Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H FTW της EVGA κάνει throttling out of the box. Δεν μπορεί να κρατήσει τη συχνότητα της GPU ψηλά όταν χρησιμοποιείται στο 99%. Σκαμπανεβάζει συνέχεια και δημιουργεί stuttering.

 

Ακόμα και με το modded BIOS που κυκλοφορεί στο επίσημο φόρουμ, έχεις ταβάνι κάπου στα 1400MHz λόγω TDP.

 

http://forums.evga.com/Modded-BIOS-to-fix-970-FTW-severe-throttling-issues-w-link-m2247507.aspx

 

Εξαρτάται πάντα τί ζητάς από μία κάρτα, αλλά η έκδοση FTW υποτίθεται είναι premium έκδοση απευθυνόμενη σε αυτούς που θέλουν κάτι παραπάνω. Σε αυτόν τον τομέα δυστυχώς τα πάει χειρότερα από τις απλές προτάσεις των άλλων κατασκευαστών.

 

Γενικά η EVGA δεν τα πάει καλά με τις 970 και είναι προτιμότερο να κοιτάξεις από τις επώνυμες μάρκες τις υλοποιήσεις της Gigabyte, ASUS και MSI, με αυτή τη σειρά προτίμησης.

εγω γιατι δν εχω δει ακομα throttling στα 99% και σε κανενα παιχνιδι ακομα stuttering?(εκτος του Far cry 4 στο οποιο φταιει το ιδιο το game!)

επισης πολλοι ελεγαν για το θορυβο της καρτας ενω στους 73+ ειναι σταθερη ειναι ακομα αθορυβη! Με 1500+ core στο UV 4.0 πηγε καπου στα 63 fps και δν ειδα καπου throttling. η καρτα φορουσε ηδη το τελευταιο bios οποτε δν ξερω αν επαιξε κανενα νεο secret rev.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήν θεωρείς τα benchmarks ώς στάνταρ βάση για το overclocking σου και την απόδοση της κάρτας γενικότερα. Αυτό που είναι σταθερό στα benchmarks δεν σημαίνει ότι είναι σταθερό στα παιχνίδια.

 

Το πώς συμπεριφέρεται η κάρτα και το αν υπάρχει throttling ή όχι θα το καταλάβεις  σε απαιτητικά παιχνίδια, μαζί με το GPU-Z και το MSI-Afterburner για να εντοπίσεις διακυμάνσεις στον χρονισμό της κάρτας.

 

Προσωπική μου άποψη, αν είσαι ευχαριστημένος με την απόδοση στα παιχνίδια, να μήν το ψάξεις καθόλου.

 

Αν κάποια στιγμή διαπιστώσεις θεματάκια, υπάρχει modded BIOS για να τα ξεπεράσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε λίγο ακόμα και θα δείς ότι και άλλοι συμφωνούν μαζί του, ενώ αναφέρεται και στο review της FTW στο anandtech.

 

Από το anandtech:

 

"Despite not being temperature limited, what we can see right away is that regardless of the clock speed settings it uses, the GTX 970 FTW is TDP limited under all scenarios. At no point in time are we able to maintain the card’s top boost bin, and instead the card spends its time fluctuating between the boost bins it can hold while maintaining power consumption of 145W. The actual drop off from the maximum boost bin depends heavily on the game; some games average clock speeds close to the maximum, while others have to pull way back."

 

Tα maximum TDP limits των καρτών είναι:

 

EVGA 970 FTW: 165W (110%)

ASUS STRIX     : 196W (120%)

MSI Gaming      :  220W (110%)

Gigabyte G1      : 280W  (112%)

 

δεν ειναι καπως πολλα?

επισης παιζει κανα review για την g1 με πολλες οθονες πανω και idle watt consumption?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το cooling capacity της G1 καλύπτει αυτήν την ισχύ, γιατί όχι.

