Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως βγει η 960 με gm206 και αργότερα καμια 960ti με gm204?

 

Κάπως έτσι.

Νομίζω πως και πάλι δεν κατάλαβες.Κοντολογίς και απλοποιημένα ρωτάει: θα έχω tearing αν παίζω σε οθόνη@144hz με 80-90-100-110 fps ή όχι;Πρέπει να παίζω δηλαδή στα 140-144 fps για να μη σπάει η κίνηση;

Cocous, τον κάνω καλά το διερμηνέα, τι βλέπεις; :P

 

Με vsync off ναι θα έχεις εκτός αν τα παιχνίδια δεν ξεπερνάνε ποτέ σε μέγιστες επιδόσεις τα 144 fps. Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση για κάτι τέτοιο, γιατί απλά εξαρτάται κυρίως από την κάθε εφαρμογή και το πως συμπεριφέρεται.

Αίλουρε , δεν κατάλαβα την τελευταία παράγραφό σου.

 

Ριβάιντ εντ ριπίτ....

 

 

 

Αν είχα οθόνη με ρυθμό ανανέωσης στα 144Hz θα έπαιζα απλά με τον κάθετο συγχρονισμό (χα!) ενεργοποιημένο. Το να με κόβει στα 60 μέγιστες επιδόσεις είναι λαλακία, στα 144 μια χαρά το βρίσκω ωστόσο και ας χάσω λίγο σε μέσο όρο. Θα κερδίσω σε ομαλότητα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

 

Αν είχα οθόνη με refresh 144Hz τότε μόνο vsync on. Eφόσον το vsync σταματάει τις μέγιστες επιδόσεις σε αυτή την περίπτωση στα 144 fps σε κάποιες περιπτώσεις θα πέσει μια στάλα ο μέσος όρος (φαντάσου ελάχιστο 30 fps και μέγιστο 200+ fps). Επειδή όμως περιορίζονται οι αποστάσεις με το να "κόψεις" στα 144  (30 με 144) υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει πιο ομαλό το gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεμε καμια φορα, τα min/avg/max fps να μην εχουν τεραστιες αποστασεις μεταξυ τους.. Αυτο το κανω πολλες φορες με το SLI καθοτι ειμαι στα 60Hz και δεν θελω οι βουτιες να γινονται αισθητες οταν πεφτουν σαν αθλητες της Red Bull diving team στα 30-40aria απο τα 100αρια.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το V-Sync δεν πρόσθετε αυτό το τραγικό input lag, ευχαρίστως, αλλά για μένα οι μοναδικές περιπτώσεις που το ενεργοποιώ είναι εάν παίζω ένα τρίτου-προσώπου παιχνίδι με Xbox360 controller ή ένα ραλάκι όπου δεν απαιτεί γρήγορες αποκρίσεις, για first-person δεν το συζητάω καν, ειδικά όταν μιλάμε για MP.Γι' αυτό θα 'θελα να δω το G-Sync τι δουλειά κάνει και σ' αυτό το τομέα(Input lag).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω ρυθμίσει και το βάρος που με βολεύει, κομπλέ όλα.Απλά γενικά θες οπωσδήποτε την απενεργοποίηση του mouse acceleration από παντού, έχω βάλει το fix του MarkC γι' αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικα games το vsync ειναι υποχρεωτικο γιατι τουλαχιστον στα δικα μου ματια το tearing ειναι κατι που δεν το θελω με τιποτα.

 

Τα πιο πολλα games σου δινουν επιλογη τωρα του Borderless οπου το αποτρεπει. Ειναι το ιδιο πραγμα σαν να εισαι fullscreen με vsync on σε αποδοση.

 

Εγω λογω δυο μονιτορ συνηθως βαζω fullscreen, vsync on in game και δεν εχω input lag. Φαινεται να πηγαινει λιγο καλυτερα στη δικη μου περιπτωση και games απο borderless.

 

Ειναι και το παιχνιδι παντα και το πως συμπεριφερεται με το vsync.

 

Αλλοι επιλεγουν το adaptive μεσω cp. Το χρησιμοποιουσα παλιοτερα αυτο, δεν δουλευει παντα με επιτυχια σε ολα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα προσθέτει input lag το V-Sync, είναι ο λόγος που η NVIDIA έφτιαξε το G-Sync(Το οποίο επίσης προσθέτει input lag, απλά αρκετά λιγότερο).Απλά είναι αυτό που είπες, παίζει ρόλο και το παιχνίδι.Αλλά αν παίξεις competitive MP σε FPS με V-Sync(BF4 π.χ.) είσαι τελειωμένη ιστορία :P Το χειρότερο απ' όλα είναι το mouse acceleration όμως που η M$ έχει ενεργοποιημένο στα Windows by default και το οποίο αν δεν το απενεργοποιήσεις, κάνει override σε κάποια παιχνίδια ακόμα και αν το έχεις απενεργοποιήσει από τα in-game settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ για sp φαση παντα αναφερομαι. Οταν επαιζα κατι cod/bf παλιοτερα εννοειται ηταν στο off το vsync.

 

Το mouse accelaration παλι εχει να κανει με το game και δεν με πειραζει τοσο. Στο far cry 4 ναι δεν μου αρεσε ετσι οπως ηταν. Εβαζες για πλακα controller και εβλεπες smooth-ιλα στην κινηση αντιθετως με το mouse.

 

Γουστα ειναι αυτα βεβαια γενικα με το accelaration, το εχω συνηθισει να κινειται με τo default setting των win7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mouse χωρις να εχω φτιαγμενα προφιλ που να αλλαζω on the fly δεν μπορω.. Nα ειναι καλα το G700s που εχω τωρα με καλωδιο παντα για παιχνιδι με βολευει αφανταστα.. Say NO to mouse acceleration :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...