Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς καμία πρόθεση τρολαρισματος

www.e-shop.gr/aeg-anemistiras-dapedoy-vl-5606-p-HAP.000206

 

Ένα φιλαράκι μου έκανε κάτι τέτοιο και όλα οκ το καλοκαίρι. Αλλά μόνο εν ώρα παιχνιδιού!

Με σωστο airflow δεν θες τιποτα αλλο.Ειδικα στις καρτες που φυσανε τον αερα μεσα θες εναν καλο ανεμηστηρα κατω να βαζει και εναν-δυο πανω να βγαζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ήδη καλό airflow

4x120mm intake,140mm exaust πλαί και 200mm exaust πάνω

Οι ανεμιστήρες είναι όλοι καινούργοι και όλοι στα 100+cfm(δεν τρέχουν όλoι στο τέρμα όμως)

 

 

 

 

 

edit:

 

Το έλυσα.

Πέρασα ένα custom bios και στις δύο κάρτες.Άλλαξα το boost clock και κάποιες τάσεις.

Τώρα και οι δύο κάρτες τρέχουν στα 1.225V@1455Mhz

http://i.imgur.com/m7Cs8Uo.jpg

 

 

Τώρα το καλοκαίρι όμως θα έχουμε πρόβλημα.....

Επεξ/σία από Big Boss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη καλό airflow

4x120mm intake,140mm exaust πλαί και 200mm exaust πάνω

Οι ανεμιστήρες είναι όλοι καινούργοι και όλοι στα 100+cfm(δεν τρέχουν όλoι στο τέρμα όμως)

 

 

 

 

 

edit:

 

Το έλυσα.

Πέρασα ένα custom bios και στις δύο κάρτες.Άλλαξα το boost clock και κάποιες τάσεις.

Τώρα και οι δύο κάρτες τρέχουν στα 1.225V@1455Mhz

http://i.imgur.com/m7Cs8Uo.jpg

 

 

Τώρα το καλοκαίρι όμως θα έχουμε πρόβλημα.....

Εμενα 1,225 ειναι το στοκ :P.Ισως αυτο αλλαξαν στην revision 1.1,μεγαλυτερο tdp limit επειδη μερικοι εκαναν παραπωνα οτι ειχαν throttling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.225 ειναι το στοκ και σε εμενα στην μια αλλα πρεπει να ειναι καποιο bug και στο SLI βλεπει την δευτερη 1.2

Παντως προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει προσωπικα σαν του Big Boss οπως ειπα ειδικα σε factory o/c ρολογια.. Εκει που τις παιζει τωρα με το custom bios παιζω εγω rock stable σε ολα τα παιχνιδια.. Βασικα παιζω σε ολα ~1490 εκτος του Unity και του Shadow of Mordor που ΜΟΝΟ στην intro screen για καποιο περιεργο λογο μου θροτλαρουν σε 1455..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα 1,225 ειναι το στοκ :P.Ισως αυτο αλλαξαν στην revision 1.1,μεγαλυτερο tdp limit επειδη μερικοι εκαναν παραπωνα οτι ειχαν throttling

 

Η rev 1.0 που τέσταρα είχε 1.212 stock. Δενμ παίζει ρόλο το rev.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα ήταν 1.212 η πάνω και 1.187 η κάτω,πολύ μεγάλη διαφορά.

Δοκίμασα λίγο SOM στα 1546mzh και δε μου κράσαρε,ούτερ αρτιφακτς προς το παρών......Πριν οι drivers κρασάρανε μέσα σε 5 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα ήταν 1.212 η πάνω και 1.187 η κάτω,πολύ μεγάλη διαφορά.

Δοκίμασα λίγο SOM στα 1546mzh και δε μου κράσαρε,ούτερ αρτιφακτς προς το παρών......Πριν οι drivers κρασάρανε μέσα σε 5 λεπτά

 

SoM δεν κρασαρει στο παιχνιδι αντιθετως ειναι πολυ ανεκτικο στο O/Cing, στην main screen ομως οπως ειπα αν το αφησω 5λεπτο ουτε με 1480 δεν παιζω σε SLi..Το αυτο και σε Unity..Weird..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τι διαφορες εχει η http://www.skroutz.gr/s/5909434/MSI-GeForce-GTX-970-4GD5T-OC-V316-009R.htmlαπο την κλασσικη Msi 970??

Χαμηλοτερα ρολογια,λιγο χειροτερη ψυξη.Αν θυμαμαι καλα στο site της msi europe την εχουν 330 ευρω αυτην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά το πλαίσιο κλασσικά έχει την υψηλότερη τιμή...με διαφορά...

Και στην ιδια τιμη μπορεις να παρεις την msi gaming που ειναι καλυτερη σαν καρτα απο την tiger. Καπελο στο ηδη υπαρχων καπελο η πλαισιαρα μας.. Ευτυχως εγω προλαβα και την πηρα οταν την ειχε 409 :P(βγαλ'τε και 100 ευρω κουπονι που ειχα).

 

Οτι να ναι πραγματικα το πλαισιο, ασχετα αν δεν ειχα ποτε αλλα σοβαρα προβληματα οσες φορες τους εχω επιλεξει.

 Γενικα ειναι καλο καταστημα. Βεβαια ειναι να μην σου τυχει... Αν και λιγο με τα κουπονια της καρτας για να παρω το Unity με ταλαιπωρησαν 1 εβδομαδα, (τυπικα δεν τα δικαιωμουν αλλα δεν τα αφησα)επεσε και ενας μικρος εκβιασμος απο μερους μου και τελικα τους τα πηρα με το ζορι με αρκετη πιεση/πρηξιμο στα κεντρικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το egate εμένα ακόμα δεν μου έχουν στείλει τα κουπόνια.

Μετά από 15 τηλέφωνα με σύνδεσαν με κάποιον που ήξερε και μου είπε ότι τους έχουν τελειώσει και περιμένουν να τους στείλει η nvidia και άλλα.Μάλλον με στην βδομάδα θα τα έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το egate εμένα ακόμα δεν μου έχουν στείλει τα κουπόνια.

Μετά από 15 τηλέφωνα με σύνδεσαν με κάποιον που ήξερε και μου είπε ότι τους έχουν τελειώσει και περιμένουν να τους στείλει η nvidia και άλλα.Μάλλον με στην βδομάδα θα τα έχω.

Επεσες μαλλον και στις γιορτες γιαυτο.Υπομονη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...