Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν μιλαγαμε για το gm 200 θα συμφωνουσα στα περι vram αν και σου λεω την ιδια vram να εχουν το gm 200 με την 970 παλι σε αλλα settings θα παιζει το gm 200

 

το 680 ειναι καθαρη περιπτωση κλασιμο πυρηνα στα ultra και οχι vram δεν πανα ειχε και 8g η 780 παιζει σε αλλα settings +ΑΑ

 

Εγω ξερω οτι το mordor το παιζουν στα high οι 7970 και το watch dog +AA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου πω μερικα games για να καταλαβεις που ειχα limitation με την 680 καθαρα απο vram ενω η 7970 δεν ειχε κανενα προβλημα. Δεν νομιζω πως ειχε να κανει ο πυρηνας μιας και ειχα 680 sli. Ημουν δυνατοτερος και απο 780 σε raw perfomance και με σωστο sli profile.

 

1.Watch Dogs.

2. Modded Skyrim.

3.Shadow of Mordor με το hd tex pack.

4.Ryse Son of Rome.

5.Τitanfall.

6.Dead Rising 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kraken92_Εννοειται πως θα ξανααγοραζα nvidia ακομα και η 970 να ηταν καλυτερη.Εγω κοιταω την καρτα σαν απολυτες επιδοσεις και με αυτο το κρητιριο επιλεγω το τι gpu θα αγορασω.Τωρα οσον αφορα τα διαφορα sites που testaroun τις gpu να κλεισουν ολοι υποθετω με βαση αυτα που λες εσυ.Δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση με εσενα απλα εσυ θιχτηκες με την εκφραση σε παραπανω δικο μου. post gtx 980>gtx 780ti>gtx 970.

 

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι συμφωνω απολυτα πανω σε αυτο. Αλλα το point μου το πιανεις φανταζομαι περι vram και ας εχεις διαφορετικη αποψη. Εγω αλλαξα gpu κυριως λογω αυτου του limitation που μου δημιουργουσε θεματα στα παραπανω games με τις 680. Τα games επεμενα τοτε και επιμενω και τωρα, δεν δικαιολογουσαν/δεν δικαιολογουν αυτες τις απαιτησεις. Εξαιρω το Unity οπου το game ειναι πραγματικα πανεμορφο.

 

Αν ειχα παρει τις 680 των 4Gb τοτε, σιγα μην αγοραζα gpu τωρα. Απλα ηθελα να παιζω στην καλυτερη δυνατη ποιοτητα χωρις να κατεβει τιποτα απο τα settings in game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας τωρα για sli εσυ που εκει ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα δεν ξερω αν φταιει η vram η το sli τεσπα

παντως αν ηθελες utra+AA με single 680 και 4gb να ειχε παλι θα την αλλαζες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παραπανω games εχει φτιαχτει το sli περα του WD οπου οντως ειναι broken ακομα και τωρα με τοσα updates και drivers απο nvidia.

 

Ειχα θεμα μονο με την vram στα υπολοιπα Κυριακο. 

 

Kαι επειδη πιασαμε την κουβεντα περι ubi και τα διαμαντια της, θα κανω μια ωραια συγκριση.

 

Mε την 970 ακομα υπαρχει stutt στο WD μετα απο τοσο καιρο και τοσα update patches. Αυτο το  game δεν θα επρεπε να το αναφερω καν και να κανω compare καρτες βασει της αποδοσης τους σε αυτο.

 

Bγαζει η crytek το τριτο update για το Ryse Son of Rome που ηταν και καλα ενα καλο τεστ για τα συστηματα του τωρα και του μελλοντος, και αυτοματα παιρνω 20+ frames.. με ολα στο τερμα εκτος supersampling.

 

Αυτο τα λεει ολα για τις δυο εταιρειες, ασχετα αν η crytek πηγε για βρουβες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kraken92_Εννοειται πως θα ξανααγοραζα nvidia ακομα και η 970 να ηταν καλυτερη.Εγω κοιταω την καρτα σαν απολυτες επιδοσεις και με αυτο το κρητιριο επιλεγω το τι gpu θα αγορασω.Τωρα οσον αφορα τα διαφορα sites που testaroun τις gpu να κλεισουν ολοι υποθετω με βαση αυτα που λες εσυ.Δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση με εσενα απλα εσυ θιχτηκες με την εκφραση σε παραπανω δικο μου. post gtx 980>gtx 780ti>gtx 970.

