Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ 3gb vram θα ήταν πολύ πιο λογικό . Κάτι μου λέει πάντως ότι θα έχει λίγο υψηλότερες επιδόσεις από r9 280/285 , τίποτα το φοβερό απλός βασίζονται στην εξοικονόμηση ενέργειας  . 

 

Βέβαια 3 gb με 128 bit δεν κολλάει τόσο, θα έπρεπε να το κάνουν 192 bit. Τώρα περιμένω να δώ αν θα ανακοινώσουν μαζί με την 960 και την 960ti και πόση διαφορά θα έχουν στην τιμή. Ίσως τελικά να βγάλουν σε πρώτη φάση μόνο την 960 και να κρατήσουν την 960ti για αργότερα. Για μερικούς η εξικονόμηση ενέργειας είναι πιο σημαντική απο 1 GB παραπάνω RAM. Οπως και να έχει την αποτυχία της R9 285 δεν θα την έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βέβαια 3 gb με 128 bit δεν κολλάει τόσο, θα έπρεπε να το κάνουν 192 bit. Τώρα περιμένω να δώ αν θα ανακοινώσουν μαζί με την 960 και την 960ti και πόση διαφορά θα έχουν στην τιμή. Ίσως τελικά να βγάλουν σε πρώτη φάση μόνο την 960 και να κρατήσουν την 960ti για αργότερα. Για μερικούς η εξικονόμηση ενέργειας είναι πιο σημαντική απο 1 GB παραπάνω RAM. Οπως και να έχει την αποτυχία της R9 285 δεν θα την έχει.

Για αυτους τους μερικους που λες υπαρχει ηδη η 750ti....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα προσωπικα με ξενερωσε παρα πολυ η nvidia περιμενα μια 960 τουμπανη με 4gb μνημη 256bit η οποια θα κοντευε την 290 σε επιδωσεις. αλλα στην πραγματικοτητα μιλαμε για μια καρτα ~10% ποιο δυνατη απο μια 760. απλα  τραγικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά αλήθεια τα πιστεύετε ;;;

 

δηλαδή παίρνω το Χ αμάξι φουλ έξτρα το 2014 κ το 2015 ίδιο βγαίνει φουλ έξτρα με προβολείς ομίχλης...

 

θα πρέπει να απαιτώ να μου φορέσουν τους προβολείς μιας κ είναι ολόιδιο το κάρο ;;;;

 

 

μάλλον έχεις μπερδευτεί..

Το αμάξι που πήρες το 14 στο παράδειγμα που φέρνεις είναι μοντέλο όχι παρτίδα. Κάθε χρόνο όταν βγαίνει ένα νέο αμάξι ίδιας εταιρίας εσύ λές βγήκε μια νέα παρτίδα ή βγήκε ένα νέο μοντέλο; Στην περίπτωση μας όμως όπου μιλάμε για gpu, η msi gtx970  η νέα παρτίδα του ίδιου μοντέλου(gtx970) εχει backplate ενω η προηγούμενη όχι...Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια 3 gb με 128 bit δεν κολλάει τόσο, θα έπρεπε να το κάνουν 192 bit. Τώρα περιμένω να δώ αν θα ανακοινώσουν μαζί με την 960 και την 960ti και πόση διαφορά θα έχουν στην τιμή. Ίσως τελικά να βγάλουν σε πρώτη φάση μόνο την 960 και να κρατήσουν την 960ti για αργότερα. Για μερικούς η εξικονόμηση ενέργειας είναι πιο σημαντική απο 1 GB παραπάνω RAM. Οπως και να έχει την αποτυχία της R9 285 δεν θα την έχει.

Ισχύει η R9 285 ήταν κακή κίνηση από την AMD . Αυτό το 1gb όμως θα έκανε την διαφορά και δεν νομίζω να έμπαινε εμπόδιο στην εξοικονόμηση ενέργειας ........ όπως είπε και ο Fulgore υπαρχει ηδη η 750tι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα προσωπικα με ξενερωσε παρα πολυ η nvidia περιμενα μια 960 τουμπανη με 4gb μνημη 256bit η οποια θα κοντευε την 290 σε επιδωσεις. αλλα στην πραγματικοτητα μιλαμε για μια καρτα ~10% ποιο δυνατη απο μια 760. απλα  τραγικοι

εχει και απο αυτην.965 ti νομιζω λεγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultra μλκια της nvidia για μενα 128 bit και 2Gb. Kαι αν κανει πανω απο 200 ευρω, ειναι σαν να σπρωχνει κοσμο να παει να παρει την 970 κατευθειαν, λες και δεν παει ηδη μαμιοντας στην αγορα τωρα. Θα τη χαντακωσει την 960 η nvidia με τις τσιγγουνιες της. Βαλε ρε 3 Gb και 256 bit...

 

Ειναι σαν να σου λεει πηγαινε παρε την r9 290. Και γιατι καποιος να μην τα δωσει εκει? Γιατι εδω θα δουμε και κατι ωραια καπελα στην τιμη απο τα φοβερα μας καταστηματα για την 960.

