Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά από stock 7950 σε 1080P η 970 είναι 90% γρηγορότερη :P Δεν θυμόμουν τόσο μεγάλη διαφορά, αλλά τώρα που κοιτάω το performance summary στο techpowerup, η διαφορά είναι όντως τεράστια.

στο heaven βλέπω 45-50κατι % σε σχέση με μια o/c 7950 που προκύπτει το 90% ;

(εκτός αν μιλάμε για 7950 στα 800mhz) 

 

άντε σε συγκεκριμένα παιχνίδια να πηγαίνει και 60% σου λέω εγώ , σχεδόν διπλάσια δυνατότερη δεν είναι

 

ας περιμένει πάντως και τις καινούριες amd, λογικά θα έχουν κάτι αξιόλογο να παρουσιάσουν, ακόμα παίζεις τα πάντα με 7950 και βασικά αν δε θες να ανέβεις ανάλυση πάνω από 1080 δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα να την αλλάξει

 

σε συνδυασμό με κάποιο μόνιτορ ναι, αλλά για να συνεχίσει 1080 με 970 επιμένω ότι είναι ψιλο-overkill 

 

αν είχε καμιά ακόμα πιο παλιά κάρτα και ήθελε να αναβαθμίσει μετά από τόσα χρόνια να πω ναι , αλλά τώρα μπορεί να περιμένει.

και η κάρτα του δεν έχει και πολλά περιθώρια να χάσει αξία.. τι να τη πουλήσει τώρα τι να τη πουλήσει μετά από 4-5 μήνες η διαφορά θα είναι μικρή, τα "πολλά" λεφτά τα έχουν ήδη χάσει οι tahiti και γύρω από το 100αρικο θα συνεχίσουν να παίζουν για καιρό.

αν τώρα δηλαδή τη δίνει 120 το καλοκαίρι στη πολύ χειρότερη θα πιάνει χαλαρά ένα 80αρι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω γιαυτο ανεφερα την R9 290 επειδη ειναι αρκετα φθηνοτερη στα 270ευρω απο Skroutz σε σχεση με τα 385 της Asus 970. Βεβαια δεν μπορω να πω περισσοτερα καθως υπαρχει ειδικη ενοτητα για καρτες γραφικων :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον πάω για 970 sli.

Η 980 έχει σχεδόν τα διπλάσια λεφτά ενώ είναι μόνο 10-15% πιο γρήγορη.GM200 λογικά θα παίζει μεταξύ 700-1000ε και σίγουρα θα είναι πιο αργή από δυο 970.Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 1500-2000ε για κάρτες γραφικών,με καμία.

 

Με ένα OC γύρω στα 1500Mhz τι διαφορά θα δω σε σχέση με την 680 που έχω τώρα?(1202/7308)

Θα παίζω μεταξύ 1440-2160p ανάλογα το παιχνίδι.Το 60fps είναι must πάντως.

 

Επίσης το e-gate είναι αξιόλογο ή να το πάρω από το eshop?

εγγύηση DOA έχει,έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100/53*100=88%(Είπα μιλάμε πάντα για stock 7950)

 

perfrel_1920.gif

Αυτα πρεπει να το εβαζες σε κατι τυπακια που εχουν ανοιξει topic για gaming pc και νομιζουν οτι με μια Gtx 750 ή R7 260x θα παιζουν τα παντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από stock 7950 σε 1080P η 970 είναι 90% γρηγορότερη :P Δεν θυμόμουν τόσο μεγάλη διαφορά, αλλά τώρα που κοιτάω το performance summary στο techpowerup, η διαφορά είναι όντως τεράστια.

 

Μάλιστα.Δεν έχω μπεί σε συγκριτικά site για να μην χαλαστώ χρονιάρες μέρες   :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον πάω για 970 sli.

Η 980 έχει σχεδόν τα διπλάσια λεφτά ενώ είναι μόνο 10-15% πιο γρήγορη.GM200 λογικά θα παίζει μεταξύ 700-1000ε και σίγουρα θα είναι πιο αργή από δυο 970.Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 1500-2000ε για κάρτες γραφικών,με καμία.

 

Με ένα OC γύρω στα 1500Mhz τι διαφορά θα δω σε σχέση με την 680 που έχω τώρα?(1202/7308)

Θα παίζω μεταξύ 1440-2160p ανάλογα το παιχνίδι.Το 60fps είναι must πάντως.

 

Επίσης το e-gate είναι αξιόλογο ή να το πάρω από το eshop?

εγγύηση DOA έχει,έτσι? 

