Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτα να δεις αν υπολογισεις την αξια του παιχνιδιου απο το κουπονι,η G1 της Gigabyte στα 370-375(αν βγαλεις την αξια του παιχνιδιου)δεν ειναι καθολου ασχημη τιμη.

 

Α και για να μην παραπονιεται ο Prospector,σημερα πηρα την G1 :P

Μεγεια μας Fulgore! :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά ο περισσότερος λαός προς G1 κλείνει 

Σου δινει Backplate,κατι που παλια ηταν πολυτελεια, εχεις Out Of The Box τα καλυτερα ρολογια,εχει φωτιζομενο logo για αυτους που εχεις πλαινο τζαμακι στο κουτι και αν την αγορασεις απο συγκεκριμενο καταστημα με το παιχνιδι σε τιμη φτανει τις φθηνοτερες υλοποιησεις.Κοινως εχει ολα αυτα που ζηταει ο πελατης,με μεγαλο μειον τις διαστασεις καθως ειναι οντως τεραστια και ξεπερναει σε μακρος την ηδη μεγαλη Gigabyte 770 που ειχα και σχεδον γεμιζει το Trooper που εχω.

Στα παραπανω να προσθεσω τις αηδιες της Msi περι αυτοκολλητου,και βεβαια την αυξηση της τιμης της απο Πλαισιο στα 429ευρω για αγνωστο λογο τοτε ναι ειναι μονοδρομος η 970. Υπαρχει και η Asus 970 στα χρηματα αυτα αλλα απο την στιγμη που κοστιζει το ιδιο απο τα καταστηματα που δινουν και τον κωδικο μαζι τοτε μαλλον ειναι καλυτερο για G1.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε ειναι και σε τι κομμάτι θα πέσεις. Θέλει και "φάρδος" απ'οτι διαπίστωσα. Ρωτήστε τον Thresh ;)

Εγώ πάντως απο τότε που πήρα το νέο τροφοδοτικό και παίζω τα games στα μέγιστα δεν ακούω τίποτα στο κουτί. Ηθελα G1 δεν την πήρα οταν είδα το video του Thresh , πήγα πλαίσιο για msi οταν ειχε 409 γνωρίζοντας οτι θα πέσω σε κομμάτι πιθανώς με coil whine και την πήρα 370. Αν αφαιρέσω και το κουπόνι που έδωσα στα 30 μου βγήκε 340. Ολο το άγχος ηταν όμως μην πέσω σε κακό κομμάτι και όχι πια υλοποίηση θα πάρω με λίγα mhz παραπάνω και δόσο παραπάνω χρήματα. 

Εν τέλει όλα καλά η κάρτα ειναι μουλάρι :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε ειναι και σε τι κομμάτι θα πέσεις. Θέλει και "φάρδος" απ'οτι διαπίστωσα. Ρωτήστε τον Thresh ;)

Εγώ πάντως απο τότε που πήρα το νέο τροφοδοτικό και παίζω τα games στα μέγιστα δεν ακούω τίποτα στο κουτί. Ηθελα G1 δεν την πήρα οταν είδα το video του Thresh , πήγα πλαίσιο για msi οταν ειχε 409 και την πήρα 370. Αν αφαιρέσω και το κουπόνι που έδωσα στα 30 μου βγήκε 340. Ολο το άγχος ηταν όμως μην πέσω σε κακό κομμάτι και όχι πια υλοποίηση θα πάρω με λίγα mhz παραπάνω και δόσο παραπάνω χρήματα. 

Εν τέλει όλα καλά η κάρτα ειναι μουλάρι :confused:

Ενταξυ αυτο που γραφεις δεν πολυ εχει σχεση με τα παραπανω που γραφω καθως μιλαμε για εκπτωση που ειχες.Προφανως αν η Msi ειχε 370 θα την προτιμαγαμε ολοι.Εγω μιλαω ομως με τις τωρινες τιμες και κυριως για τις Asus,Msi και Gigabyte απο τα γνωστα καταστηματα λογω και του κωδικου που δινουν.Αυτη την στιγμη μακραν η Msi στα 430ευρω ειναι η χειροτερη επιλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο λέω με τη λογική ότι δεν κοίταξα μόνο την τιμή και είχα πρώτη επιλογή την G1 κρίνοντας απο reviews κλπ , ασχέτως την εξτρα έκπτωση πλαισίου στην msi την οποία δε θα έπαιρνα αν έβρισκα ετοιμοπαράδοτη την gigabyte.