 

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Insomnia App

Μη το παίρνεις προσωπικά..δεν έχω θιχτεί με κάτι που είπες απλα θέλω να ξεκαθαρίσω πως το τι πραγματικά αξίζει μια κάρτα το βλέπουμε εμπρακτα με τη χρήση της και κατα πόσο είμαστε ικανοποιημένοι απο τις επιδόσεις της. Τώρα αν μεθαύριο πουν σε κάποιον παρε με 380-400 την 970 αλλά να ξέρεις οτι η 780ti βγαίνει υψηλότερα στα benchmarks και προτιμήσει την 780ti στα 500+ είναι άλλο θέμα...Οπότε ας  προσπαθήσουμε να ειμαστε όσο πιο αντικειμενικοί γίνεται...Και επειδή είναι νωρις ακόμα να μιλάμε για αποτελέσματα ας αφήσουμε το χρόνο  να μας δειξει.

 

ΥΓ. Συμφωνω απόλυτα μαζί σου οτι όταν θα έρθει η ώρα αλλαγής της 780ti θα είναι και η ωρα της 970. Ο λόγος; 

Επιλέγεις δυο κάρτες ίδιων επιδόσεων μόνο που στην μια περίπτωση σου μένουν λεφτά να κάνεις upgrade...πάντα μιλάω για το μέσω όρο σε budget. Αμα θες να τα σκάσεις ούτως ή άλλως δεν κοιτάς vfm.   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά την Asus & την Gigabyte άλλη μια ITX έκδοση της 970: http://www.brightsideofnews.com/2014/12/02/galax-brings-new-gtx-970-black-edition/

 

Για όσους έχουν πρόβλημα χώρου στα κουτιά τους μια πολύ καλή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά την Asus & την Gigabyte άλλη μια ITX έκδοση της 970: http://www.brightsideofnews.com/2014/12/02/galax-brings-new-gtx-970-black-edition/

 

Για όσους έχουν πρόβλημα χώρου στα κουτιά τους μια πολύ καλή λύση.

με τις κανονικές ΑΤΧ έχουν διάφορα στις επιδόσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες,

 

Έκατσα χθες βράδυ και σκάλισα λίγο την κάρτα. Κατέληξα σε ένα τελείως safe OC με καλά αποτελέσματα, σταθερό, χωρίς πρόβλημα και με πάρα πολύ καλές θερμοκρασίες (μέγιστη που είχα ήταν 79c). Τα επιμέρους ήταν +170 core, +510 memory και max στο buffer του ρεύματος. Με αυτά πήρα σχεδόν 20% πάνω. Για την ώρα όμως κράτησα τα default και θα δουλεύει με αυτά και έκανα ένα save το OC profile να υπάρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις κανονικές ΑΤΧ έχουν διάφορα στις επιδόσεις;

 

Η παραπομπή έχει τους χρονισμούς της κάρτας. Υπάρχει και η GIgabyte ITX http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5252#ov

 

που έχει default χρονισμούς και άρα επιδόσεις ισάξιες με μια 970 με μαμίσιους χρονισμούς. Η τελευταία προυποθέτει μόνο ένα 8-πινο καλώδιο και ελάχιστη ισχύ τροφοδοτικού στα 400W. Προφανώς όταν έχεις να κάνεις με ταπεινότερη κατανάλωση ΔΕΝ θα έχεις και τις ίδιες επιδόσεις με μια από τον κατασκευαστή υπερχρονισμένη κάρτα γραφικών. 351 ευρώπουλα για την Gigabyte στο Ελλαδιστάν και όποιος ψάξει εξωτερικό ίσως να βρει και στα 320.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες, Έκατσα χθες βράδυ και σκάλισα λίγο την κάρτα. Κατέληξα σε ένα τελείως safe OC με καλά αποτελέσματα, σταθερό, χωρίς πρόβλημα και με πάρα πολύ καλές θερμοκρασίες (μέγιστη που είχα ήταν 79c). Τα επιμέρους ήταν +170 core, +510 memory και max στο buffer του ρεύματος. Με αυτά πήρα σχεδόν 20% πάνω. Για την ώρα όμως κράτησα τα default και θα δουλεύει με αυτά και έκανα ένα save το OC profile να υπάρχει.

Mε ποιο προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά την Asus & την Gigabyte άλλη μια ITX έκδοση της 970: http://www.brightsideofnews.com/2014/12/02/galax-brings-new-gtx-970-black-edition/

 

Για όσους έχουν πρόβλημα χώρου στα κουτιά τους μια πολύ καλή λύση.

 

Όχι ότι δεν υπάρχουν, αλλά αναρωτιέμαι πόσοι gamers έχουν ITX κουτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...