 

Από κεί και πέρα, δύσκολο να φτάσεις μέχρι εκεί (280W), διότι θα βρείς άλλους περιορισμούς μπροστά σου (σταθερότητα GPU και μνημών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα την G1 τελικα, νομιζω εχω αρκετο χωρο στο κουτι οπως βλεπω περισσεύει αρκετα η 7870. Ενα θεμα σκεφτομαι μονο επειδη ειπατε οτι οι μνημες ειναι πανω, εχω το h100 να τραβαει κρυο αερα απο εξω να τον βαζει μεσα και να βγαινει εξω μετα με το exhaust fan, οποτε αναγκαστικα καποιος ζεστος αερας θα φτανει στην GPU. Οποτε αν οι μνημες ειναι πανω λογικα θα ζεσταινονται περισσοτερο αλλα δυστυχως δυσκολο να κανω αλλο configuration γιατι δεν μπορω να βαλω τους ανεμιστηρες μεσα στο κουτι δεν χωρανε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα την G1 τελικα, νομιζω εχω αρκετο χωρο στο κουτι οπως βλεπω περισσεύει αρκετα η 7870. Ενα θεμα σκεφτομαι μονο επειδη ειπατε οτι οι μνημες ειναι πανω, εχω το h100 να τραβαει κρυο αερα απο εξω να τον βαζει μεσα και να βγαινει εξω μετα με το exhaust fan, οποτε αναγκαστικα καποιος ζεστος αερας θα φτανει στην GPU. Οποτε αν οι μνημες ειναι πανω λογικα θα ζεσταινονται περισσοτερο αλλα δυστυχως δυσκολο να κανω αλλο configuration γιατι δεν μπορω να βαλω τους ανεμιστηρες μεσα στο κουτι δεν χωρανε. :P

Εχει παρα πολυ καλο συστημα ψυξης η Gigabyte,το Windforce ειναι αψογο.Θυμαμαι και τον Linus που ελεγε τα καλυτερα για το συστημα αυτο.Μου κανει εντυπωση παντως που δεν την προτιμαει την Gigabyte τοσο πολυ ο κοσμος στο εξωτερικο και βλεπω κυριως να κοιτανε σε Msi και Asus,οχι οτι δεν ειναι καλες οι εταιριες αλλα λες και δεν υπαρχει αλλη εταιρια στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρα πολυ καλο συστημα ψυξης η Gigabyte,το Windforce ειναι αψογο.Θυμαμαι και τον Linus που ελεγε τα καλυτερα για το συστημα αυτο.Μου κανει εντυπωση παντως που δεν την προτιμαει την Gigabyte τοσο πολυ ο κοσμος στο εξωτερικο και βλεπω κυριως να κοιτανε σε Msi και Asus,οχι οτι δεν ειναι καλες οι εταιριες αλλα λες και δεν υπαρχει αλλη εταιρια στην αγορα.

στην ελλαδα γινεται το αντιθετο. οι περισσοτεροι πρτιμανε την gigabyte λες και δεν υπαρχουν αλλες υλοποιησεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις προηγουμενες σειρες οι msi και οι asus ηταν καλυτερες υλοποιησεις απο την gigabyte. Στην 9x σειρα η gigabyte εχει την καλυτερη υλοποιηση συγκριτικα με αυτες, και μαλλον για την ωρα πρεπει να ειναι οτι καλυτερο μπορεις να αγορασεις.

 

Εγω προτιμησα msi γιατι και πριν msi gtx ειχα, εχω msi mobo και ειπα να μην το σπασω το σετακι. Επισης η g1 ειναι και τερατιλα σε μηκος, παιζει πολλοι να μην την προτιμησαν για αυτο ακριβως τον λογο. Τωρα να αλλαζεις και κουτι δεν λεει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ελλαδα γινεται το αντιθετο. οι περισσοτεροι πρτιμανε την gigabyte λες και δεν υπαρχουν αλλες υλοποιησεις ;)