Θα μπορούσα λοιπον να πέσω σε κομμάτι g1 σαν του Thresh  , του οποίου η περίπτωση με απέτρεψε όπως και σε κομμάτι με coil whine στην msi.

Το δικό μου συμπέρασμα ειναι σε όλες τις υλοποιήσεις υπάρχει θέμα και θέλει και λίγο τύχη.

Πάντως η τιμή στα 429,90 ειναι απαράδεκτη εκτός αν λόγω κουπονιού και τιμολογιακά αγόρασε πιο ακριβά το πλαίσιο σε νέες παρτίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο λέω με τη λογική ότι δεν κοίταξα μόνο την τιμή και είχα πρώτη επιλογή την G1 κρίνοντας απο reviews κλπ , ασχέτως την εξτρα έκπτωση πλαισίου στην msi την οποία δε θα έπαιρνα αν έβρισκα ετοιμοπαράδοτη την gigabyte.

Θα μπορούσα λοιπον να πέσω σε κομμάτι g1 σαν του Thresh  , του οποίου η περίπτωση με απέτρεψε όπως και σε κομμάτι με coil whine στην msi.

Το δικό μου συμπέρασμα ειναι σε όλες τις υλοποιήσεις υπάρχει θέμα και θέλει και λίγο τύχη.

Πάντως η τιμή στα 429 ειναι απαράδεκτη εκτός αν λόγω κουπονιού και τιμολογιακά αγόρασε πιο ακριβά το πλαίσιο σε νέες παρτίδες.

Μα δεν ισχυει κατι τετοιο,καθως το κουπονι ειναι ΔΩΡΟ δεν στο χρεωνει οπως πανε να κανουν στο Πλαισιο.Δηλαδη γιατι ολως τυχαιως οι αλλες καρτες απο Msystems δεν εχουν ανεβει σε τιμη καθολου???Επισημο καταστημα ειναι και το Msystems με βαση και την ιδια την Nvidia στο site της http://www.geforce.co.uk/pick-your-path-game-bundleκατι τετοια πραγματα που δεν μου αρεσουν καθολου στα του Πλαισιου.

 

Επισης να πω οτι μολις τωρα ειδα οτι και το E-gate δινει κωδικο δωρο με αγορα Gtx 9-- με βαση το παραπανω Link και το Site του καταστηματος,αν και απο οτι βλεπω απο πλευρας ποικιλιας και τιμων,μονο η Gigabyte 970 η απλη αξιζει καπως.

 

Ασχετη ερωτηση αλλα το τροφοδοτικο απο ποιο καταστημα το αγορασες??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα πηγαινουμε στατιστικα για το τι προβληματα μπορει να παρουσιασει η καθε υλοποιηση. Η G1 ειναι η καλυτερη all around λυση μαζι με την ZOTAC GeForce GTX 970 AMP! Extreme Edition, για αυτο και συνηθως και η πιο ακριβη. Προσωπικα με 2 G1 οπως εχω ξαναπει δεν εχω ιχνος coil whine και κλοκαρουν ψηλα συν οτι εχουν ενα ποιοτικοτατο HSF.

Ολες οι λυσεις ειναι καλες εννοειται, αλλα εαν οι τιμες ειναι παραπλησιες, σε G1 θα πηγαινα παλι αδιαμφισβητητα αν αγοραζα τωρα, γιατι δεν με ενδιαφερει και το noiseless feature των MSI,Asus σε χαμηλες θερμοκρασιες, προτιμω την ποιοτικοτατη υλοποιηση της Gigabyte με το solid HSF, την μεγαλη επιλογη απο συνδεσεις και το backplate απο μαμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω ρε guys, αλλα αυτο με το backplate με εχει κουρασει να το διαβαζω, αν εχει ή δεν εχει, αν το δινει ή δεν το δινει, λες και θα παθει τιποτα η gpu χωρις το backplate περα απο σπανιοτατες περιπτωσεις.

