Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέσπα ψήνομαι σοβαρά για δύο 970

 

http://www.e-gate.gr/gigabyte-geforce-gtx-970-4gb-gddr5-gv-n970g1-gaming-4gd.html

 

η τιμή είναι καλή για ελλάδα.....

 

 

Θα παίζω και σε 4κ και σε 1080.

Ερχόμενος από 680 αξίζει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για 4Κ θα χρειαστείς δύο κάρτες τουλάχιστον, οπότε ναι, καλύτερα 2*GTX970 παρά ένα GM200.Άσε που παίζει και να σκάσει ως Titan αρχικά με 1000άρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Mordor τα ζηταγε και οποιος ειχε απο 3Gb vram και πανω το επαιζε ευκολα. Εκτος αν αναφερεσαι σε 4K. Εκει ομως δεν ειναι οτι δεν θα σε φτανουν μονο τα 4Gb vram αλλα θα εχει θεμα και η ιδια η gpu. Διπλη λυση και εκει, και αν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν έχω γράψει ένα εκατομμύριο φορές για το Mordor, ότι επίτηδες οι devs έλεγαν 6GB για να γίνει ντόρος για το παιχνίδι τους.Το έπαιξα απροβλημάτιστα τελείως με 4GB Vram σε 1600P και τα πάντα όλα Ultra.Πάει κι αυτό, το GTA V και το Witcher 3 δεν ξέρω αν θα ζητάνε όντως παραπάνω, είναι ένα πιθανό ενδεχόμενο αλλά το θέμα είναι να υπάρχει και ουσιαστική διαφορά και να αξιοποιεί πραγματικά αυτή την υπερβολική μνήμη.


Και το Mordor τα ζηταγε και οποιος ειχε απο 3Gb vram και πανω το επαιζε ευκολα.

Δεν θα το 'λεγα..Στο δεύτερο PC μου με την 280 3GB είχε τρελά κολλήματα με Ultra textures και 1080P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσπα ψήνομαι σοβαρά για δύο 970

 

http://www.e-gate.gr/gigabyte-geforce-gtx-970-4gb-gddr5-gv-n970g1-gaming-4gd.html

 

η τιμή είναι καλή για ελλάδα.....

 

 

Θα παίζω και σε 4κ και σε 1080.

Ερχόμενος από 680 αξίζει?

 

Σίγουρα το sli gtx970 θα σου αρκεί για 4K αλλά εγώ περιμένω και το gm200 και την r9 390x να δω specs & αποδόσεις.

Για 1080p μια χαρά είναι ακόμα η gtx 680.Δεν έχεις και παλιά gpu για μένα για να βιάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 2gb πάντως το έπαιξα στα high σχετικά καλά

Στα ultra δεν παιζόταν με τίποτα.

Οι διαφορές ήταν αρκετά μικρές βέβαια.

 

 

Θα το σκέφτω λίγο ακόμα γιατί μπορεί και να τις πάρω.Λογικά μέχρι pascal θα είμαι αντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καρταρες οι 970, δεν θα εχεις θεμα τουλαχιστον για τα επομενα 2 χρονια. Μην σε ανησυχει το θεμα vram. Εδω και τα 3Gb ειναι αρκετα οπως της 780. Και πλεον ειναι 2 χρονων καρτα και δεν βλεπω να εχει για την ωρα κανενα θεμα με κανενα game.

 

Τωρα στο 2015 αν βγουν games που να θελουν για 1080p 4 vram τοτε οντως θα εχει και αυτη θεμα και θα αναγκαστουν να ριξουν και αυτοι settings. Οταν βγει και καινουρια σειρα απο την nvidia  με παραπανω χαρακτηριστικα και vram και θελουν να την προωθησουν, ε τοτε θα εχουν θεμα και αυτοι με τις 970/980. Ετσι ειναι η τεχνολογια/μαρκετινγκ.

 

Χτιζεις μια καλη βαση 5 χρονων, δλδ psu-mobo-cpu και απο εκει και περα αναβαθμιζεις καρτα γραφικων καθε 2 με 3 χρονια. Εγω προσωπικα της πουλαω και εδω, και βαζω την διαφορα. Δεν ειμαι και τοσο χαμενος αν το καλοσκεφτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είναι καλή ιδέα

Κρατάω cpu/mobo/ram για 5 χρόνια και gpu για 2-3.Έτσι έκανα και πριν.

 

λίγο off topic αλλά πόσο θα μπορούσα να πουλήσω την 680 lightning?(την έχω ακριβώς 2 χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέσπα ψήνομαι σοβαρά για δύο 970

 

http://www.e-gate.gr/gigabyte-geforce-gtx-970-4gb-gddr5-gv-n970g1-gaming-4gd.html

 

η τιμή είναι καλή για ελλάδα.....

 

 

Θα παίζω και σε 4κ και σε 1080.

Ερχόμενος από 680 αξίζει?

 

Κοιτα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα παιζεις σε 4k.. Ποτε.. Ειναι 4 φορες μεγαλυτερη αναλυση απο 1080p και υπερδιπλασια απο 1440p. Απο τα μεχρι στιγμης δειγματα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, αλλα οταν αγοραζα ειχα κατα νου οτι με νοιαζει να καλυψω τα 1440p και εαν μπορω να παιζω σε 4k εχει καλως.. Προς το παρων λοιπον παμε αρκετα καλα και ναι ερχομενος απο SLI GTX680 ειμαι υπερευχαριστημενος. Θα μπορουσα να περιμενω λιγο παραπανω για το μεγαλο, αλλα προσωπικα η τιμη/αποδοση για να κανω ξανα SLI ηταν unbeatable για εμενα..

Σε 4k εαν συνεχισουν αυτου του ειδους τις παπαντζες οι game devs κανοντας την vram αποθηκη για οτι μας βολευει, ειδικα με δειγματα εξομαλυνσης ενεργοποιημενα μπορει και να εχουμε θεμα. Eυελπιστω οτι το DX12 θα φερει μια ισορροπια στην κατασταση και μεγαλυτερη ευελιξια, γιατι αν αναλογιστουμε τι σκ@τ@ κανουν με 4Gb framebuffer και δεν τους φτανει θα αρχιζω να βριζω και δεν θελω μερες γιορτινες.

Γνωμη μου ειναι αν θες SLi κανε το τωρα σε αυτες τις τιμες.. Για 800 ευρω η αποδοση ειναι απλα απο αλλο πλανητη αν θες εξωτικες αναλυσεις.. Αν μιλαμε μονο για 1080p/1440p περνεις μια ή περιμενεις την μεγαλη και τελειωσε η υποθεση..

CPU/mobo/Ram εγω μονο με την δευτερη γενια DDR4 και τουλαχιστον εξαπυρηνο για να πεσουν οι τιμες. Ειμαι υπερευχαριστημενος απο την αποδοση του συστηματος μου για τις υπολοιπες δουλειες που κανω..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...