Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πραγματικα οτι να ναι ρε συ.....Εδω δεν ημασταν και μου ελεγες οτι δεν υπαρχει καρτα που τρεχει το watch-dog σε ultra textures ακμα και τιταν και με εβγαζες τρελο τωρα το τρεχει η 670?  :P

εγω με το shadow το τερματισα με ultra textures+hd pack στα 1200p

Οντως δεν πηγαινε καλα ουτε σε titan. Aυτο το ειδα με τα ματια μου. Για τις 670 4Gb οτι διαβαζα στα διαφορα φορουμ οπου πολλοι ποσταραν και υποστηριζαν οτι τους παει πολυ καλα και εχουν μια παραπανω ελευθερια λογω των 4Gb. Δεν πηγα ποτε να σε βγαλω τρελο ή τουλαχιστον δεν ηταν/ειναι αυτος ο σκοπος μου.

Δεν μου αρεσει να παιζω με τι λεξεις που γραφω αλλα δεν εγραψα ποτε οτι πηγαιναν αερα οι 670  στα συγκεκριμενα games αλλα το πως διαχειριζοταν η vram τους και τι επιπτωση ειχε στο gameplay ολο αυτο σε σχεση με τις 780 με τα 3. Σκαλωνε εγραψα η 780, και οτι οι 670 πηγαιναν ανετα εννοωντας το οτι γεμιζαν μολις τα 3,7 της vram. 

 

Οσο αφορα το Shadow ειχε stuttering σε αρκετα συστηματα και οτι vram και να ειχες την γεμιζε. Ετσι ηταν το engine του game.

 

To καθε συστημα συμπεριφερεται διαφορετικα απο οτι φαινεται. Το shadow με την 780ti που το ειδα με τα ματια μου, του σκαλωνε. Δεν ξερω βεβαια αν ειναι και cpu hungry το game, και μπορει να εφταιγε και κατι απο εκει.

 

 

Aς σταματησουμε εδω για εχουμε βγει ΟΤ εδω και ωρα. Παρασυρθηκα και εγω. Συζητηση κανουμε ξαναλεω, να ημαστε προσεχτικοι στο τι γραφουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ απόλυτα αλλα τη συσχέτιση gtx 780ti>gtx 970 μπορώ να πω οτι είναι αρκετά σχετική. Απ' ότι φαίνεται έχει να κάνει ανάλογα με το κάθε παιχνίδι πέρα απο τα benchmarks και αριθμούς που βλέπουμε τριγύρω. Πάντως για μένα απο έρευνα που έχω κάνει μέχρι στιγμής(πριν και μετά αφότου πήρα την κάρτα) η gtx 970 σε σχέση με την 780ti υπερτερεί και αυτό θα το δούμε στο άμεσο μέλλον(αρχιτεκτονικές παιχνιδιων κλπ κλπ). Πως όμως να το πεις αυτό τώρα στους πελάτες σου που πήραν την 780ti και την πληρώσαν χρυσάφι; Σε καμία περίπτωση δεν λέω οτι η 780ti δεν αξίζει σαν κάρτα αλλα όταν σου δείνουν ένα νέο μοντέλο με πάνω κάτω τις ίδιες επιδόσεις  και στο πουλαν 2 φορές πιο κάτω είναι ολοφάνερο τι θα προτιμήσεις, αλλά κάπως πρέπει να παρηγορήσεις και αυτούς που έσκασαν τα διπλά για την ίδια απόδοση. Αυτά τα λίγα παρατήρησα εγω, μπορεί να είμαι και λάθος..Ο κάθε ένας ανάλογα με το πορτοφόλι του και τις προτιμήσεις του κάνει τη πιο σωστή αγορά.

 

Χρυσάφι είχα πληρώσει και την hd 6990 όταν την είχα αγοράσει την ανάλογη εποχή και για τα δεδομένα ήταν άπαιχτη και αργότερα με την 7970 ghz edition ήταν πίσω η 6990.Σίγουρα δεν δικαιολογούνται τα λεφτά που έχουν δώσει οι κάτοχοι των gtx 780/780ti αναφορικά με την απόδοση σε σχέση με την 970.Άλλες και οι αρχιτεκτονικές κιόλας.Αλλά για κανέναν λόγο η 970 πάνω από 780ti.Μιλάνε και τα διάφορα reviews:

 

http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_980/26.html

(reference όλες οι κάρτες δοκιμής)

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/galax_geforce_gtx_980_hof_review,19.html   

(reference gtx 780ti/non reference gtx 970)

 

Εγώ εκείνο που είπα είναι ότι όταν ξεμείνει η μία θα είναι η ώρα για upgrade και για τις τρείς κάρτες (διότι βρίσκονται πολύ κοντα σε απόδοση συμπεριλαμβανομένου και της 980).

