Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια μια ερωτηση μιας και μιλατε για μονιτορ.

Αν εχεις καποιο 100hz και το παιχνιδι πιανει 50 ας πουμε θα δειχνει χαλια?

Aπο οτι λενε οι κατοχοι και παλι δειχνει καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση μιας και μιλατε για μονιτορ.

Αν εχεις καποιο 100hz και το παιχνιδι πιανει 50 ας πουμε θα δειχνει χαλια?

 

Μαντεύω βέβαια τι εννοείς, αλλά αν αναφέρεσαι στον ρυθμό ανανέωσης και έχεις πάντα vsync απενεργοποιημένο, είναι αδιάφορο με τι ρυθμό ανανεώνει η οθόνη. Αν τώρα έχεις "vsync on" τότε η μέγιστες επιδόσεις σου σε παιχνίδι δεν θα ξεπερνάνε ποτέ τον ρυθμό ανανέωσης οθόνης. Eίναι στα 60Hz; Μέγιστες επιδόσεις στα 60fps. Αν 100Hz τότε 100fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαντεύω βέβαια τι εννοείς, αλλά αν αναφέρεσαι στον ρυθμό ανανέωσης και έχεις πάντα vsync απενεργοποιημένο, είναι αδιάφορο με τι ρυθμό ανανεώνει η οθόνη. Αν τώρα έχεις "vsync on" τότε η μέγιστες επιδόσεις σου σε παιχνίδι δεν θα ξεπερνάνε ποτέ τον ρυθμό ανανέωσης οθόνης. Eίναι στα 60Hz; Μέγιστες επιδόσεις στα 60fps. Αν 100Hz τότε 100fps.

Mιας και έχω πιο ανεβασμένο το skill μαντείας μου, πρέπει να σου πω ότι ρωτάει το εξής:εαν υπάρχουν σπασίματα στην κίνηση σε περίπτωση που έχουμε οθόνη με υψηλό refresh rate και με κλειστό vsync έχουμε αρκετά χαμηλότερα frames από το ρυθμό ανανέωσης.

 

Ομολογώ ότι είναι μια απορία που την έχω κι εγώ και δεν την έχω ψάξει, αν και λόγω λογικής και μόνο υποψιάζομαι την απάντηση.Νομίζω πως η όλη παρεξήγηση και οι υπόνοιες μπαίνουν από όσα διαβάζουμε κατά καιρούς από μερικούς που λένε ότι για να εκμεταλλευτείς οθόνη στα 144hz πχ θες και κτήνος μηχάνημα για να έχει και τα αντίστοιχα frames.Άλλο βέβαια νόημα προφανώς θέλουν να προσδώσουν στο παραπάνω, άλλο καταλαβαίνει ο μέσος αναγνώστης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι με ένα 120/144Hz monitor, δεν πρέπει να 'χεις ντε και καλά 120/144FPS, και στα 80-90-100 βλέπεις διαφορά στην κίνηση που ένα 60Hz monitor δεν μπορεί να δείξει.Εκεί που θα θες όντως τέρας μηχάνημα, θα είναι με το Oculus Rift βέβαια, αν θυμάμαι καλά λένε ότι θες 95FPS για να παίζεις ξεκούραστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θα 'θελα να δω το G-Sync σε δράση, για να φτάνουν μερικοί να λένε ότι προτιμούν TN 120/144Hz αντί για IPS 60Hz..

 

Πολύ θα' θελα να έρθουν επιτέλους καλύτερες οθόνες γιατί βαρέθηκα τα gstring μπαλώματα :P

Mιας και έχω πιο ανεβασμένο το skill μαντείας μου, πρέπει να σου πω ότι ρωτάει το εξής:εαν υπάρχουν σπασίματα στην κίνηση σε περίπτωση που έχουμε οθόνη με υψηλό refresh rate και με κλειστό vsync έχουμε αρκετά χαμηλότερα frames από το ρυθμό ανανέωσης.

 

Ομολογώ ότι είναι μια απορία που την έχω κι εγώ και δεν την έχω ψάξει, αν και λόγω λογικής και μόνο υποψιάζομαι την απάντηση.Νομίζω πως η όλη παρεξήγηση και οι υπόνοιες μπαίνουν από όσα διαβάζουμε κατά καιρούς από μερικούς που λένε ότι για να εκμεταλλευτείς οθόνη στα 144hz πχ θες και κτήνος μηχάνημα για να έχει και τα αντίστοιχα frames.Άλλο βέβαια νόημα προφανώς θέλουν να προσδώσουν στο παραπάνω, άλλο καταλαβαίνει ο μέσος αναγνώστης τους.

 

Με κλειστό το vsync και refresh@100Ηz πόσο συχνά θα έχεις μέγιστες επιδόσεις ακριβώς που θα είναι στα 50 fps θεωρητικά. Η περιγραφή αυτή μου ταιριάζει μάλλον σε κάτι τρομερά unplayable εκτός αν μου ξαναχτύπησε το Alzheimer την πόρτα.

 

Αν είχα οθόνη με ρυθμό ανανέωσης στα 144Hz θα έπαιζα απλά με τον κάθετο συγχρονισμό (χα!) ενεργοποιημένο. Το να με κόβει στα 60 μέγιστες επιδόσεις είναι λαλακία, στα 144 μια χαρά το βρίσκω ωστόσο και ας χάσω λίγο σε μέσο όρο. Θα κερδίσω σε ομαλότητα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν αγοράζουμε της κάρτες από amazon 291euro βρήκα την gtx 970 g1 http://www.amazon.com/gp/cart/view.html/ref=lh_cart_vc_btn

 

γιατι μολις περασεις απο τελωνειο πληρωνεις το φπα και 13% νομιζω εξτρα οποτε τα 291 θα σου ερθουν ενα κλικ πριν τα 400 ΕΚΤΟΣ αν κανεις ρυθμιση με το καταστημα να σου γραψουν οτι ειναι ανταλλακτικα/χαλασμενη κτλ και να μην την δηλωσουν τοσο αλλα νομιζω παιζει στα ορια της παρανομιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που ελεγα να περιμενω την 960 gtx για να αναβαθμισω..βλεπω αυτα τα 2gb vram(μπορει να εχει και 3gb θα δειξει) που ενδεχεται να εχει και μαλλον με βλεπω να χτυπαω την 970...