 

Γενικα η 9x σειρα ειναι περιεργη για μενα και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω αυτο που εκαναν. Θα δουμε δηλαδη μια ακριβη 960 αναλογικα με αυτα που προσφερει, μια vfm του κερατα 970, και μια 980 που ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι στοιχιζει τοσο πολυ συγκριτικα με μια 970.. Γιατι στα games κατι 3-4 frames βλεπω διαφορες.. Με ενα OC την φτανει η 970 την 980. 

 

Τωρα θα πεταχτουν καποιοι και θα μου αρχισουν γιατι η 980 ειναι καλη επιλογη στα χρηματα αυτα που την δινουν, για να δικαιολογησουν την αγορα τους. Για gaming ειναι πραγματικα ανουσια η αγορα μιας 980..

 

Ταπεινη μου γνωμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultra μλκια της nvidia για μενα 128 bit και 2Gb. Kαι αν κανει πανω απο 200 ευρω, ειναι σαν να σπρωχνει κοσμο να παει να παρει την 970 κατευθειαν, λες και δεν παει ηδη μαμιοντας στην αγορα τωρα. Θα τη χαντακωσει την 960 η nvidia με τις τσιγγουνιες της. Βαλε ρε 3 Gb και 256 bit...

 

Ειναι σαν να σου λεει πηγαινε παρε την r9 290. Και γιατι καποιος να μην τα δωσει εκει? Γιατι εδω θα δουμε και κατι ωραια καπελα στην τιμη απο τα φοβερα μας καταστηματα για την 960.

 

Γενικα η 9x σειρα ειναι περιεργη για μενα και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω αυτο που εκαναν. Θα δουμε δηλαδη μια ακριβη 960 αναλογικα με αυτα που προσφερει, μια vfm του κερατα 970, και μια 980 που ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι στοιχιζει τοσο πολυ συγκριτικα με μια 970.. Γιατι στα games κατι 3-4 frames βλεπω διαφορες.. Με ενα OC την φτανει η 970 την 980. 

 

Τωρα θα πεταχτουν καποιοι και θα μου αρχισουν γιατι η 980 ειναι καλη επιλογη στα χρηματα αυτα που την δινουν, για να δικαιολογησουν την αγορα τους. Για gaming ειναι πραγματικα ανουσια η αγορα μιας 980..

 

Ταπεινη μου γνωμη.

Τέτοια λές τώρα και εσυ και θα ανοίξουν μύτες βραδιάτικα! :P Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του αυτή είναι η δικιά μου άποψη. Και μένα μου μπήκε κάποια στιγμή στο μυαλό να πάω για 980 γιατί ο ανθρώπινος νους παίζει διάφορα παιχνίδια(καλύτερη απόδοση σε 1440p και ότι με μια 970 δεν μπορείς να τη σηκώσεις κλπ κλπ), αλλά μετά μπήκε στη μέση η λογική και το πορτοφόλι και έκανα για μένα τη πιο σωστή επιλογή. Υπάρχουν ευκαιρίες λίγες αλλά καλές στο κόσμο των gpu, η 970 ήταν μια απο τις καλύτερες για μένα. Και τα υπόλοιπα λεφτά που δεν έδωσα για την 980 θα πάνε στο επόμενο upgrade μαζί με το κέρδος απο την πώληση της 970 στο μέλλον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε να ζωηρεψει και λιγο το topic, καλο κανει. Δεν πειραζει και να ανοιξει καμια μυτη, αρκει καποιος να μου γραψει με επιχειρηματα γιατι καποιος να παει σκασει τοσα χρηματα για την 980 για  gaming στα 1080p και να μην δωσει τα μισα και να παει για την r9 290/970.

 

Επισης γιατι καποιος να παει για αυτη την 960 που θα βγαλουν και να μην παει για την 750ti.. Ειπωθηκε και πιο πανω κατι αναλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε να ζωηρεψει και λιγο το topic, καλο κανει. Δεν πειραζει και να ανοιξει καμια μυτη, αρκει καποιος να μου γραψει με επιχειρηματα γιατι καποιος να παει σκασει τοσα χρηματα για την 980 για  gaming στα 1080p και να μην δωσει τα μισα και να παει για την r9 290/970.

e-penis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα edit.. :P Κoίτα την υπογραφή μου και αυτα που γράφω και θα καταλάβεις :P

Θα σου ελεγα να την περιορισεις σε 5 γραμμες που προβλεπουν οι οροι χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1080p kraken92 αναφερομαι. Παραπανω αναλυσεις οχι ακομα. Δεν ειμαι ετοιμος για τετοια, και δεν ειμαι και μεγαλος φαν του dsr και της μεγαλυτερης αναλυσης αν δεν συνοδευεται με καλο framerate. Too soon.

 

 

Και οτι ειπα για την 980, αναφερομαι για αυτη την περιοδο. Μετα απο ενα χρονο(που θα εχει βγει και η μεγαλη)που  θα εχει πεσει η τιμη της σε λογικα νουμερα, τοτε γιατι οχι, θα αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ελεγα να την περιορισεις σε 5 γραμμες που προβλεπουν οι οροι χρησης.

4 γραμμές είναι η υπογραφή μου αν δεν κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...