Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτός έχει όντως θέμα..

 

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=4991253&postcount=93

 

Και υπάρχουν πολλά παραδείγματα με το FC4 ειδικά, ίδια σκηνή στο FC4, ίδια settings ακριβώς και η 970 δείχνει 3500MB usage ενώ η 980 4000MB.

 

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=4990822&postcount=52

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαινεται να εχω καποιο θεμα και φανταζομαι ουτε εσυ αφου εχουμε την ιδια gpu ακριβως.

 

Παντως δοκιμασα και το Shadow of Mordor επειδη με βαλανε σε σκεψεις αυτα που διαβαζα απο εδω και απο εκει.

 

Οντως το game απο τα 4096 MB που εχει η 970 τερματιζει στα 3500-3540 MB. Τοσα μου χρησιμοποιει. Αλλα δεν φταιει σε κατι η gpu για αυτο. Σε οσα τεστ της εκανα με τα διαφορα benches/stress test κτλ, μου τα χρησιμοποιουσε σχεδον  ολη την vram οπως ποσταρα και πιο πανω. 

 

Το game φαινεται να εχει limit αναλογα με την vram της εκαστοτε gpu.  Πχ σε μια titan θα βρισκει και θα χρησιμοποιει 5500 απο τα 6000 ΜB.

 

Δεν εχω stuttering ουτε για αστειο στο game btw.

 

Δοκιμαζω και το fc4 να δω εκει τι θα μου πιανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω εχω καποιο θεμα.Και στο shadow of mordor δοκιμασα dsr x3 και εφτασα την μνημη μεχρι 3,850 mb.Δεν ειδα να εχει καποιο θεμα (εννοω εκτος απο χαμηλοτερα fps προφανως :P). Σημερα δοκιμασα και skyrim φουλ mods δεν ειχε καποιο θεμα η μνημη την γεμισα σχεδον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sakiz λες να μου γεμιζει τα 3.5Gb γιατι παιζω σε 1080p?

 

 

Θα δοκιμασω  και αλλη αναλυση να το ζορισω.

:-)

 

 Edit: Οκ την τερματισα την vram και στο fc4 και στο Shadow of Mordor. 4033 πηγε στο load, αρα δεν εχω κανενα θεμα.  Εβαλα εκει την αναλυση στο τερμα, οσο πηγαινε με το dsr, και ολα good.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 980 με μεγαλύτερη επεξεργαστική δύναμη λογικό δεν είναι να χρησιμοποιεί περισσότερη μνήμη απο την 970?Οταν φτάνει στα όρια την η gpu δέν τραβάει άλλη μνήμη,το ίδιο γίνεται και όταν τερματίζει η μνήμη της κάρτας δέν αξιοποιείται πλήρως η gpu.Επηδεί κάποιοι σύγκριναν 980 και 970. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν πάει έτσι.Όταν έχεις ακριβώς την ίδια σκηνή με τα ίδια settings και στην 970 και στην 980, θα έπρεπε να έχουν το ίδιο Vram usage, η διαφορά μεταξύ των δύο καρτών είναι 12% στο μέσο όρο, δηλαδή τρίχες κατσαρές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι λογικό γιατί η διαφορά τους είναι ένα 12%, να ήταν 30-40% να πω οκ.

Βασικα το pixel fill rate που εχουν εχει διαφορα 25-30%.Ασχετως αν τα fps εχουν μικροτερη διαφορα σε μικροτερες αναλυσεις, σε μεγαλυτερες αναλυσεις (που χρειαζεται και περισσοτερη μνημη) εχουν μη αναλογικη διαφορα μεταξυ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αυτό, όταν δείχνουν την ίδια σκηνή με τα ίδια settings ακριβώς, θα έπρεπε να έχουν το ίδιο Vram usage όπως ξαναέγραψα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αυτό, όταν δείχνουν την ίδια σκηνή με τα ίδια settings ακριβώς, θα έπρεπε να έχουν το ίδιο Vram usage όπως ξαναέγραψα.

Θεμα driver μου μοιαζει παντως οπως και το low gpu usage και το usage drop και ενα ακομα πιο περιεργο που ειδα,σε εναν τυπα η καρτα του δεν ξεκολουσε απο το 1% usage με οποιοδηποτε driver εκτος του 344,11.Δηλαδη πολυ απλα δεν αξιοποιειται τελειως η καρτα.Ειδωμεν,27 ιανουαριου λενε για νεο driver που θα λυσει το low usage,ισως βγει και πιο νωρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι έχω θέμα με το GPU Usage, το πρόβλημα είναι γενικό ή σε συγκεκριμένα παιχνίδια ;

Γενικο ειναι σε παιχνιδια δεν εχουν optimized drivers (δηλαδη στο 99% των παιχνιδιων :P)

Κανε μια αναζητηση στο geforce forum για την σειρα 900 και θα δεις.Το ειχα αναφερει πριν κανα μηνα αλλα το περασατε στο ντουκου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι άλλα παράπονα για την Vram:

 

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=4991450&postcount=110

 

Peak στα 3500-3600MB και stuttering στο Skyrim.Γενικά από ότι λένε μόνο αν push-αριστεί πολύ με απίστευτη ανάλυση και τρελό ΑΑ θα χρησιμοποιήσει παραπάνω Vram, κάτι που δεν συμβαίνει με τις GTX980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...