Ναι ας ειχαμε την ποικιλια που εχουν εξω να περναμε και εμεις οτι υλοποιηση γουσταραμε σε καλη τιμη. Εγω πχ κοιταζα την Msi αλλα με αυτα που διαβαζα περι αυτοκολλητου και λοιπες αηδιες και μιας και το μονο καταστημα που την φερνει ειναι το Πλαισιο και την χρεωνει και 30ευρω παραπανω απο τις αλλες τοτε τρωει αναγκαστικα ακυρο. Asus θα αγοραζα αν δεν χωραγε η Gigabytte στο κουτι που εχω. Και απο οσο θυμαμαι ο κοσμος κυριως προτιμαγε και απο πιο παλια την Gigabyte γιατι ηταν και απο τις πιο οικονομικες της αγορας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οντως η καλυτερη σε υλοιποιηση η gb αλλα προσωπικα εμενα δεν με χαλαει αυτο με το αυτοκολλητο της msi απο την στιγμη που φτιαχνεται. απο εκει και περα ειναι και αυτο που ειπε ο alex απο πανω οσον αφορα το κουτι. δεν μετραει παντα το πιο οικονομικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα παρέλαβα και εγω την G1 και εχω καποιες απορίες σχετικα με την συσκευασία και τη φύλαξη της κάρτας στο εσωτερικό. 1. Η συσκευασία απ' έξω θα επρεπε να έχει κάποιο αυτοκόλλητο σφραγισης; 2.H κάρτα είναι μέσα σε σελοφάν σκληρό, το οποίο είναι κολλημένο με απλό σελοτέιπ; H κάρτα είναι πανέμορφη αλλα μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά δυσαρεστημένος με το θέμα φύλαξης...ειδικά όταν μιλάμε για 400 ευρω κάρτα. Σε λίγο θα την βάλω στο κουτί μου και θα σας πω εντυπώσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα παρέλαβα και εγω την G1 και εχω καποιες απορίες σχετικα με την συσκευασία και τη φύλαξη της κάρτας στο εσωτερικό. 1. Η συσκευασία απ' έξω θα επρεπε να έχει κάποιο αυτοκόλλητο σφραγισης; 2.H κάρτα είναι μέσα σε σελοφάν σκληρό, το οποίο είναι κολλημένο με απλό σελοτέιπ; H κάρτα είναι πανέμορφη αλλα μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά δυσαρεστημένος με το θέμα φύλαξης...ειδικά όταν μιλάμε για 400 ευρω κάρτα. Σε λίγο θα την βάλω στο κουτί μου και θα σας πω εντυπώσεις. :)

Αν δεις το σχετικο Unboxing και απο ατομα του εξωτερικου ετσι ερχεται η καρτα,αλλα δεν χρειαζεται να φοβασαι κατι ειναι σκυλι η καρτα :).Αντε με γειες και Welcome to the gtx 970 maniacs  :).

ειναι οντως η καλυτερη σε υλοιποιηση η gb αλλα προσωπικα εμενα δεν με χαλαει αυτο με το αυτοκολλητο της msi απο την στιγμη που φτιαχνεται. απο εκει και περα ειναι και αυτο που ειπε ο alex απο πανω οσον αφορα το κουτι. δεν μετραει παντα το πιο οικονομικο.

Και εγω για την Msi ηθελα αλλα απο την στιγμη που μονο το Πλαισιο τις φερνει και τις κοστολογει και στα 430,ουτε καν.Ειδικα απο την στιγμη που η απλη Gigabyte 970 κοστιζει 364ευρω http://www.skroutz.gr/s/5579878/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-WindForce-3X-OC-GV-N970WF3OC-4GD.html

Για μενα μετραει καθως με την χρηματικη διαφορα μπορω να αγορασω κατι αλλο,γιατι να τα χαρισω στο εκαστοτε μαγαζι....

Κοιτα και το e-gate που δινει και αυτο κωδικο τι υψηλες τιμες που εχει ....http://www.e-gate.gr/computers-and-hardware/hardware-components/vga/?subcats=Y&features_hash=V88041

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω για την Msi ηθελα αλλα απο την στιγμη που μονο το Πλαισιο τις φερνει και τις κοστολογει και στα 430,ουτε καν.Ειδικα απο την στιγμη που η απλη Gigabyte 970 κοστιζει 364ευρω http://www.skroutz.gr/s/5579878/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-WindForce-3X-OC-GV-N970WF3OC-4GD.html

Για μενα μετραει καθως με την χρηματικη διαφορα μπορω να αγορασω κατι αλλο,γιατι να τα χαρισω στο εκαστοτε μαγαζι....

θα συμφωνησω μαζι σου. την msi θα παρω προσωπικα αλλα δεν την εχω παρει ακομα μονο και μονο λογω του οτι δεν υπαρχει σε πολλα μαγαζια αλλα και επειδη δεν θελω να χρυσωσω το πλαισιο με τις τιμες που εχει. χιλιες φορες να περιμενω παρα να τους σκασω 430 γιουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...