Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και 'γω το ίδιο έλεγα με τον Ailuro, που να 'ξερα ότι οι devs με την δικαιολογία του ''Unified memory'' των νέων κονσολών θα ζητάνε τραγικές ποσότητες Vram στο PC.Πάντως έχεις και 'συ υπερβολή, υπάρχει παιχνίδι που παίζει η 7970 και η 680 όχι ; Η μόνη διαφορά που έχουν πλέον είναι ότι η 7970 σηκώνει μια σκάλα παραπάνω textures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως παραπληροφορούσες τον κόσμο κι εσύ πριν τρία χρόνια που δεν έβρισκες λόγο προτίμησης στην 7970 έναντι της 680 κοιτάζοντας μόνο την vram και με το σκεπτικό ότι τα 2gb είναι υπεραρκετά και ότι πρώτα θα τους τελειώσει η ιπποδύναμη και μετά η μνήμη...Όπως το ίδιο γινόταν και ένα χρόνο μετά με την περίπτωση της 2ρας 770.

To ίδιο δύσκολα έβγαιναν και τότε τα χρήματα και άνετα θα μπορούσε κάποιος να προτιμήσει την 680 αντί της 7970 και να μη μπορεί αυτή τη στιγμή να παίξει ένα σωρό παιχνίδια που με την 7970 θα το έκανε.

Πάντα την προσωπική του εκτίμηση θα εκφράζει ο καθένας σε τέτοια θέματα όταν έχουμε να κάνουμε με ένα τόσο ευμετάβολο τομέα και για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.Απλά ανάλογα με την εμπειρία του ο καθένας και ανάλογα με τις λοιπές γνώσεις συνδυαζόμενες με τη διορατικότητά του, μπορεί να έχει περισσότερες πιθανότητες να προτείνει πιο επιτυχημένα ή έστω διατυπώνοντας την άποψή του κάπου, χωρίς να του τη ζητήσει κάποιος άλλος, να έχει μεγαλύτερη επαφή μελλοντικά με την πραγματικότητα.Δε θα υπογράψεις και κανένα συμβόλαιο όμως και πάντα αυτός που ζητάει συμβουλή θα πρέπει να γνωρίζει ότι αναλαμβάνει το ρίσκο να κινηθεί με βάση τις προσωπικές προτιμήσεις αυτού που τον συμβούλεψε.Από τη στιγμή που δεν έχει ο ίδιος άποψη δική του αυτός που θα του μορφώσει άποψη θα το κάνει υπό το δικό του πρίσμα.Σε όλους τους τομείς συμβαίνει αυτό.

 

Δεν σου κάνω επίθεση, το ξέρεις ότι σέβομαι απεριόριστα το πρόσωπό σου και τις γνώσεις σου.Απλά νομίζω ότι η αντίδρασή σου είναι υπερβολική στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Οσο για την περιπτωση της 770 2gb,αφου δεν υπηρχε αξιοποιηση απο την 4Gb εκδοση και ουτε υπηρχε καποια πραγματικη διαφορα γιατι να πηγαινε καποιος στην 4Gb εκδοση??? Επισης ποιος ηξερε οτι θα σκασει απο το πουθενα ενα Evil Within και ενα Shadow Of Mordor και θα εχουν αυτες τις απαιτησεις... Τι να πουνε δηλαδη και οι κατοχοι των 780ti και 780.Ακομα και οι κατοχοι R9 290 και R9 290x που τις πρωτοαγορασαν τοτε 410+ και 500+ευρω αντιστοιχα τωρα βλεπουν μεσα σε λιγο καιρο τις καρτες τους να εχουν χασει απιστευτα την αξια τους. Και πες μου εσυ ,επειδη ειμαι κατοχος προς το παρον της 770,πες μου τα παιχνιδια που δεν σηκωνει η συγκεκριμενη καρτα σε 1080p ,και η 770 και η 680.. Τωρα αν εννοεις σε Full αναλυση και φιλτρα ειναι λογικο να μην τα σηκωνει ολα γιατι αλλιως δεν θα υπηρχε λογος υπαρξης των 780 και 780ti εξαρχης..

