Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύεις οτι η 780 ti δεν είναι ισάξια με την 970; Απλά εγω θέλω να τα βέπω εμπρακτα. Έχω δει οτι σε games οπως bf4, crisis κτλπ η 780ti, 290X και 970 έχουν πάνω κάτω τα ίδια fps ενώ η 980 έιναι πάνω κατά 3-4 fps max. Μπορώ να παραθέσω και τα βιντεάκια αν επιθυμείτε τα οποία μάλλον έχετε δει οι περισσότεροι που ψάχνατε για την 970.

Από κάτι τέτοια βιντεάκια είδα και εγώ ότι είναι στα ίσια μόνο που πχ η 970 είχε ποιο σταθερά καρέ απ την 290Χ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεύεις οτι η 780 ti δεν είναι ισάξια με την 970; Απλά εγω θέλω να τα βέπω εμπρακτα. Έχω δει οτι σε games οπως bf4, crisis κτλπ η 780ti, 290X και 970 έχουν πάνω κάτω τα ίδια fps ενώ η 980 έιναι πάνω κατά 3-4 fps max. Μπορώ να παραθέσω και τα βιντεάκια αν επιθυμείτε τα οποία μάλλον έχετε δει οι περισσότεροι που ψάχνατε για την 970.

Ακριβώς το αντίθετο έχω πει, και η 290Χ με mantle ξεπερνάει την 780Ti.Αυτό δεν σημαίνει ότι η 290Χ είναι πιο γρήγορη στο μέσο όρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει σελίδα που να λέει ποιοι επεξεργαστές ειναι καλύτερη συνεργάσιμη για την gtx 970 (Ο δικός μου πως σας φαίνεται)

όσοι έχουν 150€ και πάνω!

 

όσοι δεν υπάρχουν πλέον στο ράφι σίγουρα θέλουν o/c !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει σελίδα που να λέει ποιοι επεξεργαστές ειναι καλύτερη συνεργάσιμη για την gtx 970 (Ο δικός μου πως σας φαίνεται)

Καλά θα είσαι αλλά θα σε κόβει κάπως στα 3.1 που είναι stock, αν τον πας 4+ θα είσαι άρχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως μπορώ να το κάνω αυτό  

Υπερχρονισμός, αν έχεις καλή ψύξη, ψάξε για κάνα οδηγό στο internet να δεις πως γίνεται.

Exει παει κανεις την 970 g1 στα 1500mhz και να του ειναι σταθερη??

Ουκ ολίγοι, γιατί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερχρονισμός, αν έχεις καλή ψύξη, ψάξε για κάνα οδηγό στο internet να δεις πως γίνεται.

Ουκ ολίγοι, γιατί ;

Aν δεν ανεβαζει θερμοκρασιες και ειναι σταθερη σκεφτομαι να δοκιμασω να την κλοκαρω να δω διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σαν τι να πάθει..Το πολύ πολύ να σου κρασάρει το παιχνίδι την ώρα που παίζεις αν τα ρολόγια δεν είναι σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1.500mhz η 970 gtx εχει τις ιδιες επιδοσεις με reference stock 980gtx (1280-1300mhz)

 

Με απλα λογια η διαφορα στα shaders και tmus καλύπτεται με +200-220mhz στον πυρηνα της 970gtx.

 

....αλλα μιλαμε για καθαρα ρολογια χωρις temp/tdp throttle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1.500mhz η 970 gtx εχει τις ιδιες επιδοσεις με reference stock 980gtx (1280-1300mhz)

 

Με απλα λογια η διαφορα στα shaders και tmus καλύπτεται με +200-220mhz στον πυρηνα της 970gtx.

 

....αλλα μιλαμε για καθαρα ρολογια χωρις temp/tdp throttle.

 

Εδώ είναι το όλο ζουμί. Οι 970 βρίσκουν αναλόγως υλοποίησης ταβάνι στο TDP limit που έχει βάλει ο εκάστοτε κατασκευαστής στο BIOS της κάρτας.

 

Οπότε για όποιον θέλει να κάνει overclocking, θα πρέπει να το τσεκάρει αυτό, διότι θα κλοκάρει την κάρτα του στα 1500+ και μόλις παίξει κάποιο απαιτητικό παιχνίδι, η κάρτα αυτόματα θα ρίξει το χρονισμό της πολύ πιό κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ανεβάζω με το Msi Afterburner το Core Clock και το Memory Clock (βάζω και το power limit 110) αλλά στο GPU-Z ανεβάζει μόνο το Memory Clock ενώ το Core Clock παραμένει σταθερό MAX 1113.8MHz.

 

Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...