Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοω,οτι ειναι καινουργιο το τσιπακι ακομα και θελουν δουλεια οι drivers

Ναι, οδηγοί επιδόσεων για το Maxwell δεν έχουν βγει ακόμη.Όσοι έχουν βγει από την κυκλοφορία είναι για bug fixes κυρίως, αν και με τον τελευταίο 347.09 ΒΕΤΑ υπάρχουν αρκετές βελτιώσεις και στην ομαλότητα σε πολλά παιχνίδια.

προσωπικα με τους τελευτεους catalyst omega γενικα εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος. το ερωτημα μου προς ολους. εαν αφησουμε τα vfm στην ακρη.. ποια εταιρια απο τις 2 εχεις τις  καλυτερες τεχνολογιες?

''Τεχνολογίες'' η NVIDIA, γιατί έχει το 3D Vision, το PhysX, το CUDA κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εαν ηταν να επιλεξει καποιος  αναμεσα σε amd η nvidia για καρτα γραφικων. η τεχνολογια mantle απο την amd θα ηταν ενας καθοριστικος λογος να παει σε amd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως οχι.Και απο την στιγμη που σε 6 μηνες βγαινει και το dx 12 (λογικα σε κανα 9μηνο απο τωρα τα πρωτα παιχνιδια?) δεν νομιζω πως το mantle μπορει να γινει παραγωντας.Η τιμη τους ομως σε σχεση με την αποδοση στα πιο πολλα μοντελα (εκτος high end,εκει θες το physx σου ρε παιδι μου :P) ειναι ο καλυτερος συμμαχος τους (δες πωλησεις 280/280x,290/290x πριν βγει η 970)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HBAO+(Horizon Based Ambient Occlusion plus) είναι παιδιά και όχι ''HSBAO''.Ailuros, τα γραφικά να τα ρίξεις, αλλά όχι όταν έχεις σκάσει 5 και 6 κατοστάρικα, δεν σου πάει η καρδιά.Μόνο και μόνο για το ψυχολογικό και που έδωσες τόσα λεφτά, θες να λες ότι παίζεις ''Maxed out''.Δυστυχώς τα παιχνίδια είναι σχεδόν όλα console ports πλέον και οι διαφορές μεταξύ ακόμα και Low με Ultra είναι πολύ μικρές τις περισσότερες φορές.Πόσο μάλλον διαφορές μεταξύ High και Ultra..

 

Δικαίωμά του του καθένα να κάνει ότι θέλει, αλλά όχι να αισθάνεται και τύψεις γιατί θα απενεργοποιήσει κάτι που είναι ΠΑΡΑ πολύ υποκειμενικό αν όντως έχει να του προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Εάν κάποιος λαλάκας δημιουργός αποφασίσει στο "ultra" να μην κάνει τίποτε άλλο παρά να κλείσει την συμπίεση υφών και εσύ το χρησιμοποιήσεις τότε λυπάμαι αλλά είσαι άξιος της μοίρας σου.

Με το HSBAO on ομως εχει αρκετη διαφορα στην ποιοτητα τουλαχιστον στο far cry που εχω παρατηρησει.Το πολυ antialiazing ειναι που ριχνει τρελα τα fps οπως msaa×4×8 που ειναι και πιο ανουσιο καθως δεν βλεπεις μεγαλες διαφορες.

 

Το smaa ειναι πολυ καλο feature γιατι κανει αρκετη δουλεια χωρις να θυσιαζει πολλα fps.

 

To παρατήρησες τόσο καλά που ούτε θυμάσαι και πως το λένε βλέπω. Επειδή όμως έρχεσαι στα λόγια μου ΕΣΕΝΑ δεν σου κάνει κάτι το τετραπλό ή οκταπλό multisampling ή ότι άλλο εννοείς. Δεν θα βάλεις όμως 8-απλό ή αν είχε και 16-απλό μόνο και μόνο επειδή έτυχε να έδωσες 6 κατοστάρικα για την κάρτα; Το τι θα απενεργοποιήσεις ή δεν θα χρησιμοποιήσει ο χρήστης ποτέ είναι στην κρίση του αν διάβασες προσεκτικά την συμμετοχή μου. Το μήνυμα απλά είναι ότι ρυθμίζετε τα παιχνίδια όπως εσείς γουστάρετε και θεωρείτε ότι Α, Β, Γ σας κάνει και Δ, Ε, Ζ όχι.

 

Και ούτε η τελευταία πρόταση ισχύει. Επειδή υποψιάζομαι ότι εννοείς transparency supersampling αν σου βάλω 7 τόνους διαφάνειες σε μια σκηνή θα μετράς δευτερόλεπτα για κάθε καρέ. There is nothing for free in 3D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λέει με το SMAA(Subpixel Morphological Antialiasing).

 

SMAA is a Morphological Anti Aliasing Technique just as MLAA and FXAA but unlike this ones is not proprietary of ATI or Nvidia

 

Εδώ τα λέει και πιο αναλυτικά:

 

http://forum.1cpublishing.eu/showpost.php?s=37bbecc5bc5961c60bb6723936773b54&p=409386&postcount=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τον κάνεις τι τον μεγάλο ''μπαμπά'', να παίξεις τα console ports με περισσότερα frames ; :P

Θέλω να πάιξω 4K.

 

Το σκέφτομαι για 970(η 980 δεν αξίζει με τίποτα 250+ ευρώ παραπάνω) αλλά δεν θα είναι αρκετή και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα φτάσει και η μνήμη στο μέλλον.

Αν βγάζανε μοντέλο με 8GB....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Τεχνολογίες'' η NVIDIA, γιατί έχει το 3D Vision, το PhysX, το CUDA λπ.

Δεν το λες και ανωτερότητα αυτό.

 

μέχρι στιγμής ότι έχει cuda έχει και την επιλογή dxva, amd app. τουλάχιστον σε ότι έχω δουλέψει μέχρι στιγμής.

Για το 3D Η amd το έχει Ποιο free, η πράσινη όχι, το physx Είναι πολύ ωραίο, αλλά δεν πολύ ασχολούνται οι εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4Κ και μαξαρισμενος σε single gpu θα αργησουμε πολυ να δουμε. Ακομα και σε 3-4way sli να πας, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα παιζεις ομαλα games.

 

Επισης τα μονιτορ ειναι αρκετα ακριβα.

 

Απεχει πολυ ακομα το 4Κ να γινει mainstream. Εδω και το 2Κ αρχιζει τωρα να χρησιμοποειται σιγα σιγα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα monitor είναι ακριβά ναι αλλά πήρε ο πατέρας μου καινούργια TV 4κ και είπαμε να αλλάξουμε τηλεοράσεις.

Σκέφτομαι τώρα τι αναβάθμιση μπορώ να κάνω.

Η μόνη λύση είναι 2χ970 η να περιμένω για μεγάλο μαξ.

 

 

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση και να το κρατήσω ως pascal/volta τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...