Γενικα δες στα καταστηματα αν πας για την Asus ή την Gigabyte να δινουν και δωρο το κουπονι για παιχνιδια.Οσο να ναι ειναι 50ευρω μειον απο το συνολο :P.Καταστηματα που γνωριζω οτι δινουν κωδικο ειναι τα E-gate,Msystems,Eshop μονο για την Asus και Πλαισιο.Παρολα αυτα εγω μονο απο Msystems εχω αγορασει καρτα γραφικων και αρα μονο για αυτο μπορω να μιλησω λογω προσωπικης εμπειριας και ειμαι μια χαρα ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν τώρα ο οποίος μου λέει ότι παίζει το Watch_Dogs με τα πάντα στο Ultra με μια GTX650Ti και μου λέει ''Απορώ εσείς που δίνετε τόσα λεφτά για κάρτες, τι διαφορετικό έχετε, σας κοροϊδεύουν οι εταιρείες'' και κάτι τέτοια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο heaven βλέπω 45-50κατι % σε σχέση με μια o/c 7950 που προκύπτει το 90% ;

(εκτός αν μιλάμε για 7950 στα 800mhz) 

 

άντε σε συγκεκριμένα παιχνίδια να πηγαίνει και 60% σου λέω εγώ , σχεδόν διπλάσια δυνατότερη δεν είναι

 

ας περιμένει πάντως και τις καινούριες amd, λογικά θα έχουν κάτι αξιόλογο να παρουσιάσουν, ακόμα παίζεις τα πάντα με 7950 και βασικά αν δε θες να ανέβεις ανάλυση πάνω από 1080 δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα να την αλλάξει

 

σε συνδυασμό με κάποιο μόνιτορ ναι, αλλά για να συνεχίσει 1080 με 970 επιμένω ότι είναι ψιλο-overkill 

 

αν είχε καμιά ακόμα πιο παλιά κάρτα και ήθελε να αναβαθμίσει μετά από τόσα χρόνια να πω ναι , αλλά τώρα μπορεί να περιμένει.

και η κάρτα του δεν έχει και πολλά περιθώρια να χάσει αξία.. τι να τη πουλήσει τώρα τι να τη πουλήσει μετά από 4-5 μήνες η διαφορά θα είναι μικρή, τα "πολλά" λεφτά τα έχουν ήδη χάσει οι tahiti και γύρω από το 100αρικο θα συνεχίσουν να παίζουν για καιρό.

αν τώρα δηλαδή τη δίνει 120 το καλοκαίρι στη πολύ χειρότερη θα πιάνει χαλαρά ένα 80αρι 

 

Στο δεύτερο σύστημα υπάρχει μια GTX 275.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν τώρα ο οποίος μου λέει ότι παίζει το Watch_Dogs με τα πάντα στο Ultra με μια GTX650Ti και μου λέει ''Απορώ εσείς που δίνετε τόσα λεφτά για κάρτες, τι διαφορετικό έχετε, σας κοροϊδεύουν οι εταιρείες'' και κάτι τέτοια..

Ε ενταξυ πες του οτι και εσυ παιζεις σε 300fps σε 4κ το Crysis 3 στα Ultra με Gtx 680 :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100/53*100=88%(Είπα μιλάμε πάντα για stock 7950). Επίσης το Heaven άστο, δεν τα πάνε καλά οι GTX900.

 

 

 

perfrel_1920.gif

 

ναι καλά το μέτρησες με βάση το γράφημα, αλλά πρακτικά δεν είναι έτσι μιας και οι 7950 σε σχέση με αυτό που θεωρείται "στοκ" μπορούν να πάρουν πολύ πράγμα και οφείλουν να το πάρουν, δεν σε εμποδίζει κάτι. μπορούν να πλησιάσουν μια 280Χ και η διαφορά να είναι γύρω στο 50%

 

βέβαια και οι 970 από ότι λέτε μπορούν να πάρουν και αυτές από o/c αλλά δε το έχω ψάξει τόσο αυτό το συγκεκριμένο θέμα

 

σίγουρα δε θα έχανε με την αναβάθμιση, δε λέω ότι η 970 δεν είναι σαφώς ανώτερη κάρτα, αλλά θα μπορούσε να περιμένει με τη κάρτα που έχει να δει τι έχει να πει ο ανταγωνισμός ή στο κάτω κάτω να πέσουν κι άλλο οι τιμές των nvidia. σε κάθε περίπτωση δεν έχει να χάσει κάτι με το να περιμένει.

και όπως είπα η απαξίωση στην ήδη υπάρχουσα κάρτα του δεν έχει και πολλά περιθώρια να μεγαλώσει , ούτε θα χρειαστεί να ρίξει και τόσο τραγικά τα settings για να παίξει τα έως τώρα υπάρχοντα παιχνίδια σε 1080.

 

το πρόβλημα θα το είχε αν ήθελε να παίξει σε 1440, εκεί θα έπρεπε να πάει επειγόντως για κάρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα τις πάρω από το egate γιατί είναι οι πιο φθηνές G1 της αγοράς.

