Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλα το Eshop δεν δινει παιχνιδι δωρο.Μονο στις Asus δινει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στους overclockers UK κυκλοφορεί η Galax "Infinity" edition, όπου εγγυούνται μηδενικό coil whining.

 

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=GX-010-GX&groupid=701&catid=1914&subcat=1010

 

μα γιατι δεν την φερνει κανεις στην Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι overclockers απ'ότι έχω δεί βγάζουν αρκετές κάρτες με προδιαγραφές που ορίζουν οι ίδιοι και τις πουλάνε αποκλειστικά εκείνοι.

 

Επίσης στα φόρουμς βλέπω πολύ καλό after sales support.

 

Tην επόμενη αγορά μου θα την κάνω σίγουρα από αυτούς, αν και τα 35 ευρώ courier για Κύπρο πονάνε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι overclockers απ'ότι έχω δεί βγάζουν αρκετές κάρτες με προδιαγραφές που ορίζουν οι ίδιοι και τις πουλάνε αποκλειστικά εκείνοι.

 

Επίσης στα φόρουμς βλέπω πολύ καλό after sales support.

 

Tην επόμενη αγορά μου θα την κάνω σίγουρα από αυτούς, αν και τα 35 ευρώ courier για Κύπρο πονάνε λίγο.

στο πεδίο που βάζεις χώρα αποστολής το Ελλαδιστάν δεν το βρίσκω, εκτός και αν εγώ δεν βλέπω καλά. αν είναι για Κύπρο 35 ευρώ άντε σε εμάς να είναι 30 ευρώ. Στο mindfactory.de σπάστικα που έχουν 2 ζώνες για τα έξοδα μεταφοράς. Ελλάδα, Ιταλία, Ιρλανδία και ακόμα μια χώρα μας χρεώνουν +10 ευρώ από την 1η ζώνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους overclockers UK κυκλοφορεί η Galax "Infinity" edition, όπου εγγυούνται μηδενικό coil whining.

 

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=GX-010-GX&groupid=701&catid=1914&subcat=1010

Πολύ καλή περίπτωση φαίνεται , όμως πρόσεξες καθόλου το TDP της συγκεκριμένης υλοποίησης ? (μάλλον είναι κι ο λόγος που εγγυώνται no coil whine....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πεδίο που βάζεις χώρα αποστολής το Ελλαδιστάν δεν το βρίσκω, εκτός και αν εγώ δεν βλέπω καλά. αν είναι για Κύπρο 35 ευρώ άντε σε εμάς να είναι 30 ευρώ. Στο mindfactory.de σπάστικα που έχουν 2 ζώνες για τα έξοδα μεταφοράς. Ελλάδα, Ιταλία, Ιρλανδία και ακόμα μια χώρα μας χρεώνουν +10 ευρώ από την 1η ζώνη. 

Δε στέλνουν πλέον Ελλάδα οι overclockers uk.Εδώ και κάποια χρόνια.Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την MSI gtx 970 σήμερα από αντικατάσταση, μαζί με δώρο ένα παιχνίδι. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι σε ένα review που είχα δει στο youtube, το πακέτο περιλάμβανε και ένα mousepad ;; Αυτό το έτυχε κανένας ή είναι συλλεκτικό κομμάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή περίπτωση φαίνεται , όμως πρόσεξες καθόλου το TDP της συγκεκριμένης υλοποίησης ? (μάλλον είναι κι ο λόγος που εγγυώνται no coil whine....)

 

Το TDP που γράφουν είναι copy paste των γενικών χαρακτηριστικών των 970. Τα ίδια βάζουν για όλες τις κάρτες αν προσέξεις.

 

Η συγκεκριμένη Galax χρησιμοποιεί κλασσική τεχνική για να μειώσει το coil whine: Βάζουν κόλλα επάνω σε κάθε πηνίο εκεί που πατάει στην πλακέτα. Το αναφέρει στην περιγραφή και μπορείς να το δείς στην παρακάτω φωτογραφία. Η κόλλα φαίνεται ως κόκκινο περίγραμμα γύρω από τα πηνία (τα εφτά κουτάκια)

 

DSCF45001-300x199.jpg  DSCF44761-300x200.jpg

DSCF45031-300x199.jpgDSCF45071-300x199.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κόλλα που χρησιμοποιούν είναι συνήθως ελαστική, όπως η θερμόκολλα. Το ιδανικό είναι να μπεί η κόλλα κατα την τοποθέτηση του πηνίου, να κάτσει επάνω της. Η κόλλα από τη μιά κρατάει το πηνίo σταθερό, από την άλλη απορροφάει τις δονήσεις και αποσβαίνει σε μεγάλο βαθμό το θόρυβο.

 

Το να βάλεις κόλλα μόνος σου είναι φασαρία και είναι πολύ εύκολο να τα κάνεις χάλια και να χάσεις και την εγγύηση της κάρτας σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kλαιν το coil whine, ειδικα με κλειστο κουτι εκτος φυσικα των εξαιρεσεων που ειναι απαλευτη η κατασταση. Ειχα με την προηγουμενη καρτα, αλλα το εκανε μονο για πολυ λιγο(το κλασσικο τσικ τσικ) σε καποια παιχνιδια, αλλα τιποτα το ενοχλητικο. 

 

Στην gpu μου τωρα, η μοναδικη φορα που οντως ακουσα coil whine ηταν στo far cry4 οταν εμπαινε στο game στο intro. Μετα απο μερικα sec σταματαγε. Τωρα πλεον δεν μου το κανει, μπορει λογω drivers(?), λογω patch της ubi, ιδεα δεν εχω.

 

Γενικα δεν καταλαβαινω ολο αυτον τον ντορο που επικρατει οχι απαραιτητα με το coil whine αλλα με το coil whine στην 9x σειρα.. Λες και οι προηγουμενες σειρες καρτων αγνοουσαν το φαινομενο αυτο..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στερεοτικά-κόλλες στα πηνία ειναι μεγάλη υπόθεση να μειώνουν δονήσεις και ενδεχόμενο coil whine. Στις κάρτες γραφικών είναι μπελάς. Για έναν καλό ηλεκτρονικό δεν ειναι τίποτα όμως. 

Σε τροφοδοτικό για παράδειγμα ειναι πανεύκολο. Το προηγούμενο μου τροφοδοτικό πέντε ετών από OCZ Group το βελτίωσα με αυτόν τον τρόπο χωρίς να έχει πρόβλημα. Αλλαξα δύο πηνία τα οποία δεν είχαν πρόβλημα αλλά στην αλλαγή τους με καλύτερα , πετάξαμε και την στερεοτική κόλλα ώστε να μην έχει ποτέ θέμα ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για την ευκολία/δυσκολία της κόλλας σε πηνία, αναλόγως των προσωπικών ικανοτήτων/δεξιοτήτων.

 

Ακομα παλιότερα, βάζαμε βερνίκι στα πηνία των CRT τηλεοράσεων για να μειώσουμε το γνωστό τους σφύριγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στην gpu μου τωρα, η μοναδικη φορα που οντως ακουσα coil whine ηταν στo far cry4 οταν εμπαινε στο game στο intro. Μετα απο μερικα sec σταματαγε. Τωρα πλεον δεν μου το κανει, μπορει λογω drivers(?), λογω patch της ubi, ιδεα δεν εχω.

 

αυτό κι εμένα μου το έκανε με άσχετη κάρτα, σε κάποια σημεία είτε μιλάμε για παιχνίδια  που μάλλον τα fps ανεβαίνουν ανεξέλεγχτα στο θεό το coil whine υπάρχει σε όλες τις κάρτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...