 

Η μεγάλη αλλαγή θα έρθει αργότερα όσον αφορά την απόδοση για μένα με το GM 200 αλλά και το 390x που τα βλέπω να έρχονται μπάρα-μπάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πω ρε Κυριακο, θα πρεπει να ανοιξουμε ενοτητα με την διαφορετικοτητα του καθε συστηματος. Υπαρχουν βιντεο στο youtube που αλλος το ετρεχε καλα με ολα στα ultra με την 670 και ο φιλος μου με titan ειχε stutt... Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πω ρε Κυριακο, θα πρεπει να ανοιξουμε ενοτητα με την διαφορετικοτητα του καθε συστηματος. Υπαρχουν βιντεο στο youtube που αλλος το ετρεχε καλα με ολα στα ultra με την 670 και ο φιλος μου με titan ειχε stutt... Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου αυτα. 

τοτε τι καθεσε και μας μπερδευεις ειναι δυνατον η titan να τρεχει χειροτερα απο την 670?

 

ο φιλος σου τελικα τι εχει ΤΙ η ΤΙΤΑΝ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε τι καθεσε και μας μπερδευεις ειναι δυνατον η titan να τρεχει χειροτερα απο την 670?

 

ο φιλος σου τελικα τι εχει ΤΙ η ΤΙΤΑΝ  :P

Το φιλαρακι εχει titan, ο γνωστος μου εχει 780ti. To φιλαρακι εβαλε και 2η titan και εμενα μου ετρεχαν τα σαλια. :-D Σου ανεφερα μερικες εμπειριες μου. Οτι λεω δεν ειναι και το απολυτο. Οτι βλεπω, παιζω, διαβαζω συνηθως γραφω. Παντα δεχομαι και τις αλλες αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μην πας να βγαλεις λαγο με το +1 vram της 970 γιατι θα απογοητευτεις..Εγω πιστευω οτι η 970 δεν θα ανταπεξελθει στις προκλησεις των 4g vram textures απαιτητα απο την vram μονο,(οποτε και οταν ερθουν) που θα σκαλωνουν οι 780....Αν θες να δεις τετοιες προκλησεις περιμενε το GM200, γι αυτο και η τιμη του θα ξεφευγει απο τα σημερινα δεδομενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρυσάφι είχα πληρώσει και την hd 6990 όταν την είχα αγοράσει την ανάλογη εποχή και για τα δεδομένα ήταν άπαιχτη και αργότερα με την 7970 ghz edition ήταν πίσω η 6990.Σίγουρα δεν δικαιολογούνται τα λεφτά που έχουν δώσει οι κάτοχοι των gtx 780/780ti αναφορικά με την απόδοση σε σχέση με την 970.Άλλες και οι αρχιτεκτονικές κιόλας.Αλλά για κανέναν λόγο η 970 πάνω από 780ti.Μιλάνε και τα διάφορα reviews:

 

http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_980/26.html

(reference όλες οι κάρτες δοκιμής)

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/galax_geforce_gtx_980_hof_review,19.html   

(reference gtx 780ti/non reference gtx 970)

 

Εγώ εκείνο που είπα είναι ότι όταν ξεμείνει η μία θα είναι η ώρα για upgrade και για τις τρείς κάρτες (διότι βρίσκονται πολύ κοντα σε απόδοση συμπεριλαμβανομένου και της 980).

 

Η μεγάλη αλλαγή θα έρθει αργότερα όσον αφορά την απόδοση για μένα με το GM 200 αλλά και το 390x που τα βλέπω να έρχονται μπάρα-μπάρα.

Αυτο που προσπαθώ να πω είναι οτι δεν υπάρχει πανω απο και κατω απο όταν μιλάς για αυτες τις δύο κάρτες...και μου παραθέτεις benchmarks οπου όπως ειπα και πριν η όλη ουσία είναι τι θα γίνει μολίς αρχίσεις να παίζεις και να δουλεύεις την κάρτα. Εγω λοιπόν αυτό που παρατήρησα είναι οτι σε άλλα games είχα πιο πολλά fps απο την 780ti και σε άλλα λιγότερα...Εξαρτάται απο πολλά πράγματα όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω, απο συνολικο σύστημα και και και...η δυο κάρτες ακομα και εκει που χανει η μια και κερδίζει η άλλη έχουν διαφορά 2-3 fps και ας λένε τα benchmarks παπαδες! Και σκέψου να βγαίναν και να λέγανε οτι η 970 είναι καλύτερη απο την 780ti...τι θα έκανες εσυ; Θα ξαναγόραζες nvidia;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ημαστε να τα δουμε αυτα. Μια προβλεψη εκανα, βασει αυτων που βλεπω και τιποτα παραπανω. Αυτη την στιγμη η 970 ειναι μια vfm gpu και για αυτο πουλαει σαν τρελη μεχρι και τωρα. 