 

Χωρις να θελω να παρεξηγηθω,(ουτως ή αλλως παρεακι εδω στο φουρουμ ημαστε και συζητηση με αποψεις κανουμε), αλλα ρε σεις ειχαμε και στο χωριο μας backplates στις καρτες μας παλιοτερα και δεν το ξερω?  :P Δηλαδη περα του θεματος εμφανιση, γιατι να προτιμησει καποιος μια καρτα με backplate εναντι μιας που δεν εχει? Ειδικα αν μια αλλη υλοποιηση ειναι και γενικα καλυτερη και ειναι πχ χωρις backplate.. Το θεωρειτε τοσο μειον πλεον για την επιλογη μεταξυ των υλοποιησεων?

 

Οκ σε αυτη την περιπτωση αυτο που λεω δεν στεκει, γιατι η G1 ειναι αποδειδεγμενα η καλυτερη υλοποιηση για την 970/980 στα νουμερα που διαβαζω και στο ποσο stable ειναι,και με χαμηλες θερμοκρασιες. Και αφου τυχαινει και εχει backplate (για πρωτη φορα στην Windforce αποφασισαν να βαλουν backplate) ειναι η καρτα που εχετε προτιμησει οι περισσοτεροι.

 

Καταλαβαινετε φανταζομαι που το πηγαινω, με τα λεγομενα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καταλαβα αυτο, απλα βλεπω πολλους και οχι μονο εδω στο φορουμ, να μου κολλανε να πανε σε αγορα ή να διαμαρτυρονται γιατι πχ υλοποιησεις οπως ειναι η msi φετος, δεν εχουν αυτη την φορα backplate.Βγαζουν μια απογοητευση απο τα λεγομενα τους λες και θα παρουν μια κατωτερου βαθμου gpu συγκριτικα με τις αλλες που εχουν backplate. 

 

Kατα την δικη μου αποψη για το backplate, ειτε εχει ειτε δεν εχει, big whoop..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα τρομαζω στην σκεψη ενα τοσο μεγαλο pcb οσο της G1 να μην εχει backplate και να κρεμεται απο το κουτι μου.Ειδικα σε εμενα που με SLI και 2 PCI καρτες ενδιαμεσα δεν υπαρχει χωρος ουτε για να μπει κατσαβιδι που λενε. Παλιοτερα ηταν "must" στις επιλογες των ποιοτικων κατασκευαστων. Δεν θελω να κρεμασει ουτε χιλιοστο που λεει ο λογος..

Φυσικα και δεν θα παθει τιποτα στις περισσοτερες περιπτωσεις αλλα εαν καποιος μου δινει ενα επιπροσθετο λογο ασφαλειας για την gpu μου γιατι να μην τον δεχθω;

Επισης οκ δεν περνεις μια καρτα για αυτο εννοειται ετσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καταλαβα αυτο, απλα βλεπω πολλους και οχι μονο εδω στο φορουμ, να μου κολλανε να πανε σε αγορα ή να διαμαρτυρονται γιατι πχ υλοποιησεις οπως ειναι η msi φετος, δεν εχουν αυτη την φορα backplate.Βγαζουν μια απογοητευση απο τα λεγομενα τους λες και θα παρουν μια κατωτερου βαθμου gpu συγκριτικα με τις αλλες που εχουν backplate. 

Κοιτα να δεις,απο την στιγμη που η Gigabyte και η Evga το δινουν δωρεαν,τοτε ναι ειναι λιγο ξενερα να μην το δινει η Msi ειδικα μιας και ειναι και ακριβοτερη των αλλων 2.Εδω η Ευρωπαικη εκδοση πχ δεν εχει καν το Mousepad που εχει αυτη του εξωτερικου. Αγορα προιοντος ειναι και αν καποιοι θελουν το Backplate για δικους τους λογους ειναι λογικο να ειναι απογοητευμενοι.Οπως ειναι και αρκετοι απογοητευμενοι που δεν φερνουν περισσοτερα μαγαζια κουπονια μαζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...