 

Υπομονη κανενα μηνα ακομα και βλεπουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μερικά site που διάβασα για την gtx 960 ο καθένας γράφει οτι θέλει.

GM206 192bit / 2-3 gb

GM206 128bit / 2 gb

GM204 256bit / 4 gb

και τιμές απο 200 - 300 $.

Οπότε υπομονή ένα μηνα ακόμα. Ας ελπίσουμε μόνο η τιμή εδώ να μην ξεπεράσει τα 240 €

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Εχω γράψει ήδη ότι θα χρησιμοποιηθούν 2 πυρήνες για οτιδήποτε κάτω από την 970. Δεν το κάνουν πρώτη φορά οπότε βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστό το vsync και refresh@100Ηz πόσο συχνά θα έχεις μέγιστες επιδόσεις ακριβώς που θα είναι στα 50 fps θεωρητικά. Η περιγραφή αυτή μου ταιριάζει μάλλον σε κάτι τρομερά unplayable εκτός αν μου ξαναχτύπησε το Alzheimer την πόρτα.

 

Αν είχα οθόνη με ρυθμό ανανέωσης στα 144Hz θα έπαιζα απλά με τον κάθετο συγχρονισμό (χα!) ενεργοποιημένο. Το να με κόβει στα 60 μέγιστες επιδόσεις είναι λαλακία, στα 144 μια χαρά το βρίσκω ωστόσο και ας χάσω λίγο σε μέσο όρο. Θα κερδίσω σε ομαλότητα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Νομίζω πως και πάλι δεν κατάλαβες.Κοντολογίς και απλοποιημένα ρωτάει: θα έχω tearing αν παίζω σε οθόνη@144hz με 80-90-100-110 fps ή όχι;Πρέπει να παίζω δηλαδή στα 140-144 fps για να μη σπάει η κίνηση;

Cocous, τον κάνω καλά το διερμηνέα, τι βλέπεις; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και έχω πιο ανεβασμένο το skill μαντείας μου, πρέπει να σου πω ότι ρωτάει το εξής:εαν υπάρχουν σπασίματα στην κίνηση σε περίπτωση που έχουμε οθόνη με υψηλό refresh rate και με κλειστό vsync έχουμε αρκετά χαμηλότερα frames από το ρυθμό ανανέωσης.

 

Ομολογώ ότι είναι μια απορία που την έχω κι εγώ και δεν την έχω ψάξει, αν και λόγω λογικής και μόνο υποψιάζομαι την απάντηση.Νομίζω πως η όλη παρεξήγηση και οι υπόνοιες μπαίνουν από όσα διαβάζουμε κατά καιρούς από μερικούς που λένε ότι για να εκμεταλλευτείς οθόνη στα 144hz πχ θες και κτήνος μηχάνημα για να έχει και τα αντίστοιχα frames.Άλλο βέβαια νόημα προφανώς θέλουν να προσδώσουν στο παραπάνω, άλλο καταλαβαίνει ο μέσος αναγνώστης τους.

 

Όντως, προσωπικά στο Ghosts και στο FC3 τα frames με Vsyn ανοιχτό και σε ρύθμιση της οθόνης σε 144 , φτάνουν και μένουν σχεδόν πάντα πάνω από 120 και αρκετές φορές φτάνουν και 144

Δεν έχω παίξει ακόμα το νέο COD και FC4 για να δώ τι γίνεται. Είναι πιό βαριά από τα 2 προηγούμενα;

 

Πολύ θα' θελα να έρθουν επιτέλους καλύτερες οθόνες γιατί βαρέθηκα τα gstring μπαλώματα :P

 

Με κλειστό το vsync και refresh@100Ηz πόσο συχνά θα έχεις μέγιστες επιδόσεις ακριβώς που θα είναι στα 50 fps θεωρητικά. Η περιγραφή αυτή μου ταιριάζει μάλλον σε κάτι τρομερά unplayable εκτός αν μου ξαναχτύπησε το Alzheimer την πόρτα.

 

Αν είχα οθόνη με ρυθμό ανανέωσης στα 144Hz θα έπαιζα απλά με τον κάθετο συγχρονισμό (χα!) ενεργοποιημένο. Το να με κόβει στα 60 μέγιστες επιδόσεις είναι λαλακία, στα 144 μια χαρά το βρίσκω ωστόσο και ας χάσω λίγο σε μέσο όρο. Θα κερδίσω σε ομαλότητα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Αίλουρε , δεν κατάλαβα την τελευταία παράγραφό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Εχω γράψει ήδη ότι θα χρησιμοποιηθούν 2 πυρήνες για οτιδήποτε κάτω από την 970. Δεν το κάνουν πρώτη φορά οπότε βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει ;)

 

Πυρήνες ? Μήπως εννοείς 2 cluster (8 SMMs), δηλαδή το GM 204 "κομμένο" στην μέση ? Το θέμα είναι οτι πρέπει να δούμε επιδόσεις παρόμοιες  με 280Χ / 770 για να αξίζει η αγορά. Οπως και να'χει Κυριακή κοντή γιορτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...