 
Εγινε ενα πολυ σωστο παραδειγμα πριν απο λιγα ποστ απο τον psycho. Κατι σαν 7970/680 θα γινει και με τις 970/780 το 2015 με καποια games κ vram. 

 

Το GM200 δεν ξερουμε κατα ποσο πιο ακριβα θα πηγαινει το μαλλι, και κραταω παντα μικρο καλαθι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μην πας να βγαλεις λαγο με το +1 vram της 970 γιατι θα απογοητευτεις..Εγω πιστευω οτι η 970 δεν θα ανταπεξελθει στις προκλησεις των 4g vram textures απαιτητα απο την vram μονο,(οποτε και οταν ερθουν) που θα σκαλωνουν οι 780....Αν θες να δεις τετοιες προκλησεις περιμενε το GM200

Θα συμφωνει το budget με τις επιδόσεις όμως; γιατι αν δεν υπάρχει συνέπεια τοτε δεν είναι και η καλύτερη συμβουλή να περιμενεις για κάτι που δεν θα αποκτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ημαστε να τα δουμε αυτα. Μια προβλεψη εκανα, βασει αυτων που βλεπω και τιποτα παραπανω. Αυτη την στιγμη η 970 ειναι μια vfm gpu και για αυτο πουλαει σαν τρελη μεχρι και τωρα. 

 
Εγινε ενα πολυ σωστο παραδειγμα πριν απο λιγα ποστ απο τον psycho. Κατι σαν 7970/680 θα γινει και με τις 970/780 το 2015 με καποια games κ vram. 

 

Το GM200 δεν ξερουμε κατα ποσο πιο ακριβα θα πηγαινει το μαλλι, και κραταω παντα μικρο καλαθι.

το παραδειγμα το εφερα εγω ο psycho λεει οτι 7750 με 1gb τρεχει μια χαρα σε σχεση με την 970  :P

 

γενικα τι θελεις να πεις οτι 7970 τρεχει μια χαρα σε ultra textures και η 680 εχει κλασει? στο κεαδα και οι δυο πανε αν μiλαμε για ultra σε βαρια games στα high πανε καλα και οι δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραδειγμα το εφερα εγω ο psysco λεει οτι 7750 με 1gb τρεχει μια χαρα σε σχεση με την 970  :P

 

γενικα τι θελεις να πεις οτι 7970 τρεχει μια χαρα σε ultra textures και η 680 εχει κλασει?

#3543 post του psycho.

 

Ναι σε καποια games οντως ειχα limitation με την 680 ενω η 7970 ειχε μια ελευθερια παραπανω λογω vram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω τι λες, απλα λεω και συμφωνω με το post του psycho οτι ειναι περιπου ιδια περιπτωση 7970/680 με 970/780.

 

Θα υπαρξουν καποια games που θα θελουν το κατι παραπανω σε χωρητικοτητα vram και δεν θα το εχει η 780 των 3 οπως δεν το ειχε η 680 εναντι της 780. Δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις τοσο πολυ και μου λες για το +1Gb και οτι δεν ειναι και big deal.

 

Εχουμε ξανακανει συζητηση πανω σε αυτο και μου ελεγες(οχι μονο εσυ) τοτε οτι η 680 δεν επαρκουσε και λογω vram, και οτι ηταν καρτα του 2012. Ε και η 780 ειναι του 2013 και μπαινουμε 2015. Νομιζεις δεν θα υπαρξει limitation?Εγω πιστευω πως θα υπαρξει. 

 

Δεν μειωνω την 780 η οποια ειναι καρταρα, αλλα με τον τροπο που κινειται τωρα η βιομηχανια και οι devs, πιστευω θα γινει αυτο που ανεφερα. Πως θα πουλησουν αλλωστε και αλλες καρτες της 9x σειρας? 

 

edit: Oταν εψαχνα για gpu το 2012 ολοι ελεγαν, τι να τα κανεις τα πανω απο 2 Gb vram σε 1080p και αν εισαι με single μονιτορ. Πηρα 680 εναντι της 7970 τοτε. Το 2013 φαγαμε καποιες ηττες λογω της vram, και εγω εριχνα καταρες στην nvidia που δεν μπορουσα να μαξαρω λογω limitation της vram στο Skyrim με τα mods. Το 2014 ολοκληρωθηκε η πανηγυρικη ηττα με το Watch dogs (οσο crappy game και να ηταν) και με το Shadow of Mordor οπου το hd tex pack δεν μπηκε ποτε..Οσοι ειχαν την 7970 ακομα παιζουν αξιοπρεπεστατα και στα ultra και εγω αλλαξα gpu.

 

Mε πιανεις τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...