Απλώς ρωτάω τι παίζει με τις εγγυήσεις

Τι να παιζει με τις εγγυησεις αν ειναι απο γνωστο μαγαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίωμά του του καθένα να κάνει ότι θέλει, αλλά όχι να αισθάνεται και τύψεις γιατί θα απενεργοποιήσει κάτι που είναι ΠΑΡΑ πολύ υποκειμενικό αν όντως έχει να του προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Εάν κάποιος λαλάκας δημιουργός αποφασίσει στο "ultra" να μην κάνει τίποτε άλλο παρά να κλείσει την συμπίεση υφών και εσύ το χρησιμοποιήσεις τότε λυπάμαι αλλά είσαι άξιος της μοίρας σου.

 

 

To παρατήρησες τόσο καλά που ούτε θυμάσαι και πως το λένε βλέπω. Επειδή όμως έρχεσαι στα λόγια μου ΕΣΕΝΑ δεν σου κάνει κάτι το τετραπλό ή οκταπλό multisampling ή ότι άλλο εννοείς. Δεν θα βάλεις όμως 8-απλό ή αν είχε και 16-απλό μόνο και μόνο επειδή έτυχε να έδωσες 6 κατοστάρικα για την κάρτα; Το τι θα απενεργοποιήσεις ή δεν θα χρησιμοποιήσει ο χρήστης ποτέ είναι στην κρίση του αν διάβασες προσεκτικά την συμμετοχή μου. Το μήνυμα απλά είναι ότι ρυθμίζετε τα παιχνίδια όπως εσείς γουστάρετε και θεωρείτε ότι Α, Β, Γ σας κάνει και Δ, Ε, Ζ όχι.

 

Και ούτε η τελευταία πρόταση ισχύει. Επειδή υποψιάζομαι ότι εννοείς transparency supersampling αν σου βάλω 7 τόνους διαφάνειες σε μια σκηνή θα μετράς δευτερόλεπτα για κάθε καρέ. There is nothing for free in 3D.

Ενοειται οτι καθενας κανει οτι θελει,απλα ειπα καποιες ρυθμισεις για το συγκεκριμενο παιχνιδι που εχω δοκιμασει κι εμεινα ευχαριστημενος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λέει με το SMAA(Subpixel Morphological Antialiasing).

 

 

Εδώ τα λέει και πιο αναλυτικά:

 

http://forum.1cpublishing.eu/showpost.php?s=37bbecc5bc5961c60bb6723936773b54&p=409386&postcount=1

 

Εξακολουθεί να ισχύει ότι προείπα για το transparency supersampling. Δεν υπάρχει κάτι που να είναι δωρεάν στο τρισδιάστατο. Kάτω από τις σωστές συνθήκες θα κοστίσει και αυτό πολύ παραπάνω και ναι οτιδήποτε morphological απέχει πάρα πολύ από το multisampling και την αποτελεσματικότητά του.

 

Μια μέθοδο σωστής εξομάλυνσης (στο οποίο δεν θα μετρήσω καν οτιδήποτε morphological και έχω τους λόγους μου) εξαρτάται πάντα από το συγκεκριμένο φόρτο δεδομένων. Κάτω από τα σημερινά δεδομένα το multisampling στοιχίζει πολύ λιγότερο από το supersampling γιατί απλά τα δεδομένα στο εσωτερικό των πολυγώνων υπερτερούν κατά πολύ από τα δεδομένα στις άκρες αυτών. Για φαντάσου τι γίνεται στο απώτερο μέλλον όταν polygon edge data >>> polygon interior data;

Αν ζηταει 6gv vram τοτε δεν θα το αγορασει κανενας.Ξεκολλατε απο την ζωη σας ρε παιδια πια με την καταραμενη Vram.Τοσα εκ.κοσμος περιμενει αυτα τα παιχνιδια δεν παιζει να εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις απο μια 970 που μολις τωρα βγηκε αλλιως την επομενη εχουν κλεισει οι εταιριες. Και μια το Mordor μια Used 7970 των 150ευρω ηταν παραπανω απο ικανη για να δειξει τις μπαρουφες των εταιριων.Το ιδιο και στο Ground zeroes που τρεχουν ολοι το παιχνιδι με χειροτερα specs απο αυτα που αναγραφονται απο την εταιρια.

 

Πες τα Χρυσόστομε. ΄Οπως είπα βρήκανε τώρα τις κονσόλες με τα 8 γίγα και αυνανίζονται τα ντιβελοπερο-λαλακόπουλα. Μόλις στο άμεσο μέλλον χρειαστούν περισσότερους πόρους θα αναγκαστούν να μετριάσουν τις απαιτήσεις υφών. Μια ζωή το κάνουνε δεν είναι τωρινό φαινόμενο. ΄Οταν πρωτοβγήκαν τα shaders μας έπρηξαν με το να γυαλίζει σαν της μαιμούς τον πώλο και η τελευταία ψωροεπιφάνεια που είχαν βρει. ΄Εμαθαν μετά από καιρό ότι και εδώ μέτρον άριστον και όχι "μέτρον αχάριστον" και γυρίσαμε σε φυσιολογικά δεδομένα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...