Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες καλημερα.<br>

Το μηχανημα μου ειναι Χ99 rampage V extreme, 5930K στα 4.5Ghz, 16 gb ddr4 gskill 2800 Mhz<br>

Ειχα και πανω μια 780ti της gigabyte την OC version και την δευτερα αγορασα την 980 g1 της ιδιας εταιρειας,αλλα απ οτι ψιλοδιαβαζω μαλλον downgrade εκανα.<br>

Εσεις τι λετε? Να αρχισω να κλαιω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έκανες downgrade ; Η 980 είναι πιο γρήγορη αν και κανονικά θα 'πρεπε να περιμένεις το GM200 γιατί η διαφορά μεταξύ GK110 και GM204 είναι μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Γιατί έκανες downgrade ; Η 980 είναι πιο γρήγορη αν και κανονικά θα 'πρεπε να περιμένεις το GM200 γιατί η διαφορά μεταξύ GK110 και GM204 είναι μικρή.</p>

 

Γιατι απ οτι διαβαζω σε tessellation ειναι καλυτερη η 780ti και σε ορισμενα παιχνιδια ειναι και μπροστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Downgrade με μια καρτα εστω και οριακα πιο γρηγορα αλλα και πολυ περισσοτερο power/watt αποδοτικοτερη και με ολο το DX12 feature set διαθεσιμο (τουλαχιστον απο οτι γνωριζουμε μεχρι στιγμης) ;

Σιγουρα δεν ειχε ιδιαιτερο νοημα η μετακινηση αλλα οχι και downgrade!! Υπαρχουν και συγκεκριμενες καταστασεις που η 780ti υπολειπεται και 20% της 980..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι απ οτι διαβαζω σε tessellation ειναι καλυτερη η 780ti και σε ορισμενα παιχνιδια ειναι και μπροστα

Ποιος τα λέει αυτά ; Δεν ισχύει, σε όλα πιο γρήγορη είναι η 980, η 780Ti παίζει με την 970 +/-.Απλά το GK110 σε κάποιες εφαρμογές που εκμεταλλεύονται το παραπάνω bandwidth πλησιάζει ή υπερτερεί(Π.χ. Unigine).Σκέψου όμως ότι δεν έχουν βγει ακόμη οδηγοί επιδόσεων για το Maxwell, ενώ το Kepler ότι ήταν να πάρει, το έχει πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γιατι απ οτι διαβαζω σε tessellation ειναι καλυτερη η 780ti και σε ορισμενα παιχνιδια ειναι και μπροστα

Ποιος τα λέει αυτά ; Δεν ισχύει, σε όλα πιο γρήγορη είναι η 980, η 780Ti παίζει με την 970 +/-.Απλά το GK110 σε κάποιες εφαρμογές που εκμεταλλεύονται το GPGPU performance πλησιάζει ή υπερτερεί(Π.χ. Unigine).Σκέψου όμως ότι δεν έχουν βγει ακόμη οδηγοί επιδόσεων για το Maxwell, ενώ το Kepler ότι ήταν να πάρει, το έχει πάρει.
Οντως σε valley ειμαι 7 fps πιο κατω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλημερα.<br>

Το μηχανημα μου ειναι Χ99 rampage V extreme, 5930K στα 4.5Ghz, 16 gb ddr4 gskill 2800 Mhz<br>

Ειχα και πανω μια 780ti της gigabyte την OC version και την δευτερα αγορασα την 980 g1 της ιδιας εταιρειας,αλλα απ οτι ψιλοδιαβαζω μαλλον downgrade εκανα.<br>

Εσεις τι λετε? Να αρχισω να κλαιω?

Εγω πιο πολυ θα εκλαιγα απο τα υπολοιπα κομματια του υπολογιστη που πηρες με την εννοια οτι δεν υπαρχει ακομα αξιοποιηση ειδικα στον επεξεργαστη που εχεις.Και βεβαια η 450ρυρω μητρικη ποναει οπως και να το κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως σε valley ειμαι 7 fps πιο κατω

 

Ωραιο παιχνιδι το valley το χαρηκα πολυ.. Βρε τραβα παιξε τωρα και ασε τα συνθετικα.. Ακου εκει ειναι πιο κατω η 980 με tessellation.. Σε gpu limited καταστασεις ματσακωνει το GM204..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο παιχνιδι το valley το χαρηκα πολυ.. Βρε τραβα παιξε τωρα και ασε τα συνθετικα.. Ακου εκει ειναι πιο κατω η 980 με tessellation.. Σε gpu limited καταστασεις ματσακωνει το GM204..

Μαρεσεις :D.Ενταξυ μπορει να ειναι κυριως τυπος που να ασχολειται περισσοτερο με Benchmarks παρα με παιχνιδια αν κρινω και απο το υπολοιπο συστημα,ειδικα τις Ram.

Παιδες καλημερα.<br>

Το μηχανημα μου ειναι Χ99 rampage V extreme, 5930K στα 4.5Ghz, 16 gb ddr4 gskill 2800 Mhz<br>

Ειχα και πανω μια 780ti της gigabyte την OC version και την δευτερα αγορασα την 980 g1 της ιδιας εταιρειας,αλλα απ οτι ψιλοδιαβαζω μαλλον downgrade εκανα.<br>

Εσεις τι λετε? Να αρχισω να κλαιω?

Ασχετο αλλα πιο Monitor εχεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παιδες καλημερα.

 

Το μηχανημα μου ειναι Χ99 rampage V extreme, 5930K στα 4.5Ghz, 16 gb ddr4 gskill 2800 Mhz

 

Ειχα και πανω μια 780ti της gigabyte την OC version και την δευτερα αγορασα την 980 g1 της ιδιας εταιρειας,αλλα απ οτι ψιλοδιαβαζω μαλλον downgrade εκανα.

 

Εσεις τι λετε? Να αρχισω να κλαιω?

Εγω πιο πολυ θα εκλαιγα απο τα υπολοιπα κομματια του υπολογιστη που πηρες με την εννοια οτι δεν υπαρχει ακομα αξιοποιηση ειδικα στον επεξεργαστη που εχεις.Και βεβαια η 450ρυρω μητρικη ποναει οπως και να το κανεις
Αδερφε ειναι τα μονα που δεν εκλαψα γιατι το 2011 εχει πιο μεγαλη αντοχη στο χρονο.Οποτε το πηρα με γνώμονα να το κρατησω σε βαθος χρονου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχει το 2011 ; Όταν θα βγει η επόμενη performance πλατφόρμα της Intel και βρίσκεται πάνω από σένα στα πάντα επειδή ο πυρήνας θα αποδίδει πιο πολύ, τότε θα καταλάβεις την ''παγίδα'' της Intel.Και θα κοστίζει όσο ένα τωρινό σύστημα με Z97 και i5/i7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...