 

Οσο για την δυσκολια των χρηματων που ακουω συχνα και γραφεται συχνα,αν ο αλλος δεν εχει χρηματα για 970 πχ αλλα θελει να παιζει τα παιχνιδια ας κοιταξει σε 7970 Used με εγγυηση στα 140περιπου ευρω,αντι πχ να πηγαινει και να δινει 150ευρω για 750ti ή R9 270. Αυτο μια μικρη παρενθεση στα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, έτσι είναι σχετικά με τη vram, ωστόσο αναλιγιζόμενος πόσο γρήγορα τα παιχνiδια κάλυψαν τα 2 GB και ότι προσφέρθηκαν νωρίς τα 4 GB και σε μερικές "μικρές" υλοποιήσεις -που πρακτικά δεν ήταν καν αξιοποίησημα- δεν το θεωρώ και εντελώς απίθανο.

 

Το προβλημα εγκειται στην ενοποιημενη μνημη των κονσολων και στον κοινο κωδικα που γραφονται πλεον τα παιχνιδια και για τις 3 μεγαλες κονσολες λογω αρχιτεκτονικης τους. Ευελπιστουμε στο DX12 API να δωσει λυση σε αυτη την παρωδια. Οχι 4Gb δεν θελουν ΟΛΑ τα παιχνιδια που την χρησιμοποιουν αλλα μεχρι και τα 2 τους ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ. Οι εταιρειες προσφεραν και θα προσφερουν παντα τετοιες λυσεις και παλιοτερα ειχαμε mainstream SKUs με πολυ παραπανω μνημη απο οτι χρειαζονταν (ειχε τελειωσει το texture/pixel fill rate πολυ πριν το bandwidth σε αυτες), απλα σημερα βλεπεις τετοιες κωμωδιες.. Εδω το Shadow of Mordor ηθελε 6!!! Gb για ultra textures. Δηλαδη γελαει και το παρδαλο κατσικι με 6Gb vram κανω render αναλυση διαστημικη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγε ότι ήθελε το Mordor 6GB αλλά στην πραγματικότητα θέλει 4GB.Με 3GB σε 1080P είναι unplayable πάντως σε Ultra textures, πάντως αν είχε και MSAA σίγουρα θα τα ήθελε τα 6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγε ότι ήθελε το Mordor 6GB αλλά στην πραγματικότητα θέλει 4GB.Με 3GB σε 1080P είναι unplayable πάντως σε Ultra textures, πάντως αν είχε και MSAA σίγουρα θα τα ήθελε τα 6.

 

Με in game transparency enabled+ultra+MSAA τα ξεπερναγε σιγουρα, αφου σε εμενα κολλαγε το συμπαν οταν τα ενεργοποιουσα σε 1440p ενω ειχα fps αλλα serious sam.. :P

Αλλο που επρεπε  να παιξεις το παιχνιδι του χαμενου θησαυρου για να βρεις πραγματικα κανα δυο που αξιζαν την υλοποιηση τους. (οχι την vram την υλοποιηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως παραπληροφορούσες τον κόσμο κι εσύ πριν τρία χρόνια που δεν έβρισκες λόγο προτίμησης στην 7970 έναντι της 680 κοιτάζοντας μόνο την vram και με το σκεπτικό ότι τα 2gb είναι υπεραρκετά και ότι πρώτα θα τους τελειώσει η ιπποδύναμη και μετά η μνήμη...Όπως το ίδιο γινόταν και ένα χρόνο μετά με την περίπτωση της 2ρας 770.

To ίδιο δύσκολα έβγαιναν και τότε τα χρήματα και άνετα θα μπορούσε κάποιος να προτιμήσει την 680 αντί της 7970 και να μη μπορεί αυτή τη στιγμή να παίξει ένα σωρό παιχνίδια που με την 7970 θα το έκανε.

Πάντα την προσωπική του εκτίμηση θα εκφράζει ο καθένας σε τέτοια θέματα όταν έχουμε να κάνουμε με ένα τόσο ευμετάβολο τομέα και για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.Απλά ανάλογα με την εμπειρία του ο καθένας και ανάλογα με τις λοιπές γνώσεις συνδυαζόμενες με τη διορατικότητά του, μπορεί να έχει περισσότερες πιθανότητες να προτείνει πιο επιτυχημένα ή έστω διατυπώνοντας την άποψή του κάπου, χωρίς να του τη ζητήσει κάποιος άλλος, να έχει μεγαλύτερη επαφή μελλοντικά με την πραγματικότητα.Δε θα υπογράψεις και κανένα συμβόλαιο όμως και πάντα αυτός που ζητάει συμβουλή θα πρέπει να γνωρίζει ότι αναλαμβάνει το ρίσκο να κινηθεί με βάση τις προσωπικές προτιμήσεις αυτού που τον συμβούλεψε.Από τη στιγμή που δεν έχει ο ίδιος άποψη δική του αυτός που θα του μορφώσει άποψη θα το κάνει υπό το δικό του πρίσμα.Σε όλους τους τομείς συμβαίνει αυτό.

