα στα 400€ που την έχουν. Επίσης έχει και την τεχνολογία 0 db σαν της Asus. 

 

Δηλαδή με μαχαίρι στο λαιμό, zotac ή palit; Για 330€ η palit δεν πατάει, την Zotac (την μικρούλα) ;;

 

Ευχαριστώ πολύ, παιδιά για τη προηγούμενες απαντήσεις

 

Παρε οτι αλλο εκτος απο παλιτ... οτι εχει πεσει στα χερια μου ειναι πολυ κακης ποιοτητας , φτηνιαρικο και με μικρη εγγυηση. Αυτο κατι λεει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ με τις 2 5970 που εχω φαίνεται στο cs global offensive οτι χρησιμοποιεί 3800mb vram. Φαίνονται και τα 4gb ?

 

Κανονικά βάσει crossfire 1gb δεν έπρεπε να βλέπει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ με τις 2 5970 που εχω φαίνεται στο cs global offensive οτι χρησιμοποιεί 3800mb vram. Φαίνονται και τα 4gb ?

Λιγο δυσκολο μιας και η καρτες σου εχουν 2gb effective :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανεβάσω foto να δείτε και εσείς σε λίγα λεπτά

Λογικα 1,9gb θα ποιανει απλα επειδη εχεις δυο καρτες θα λεει 3,8 (να θυμασαι mirroring κανει το crossfire-sli )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν πάει έτσι.Όταν έχεις ακριβώς την ίδια σκηνή με τα ίδια settings και στην 970 και στην 980, θα έπρεπε να έχουν το ίδιο Vram usage, η διαφορά μεταξύ των δύο καρτών είναι 12% στο μέσο όρο, δηλαδή τρίχες κατσαρές.

1 Tera flop εχουν ! διλαδι η 980 ειναι σαν μια 970+ HD4870 !

δεν το λες και 12% !

τεσπα.......

 

η NV τα δειχνει λιγο ξασπρουλιαρικα τα χρωματα η ειναι η ιδεα μου ;

αλλαξε καποιος απο amd που ειχε σχετικα καρτα 2ετιας το πολυ και πιγε σε nv και βλεπει τα ιδια με εμενα ;

 

θυμαμαι με την 6870 και με την 280Χ που ειχα και επαιζα fc3 και ειχα καλυτερα χρωματα απ την 970 που εχω τωρα !

βεβαια με τις παλιες επαιζα fc3, με την 970 μονο fc4 εχω βαλει !

 

μιας και λετε για μνημη: asus 970 drvs 344,75 στο fc4 εχω δει ολα τερμα μαζι με 4Χ ΤΧΑΑ@1920*1200 3200ΜΒ vram !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να 'ναι..Τα χρώματα της NVIDIA είναι μια χαρά, η όποια διαφορά με τις AMD οφείλεται στις διαφορετικές default ρυθμίσεις στους οδηγούς.Εκτός αυτού, το FC3 δεν έχει καμία σχέση με το FC4 χρωματικά, το πρώτο δείχνει καρτουνίστικα και το δεύτερο πιο φυσικά.Όσον αφορά την διαφορά επιδόσεων μιας 970 με μια 980, είναι στο 12-15% στο μέσο όρο(Ανάλογα ποιες εκδόσεις συγκρίνεις).

 

http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GTX_970_STRIX_OC/25.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Tera flop εχουν ! διλαδι η 980 ειναι σαν μια 970+ HD4870 !

δεν το λες και 12% !

τεσπα.......

 

 

 

Από πότε οι διαφορές σε ALUs ή GFLOPs είναι ισάξιες με τις διαφορές επιδόσεων/επάρκειας; Και λιγότερο από 12% είναι η διαφορά τους αν μιλάμε για οθόνες μέχρι 1080p και σαφώς ταπεινότερους επεξεργαστές από αυτούς που χρησιμοποιούν τα reviews.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...