 

Δεν σου κάνω επίθεση, το ξέρεις ότι σέβομαι απεριόριστα το πρόσωπό σου και τις γνώσεις σου.Απλά νομίζω ότι η αντίδρασή σου είναι υπερβολική στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

1. Eίναι γνωστό ότι είμαι αρνητικός σε κάθε είδους συμβουλές αγορών, αλλά αν μου βρεις έναν λογικό τρόπο να σταματήσουν, να τον συζητήσουμε.

 

2. Δείξε μου ΜΙΑ περίπτωση όπου σε συμβουλές αγορών πρότεινα 680/770 έναντι 7970/280. Αν δεν υποψιαστώ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τι ακριβώς θέλει ο χρήστης του δίνω στις συμβουλές αγορών τόσο μια GeForce όσο και μια αντίστοιχη Radeon. ΄Ισα ίσα που για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα θεωρούσα τις 7900 αδικημένες γιατί παρόλο που είχαν κατά πολύ χαμηλότερη τιμή προτιμούσαν πολλοί τις 680/670.

 

3. ΄Οπως ήδη σου απαντήσανε η βασική μου διαφωνία μέχρι τώρα ήταν ότι τα 4 γίγα μνήμης δεν κάνουν ΚΑΜΙΑ ουσιαστική διαφορά στις 770 έναντι της έκδοσης με 2 γίγα και ακόμα και σήμερα θα δυσκολευτείς να βρεις δεδομένα που να δείχνουν ότι οφελείται η 770 από την διπλάσια μνήμη. Μήπως λέω μήπως είναι λίγο επιλεκτική η μνήμη σου; Μήπως θα πρέπει να ζητήσω αποδείξεις από την βάση δεδομένων που να υποστηρίζουν τα λεγόμενά σου ως έχουν;

 

4. Δεν "σέβεσαι" κάποιον τον οποίον κατηγορείς ευθεώς για μεροληψία και παραπληροφόρηση. ΄Οχι μόνο αυτό κάθε μομφή δεκτή αλλά όταν "σέβεσαι" κάποιον του στέλνεις προσωπικό μήνυμα για να είσαι μια στάλα πιο διακριτικός. Ας μείνουν λοιπόν οι οποιεσδήποτε αληθινές σκοπιμότητες στην κρίση των αναγνωστών εδώ και ας συνεχίσουμε με το πραγματικό θέμα σαν να μην τρέχει τίποτα. Ο σεβασμός είναι κάτι που το κατακτάς σε πραγματικό χρόνο ιδίοις όμμασι και "σώμασι". Σοβαρός ήμουν πάντα, σοβαροφανής ουδέποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγε ότι ήθελε το Mordor 6GB αλλά στην πραγματικότητα θέλει 4GB.Με 3GB σε 1080P είναι unplayable πάντως σε Ultra textures, πάντως αν είχε και MSAA σίγουρα θα τα ήθελε τα 6.

εγω παντως ΔΕΝ διαπιστωσα κατι τετοιο σε 1200p +ultra settings+hd pack(ειναι τερματισμενο) .Iσως τα 1080p να τραβανε περισσοτερο μνημη απο τα 1200p :P

 

Evil Within δεν το εχω παιξει αλλα απο οτι ακουω/διαβαζω ανθρακας ο θησαυρος περι μνημης στα 1080p και εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι θεμα καρτας τοτε και οχι μνημης απο οτι εχω δει η 7970/7950/280/770/680/670 το παιζουν στα high

 

αν θελεις να συκγρινεις 3g vs 4g στα 1080p θα πρεπει να βαλεις 780 vs 970 που αξιοποιει στο επακρο την μνημη της η πρωτη και δεν εχει θεματα αποδοσεις στα 3g.Eιναι και σχετικα κοντα στις επιδοσεις οι δυο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 21°C η 970 G1 @idle;

 

μια και δεν δέχεσαι προσωπικά μηνύματα, να σε ρωτήσω εδώ. από θόρυβο σε full load παλεύεται? και από θερμοκρασίες? επειδή σκέφτομαι την  αγορά της GTX980 G1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και πες μου εσυ ,επειδη ειμαι κατοχος προς το παρον της 770,πες μου τα παιχνιδια που δεν σηκωνει η συγκεκριμενη καρτα σε 1080p ,και η 770 και η 680.. Τωρα αν εννοεις σε Full αναλυση και φιλτρα ειναι λογικο να μην τα σηκωνει ολα γιατι αλλιως δεν θα υπηρχε λογος υπαρξης των 780 και 780ti εξαρχης..

 

 

Ναι αλλά όταν κυκλοφόρησε η 680 και αργότερα η 770 οι τιμές τους ήταν στα ύψη  αν θυμάμαι καλά γύρω στα 500+€ για την πρώτη και 400€ για την δεύτερη , οπότε δεν είναι λογικό να μην σηκώνει τα φίλτρα κτλ. 

 

 

μια και δεν δέχεσαι προσωπικά μηνύματα, να σε ρωτήσω εδώ. από θόρυβο σε full load παλεύεται? και από θερμοκρασίες? επειδή σκέφτομαι την  αγορά της GTX980 G1. 

Κάτσε με την 780ti δεν θα δεις μεγάλες διαφορές με την 980 , εγώ λέω να περιμένεις και την απάντηση της AMD ή την 980Ti ( αν την ονομάσουν έτσι) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και δεν δέχεσαι προσωπικά μηνύματα, να σε ρωτήσω εδώ. από θόρυβο σε full load παλεύεται? και από θερμοκρασίες? επειδή σκέφτομαι την  αγορά της GTX980 G1. 

 

Μάλλον έχει γεμίσει το inbox, κάτσε να σβήσω κανένα.

 

Από άποψη θορύβου, έχω ξαναπεί ότι είναι αρκετά καλύτερα απ' ό,τι περίμενα από αυτά που διάβαζα. Είναι σαφώς περισσότερο αθόρυβη από την 7950 Vapor-X που είχα πριν (σε full load και overclocked πάντα).

Δεν είναι εντελώς αθόρυβη, π.χ. αν παίζεις στο mute, θα αντιληφθείς τη διαφορά.

 

Παίζει ρόλο όμως και το γενικότερο σύνολο. Π.χ. εγώ έχω το HAF X, που δεν το λες αθόρυβο.

Αν εσύ έχεις στήσει το σύστημά σου με γνώμονα το θόρυβο και θες dead silent PC, τότε μπορεί να πρέπει κοιτάξεις αλλού.

 

Από θερμοκρασίες, με Far Cry 4 και Metro: Last Light έχω δει μέχρι 66°C, αλλά και στα 1570/8000 με +25mV.

Το καλοκαίρι φαντάζομαι ότι θα φτάνει εύκολα τους 75-80°C αν δεν έχεις κλιματιστικό στο χώρο.

Normal καταστάσεις δηλαδή, εφόσον μιλάμε για αερόψυξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αετέ η 780ti πουλήθηκε, δεν άντεχα την βαβούρα της. για αυτό σκέφτομαι για αγορά non reference. και ρωτάω τον φίλο phanispal να πει εντυπώσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γυρίσουμε λίγο στο θέμα μας: δεν άκουσα ακόμα εντυπώσεις από MFAA (όχι ότι περιμένω και καμιά ενθουσιώδης ανταπόκριση αλλά είπα να ρωτήσω από ευγένεια....λέμε τώρα....

 

ΟΤ: η παρούσα ενότητα γίνεται sticky και αποδεσμεύεται ο ΚΑΙΦΕΣ μέχρι να ξεκινήσουμε για την ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 'γω το ίδιο έλεγα με τον Ailuro, που να 'ξερα ότι οι devs με την δικαιολογία του ''Unified memory'' των νέων κονσολών θα ζητάνε τραγικές ποσότητες Vram στο PC.Πάντως έχεις και 'συ υπερβολή, υπάρχει παιχνίδι που παίζει η 7970 και η 680 όχι ; Η μόνη διαφορά που έχουν πλέον είναι ότι η 7970 σηκώνει μια σκάλα παραπάνω textures.

 

Βλέπω benchmarks με διαφορές άνω του 20%-30% μεταξύ των 2 καρτών στα νέα απαιτητικά παιχνίδια.

 

Για το FarCry4 που κοιτούσα, η 7970GHz edition πιάνει τα 60fps average στα 1080p, ενώ η 680 είναι στα 40.

 

http://www.techspot.com/review/917-far-cry-4-benchmarks/page3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...