Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι σε Palit μερια λογω εγγυησης παντως(εκτως αν δεν σε ενδιαφερει αυτο αρα κανενα προβλημα)

ότι να ναι είναι σε θέμα εγγύησης? δεν το έχω ξανακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι απλα δινει 2 χρονια εγγυηση σε αντιθεση με τις αλλες εταιριες που δινουν 3 χρονια.Και μου κανει εντυπωση γιατι εξακολουθει να μενει στην ιδια πολιτικη και δεν αλλαζει την εγγυηση σε αυτη των αλλων εταιριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε νομίζω ότι υπάρχει πελάτης, σε αυτήν την κατηγορία καρτών, που κρατάει κάρτα για πάνω από ένα χρόνο...Με την έννοια ότι η high end κάθε season αγοράζεται είτε για να παίζει ultra - 60 fps τα πάντα όλα, είτε για bragging rights - σε 1 χρόνο έχει δώσει τη θέση της σε άλλη, με τα ίδια κριτήρια. Πάνε οι εποχές της 9800PRO ή της 8800GT...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα και γω σήμερα την g1 970 δεν άντεξα την έκανα την αμαρτία..

Τελικά το hotfix(344.80) είναι οκ σε 970?να τον περάσω ή να πάω στο στανταρακι τον 344.75?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε νομίζω ότι υπάρχει πελάτης, σε αυτήν την κατηγορία καρτών, που κρατάει κάρτα για πάνω από ένα χρόνο...Με την έννοια ότι η high end κάθε season αγοράζεται είτε για να παίζει ultra - 60 fps τα πάντα όλα, είτε για bragging rights - σε 1 χρόνο έχει δώσει τη θέση της σε άλλη, με τα ίδια κριτήρια. Πάνε οι εποχές της 9800PRO ή της 8800GT...

Μα και παλι η Palit βγαζει και φθηνοτερα μοντελα καρτων δεν διαθετουν ολοι οι αγοραστες των καρτων της Nvidia 400ρες καθε χρονο για καρτα γραφικων

Πες μου ενα λογο να προτιμησει δηλαδη καποιος την Palit 970 στα 400ευρω(εκτως αν του αρεσει ο σχεδιασμος) με 2 χρονια εγγυηση και οχι την Gigabyte Windforce στα 355ευρω που και 3 χρονια εγγυηση εχει και αρκετα φθηνοτερη ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και παλι η Palit βγαζει και φθηνοτερα μοντελα καρτων δεν διαθετουν ολοι οι αγοραστες των καρτων της Nvidia 400ρες καθε χρονο για καρτα γραφικων

Πες μου ενα λογο να προτιμησει δηλαδη καποιος την Palit 970 στα 400ευρω(εκτως αν του αρεσει ο σχεδιασμος) με 2 χρονια εγγυηση και οχι την Gigabyte Windforce στα 355ευρω που και 3 χρονια εγγυηση εχει και αρκετα φθηνοτερη ειναι

 

Συμφωνώ, προσωπικά αλλάζω κάρτα κάθε 2-3 χρόνια.(η 970 θα αντικαταστήσει την 6950 μου). Οι αλλαγές θα είναι ραγδαίες τη χρονιά που έρχεται, με κάρτες τέρατα και πιθανότατα στάνταρντ τα 8 GB vram. Από αυτή την άποψη η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι μια φθηνή 970. Ωστόσο, και επειδή αυτό το έργο το έχουμε δει -και βαρεθεί τόσα χρόνια-, τον παράλλο χρόνο, θα βγουν ακόμη καλύτερες, κ.ο.κ. Οπότε μια ποιοτική 970 με κάποιο περιθώριο στο overclocking θα κρατήσει άνετα για τον πρώτο χρόνο και αξιοπρεπώς τον δεύτερο (εδώ θα χρειαστεί το OC). Τότε θα έχει έρθει η ώρα για είσοδο σε stand by για το επόμενο upgrade-κελεπούρι...        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, προσωπικά αλλάζω κάρτα κάθε 2-3 χρόνια.(η 970 θα αντικαταστήσει την 6950 μου). Οι αλλαγές θα είναι ραγδαίες τη χρονιά που έρχεται, με κάρτες τέρατα και πιθανότατα στάνταρντ τα 8 GB vram. Από αυτή την άποψη η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι μια φθηνή 970. Ωστόσο, και επειδή αυτό το έργο το έχουμε δει -και βαρεθεί τόσα χρόνια-, τον παράλλο χρόνο, θα βγουν ακόμη καλύτερες, κ.ο.κ. Οπότε μια ποιοτική 970 με κάποιο περιθώριο στο overclocking θα κρατήσει άνετα για τον πρώτο χρόνο και αξιοπρεπώς τον δεύτερο (εδώ θα χρειαστεί το OC). Τότε θα έχει έρθει η ώρα για είσοδο σε stand by για το επόμενο upgrade-κελεπούρι...

Καλά τα λες αλλά τα 4 gb δεν θα γινουν τοσο λιγα ετσι ευκολα. Διοτι εχει να κανει και με τις αναλυσεις που παιζει ο καθενας. Ειδικα σε 1080 ειναι πολυ χαλαρα και παιζουν και στα 3κ. Τωρα για 4κ θα συμφωνησω απολυτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, προσωπικά αλλάζω κάρτα κάθε 2-3 χρόνια.(η 970 θα αντικαταστήσει την 6950 μου). Οι αλλαγές θα είναι ραγδαίες τη χρονιά που έρχεται, με κάρτες τέρατα και πιθανότατα στάνταρντ τα 8 GB vram. Από αυτή την άποψη η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι μια φθηνή 970. Ωστόσο, και επειδή αυτό το έργο το έχουμε δει -και βαρεθεί τόσα χρόνια-, τον παράλλο χρόνο, θα βγουν ακόμη καλύτερες, κ.ο.κ. Οπότε μια ποιοτική 970 με κάποιο περιθώριο στο overclocking θα κρατήσει άνετα για τον πρώτο χρόνο και αξιοπρεπώς τον δεύτερο (εδώ θα χρειαστεί το OC). Τότε θα έχει έρθει η ώρα για είσοδο σε stand by για το επόμενο upgrade-κελεπούρι...        

 

΄Oχι δεν θα γίνουν κανενός είδους standard τα 8 γίγα μνήμης και θα περάσει αρκετός καιρός να φτάσουμε εκεί. Σταματήστε να παραπληροφορείτε και να πανικοβάλλετε τον κόσμο γιατί αν δεν το καταλάβατε ακόμα παίζετε με τον ιδρώτα του αδαή χρήστη ειδικά στις εποχές μας που τα χρήματα έχουν περισσότερη αξία από ποτέ.

 

Για τα επόμενα 2+ χρόνια ανάλογα με την κατηγορία των καρτών τα 2, 4 & 6 γίγα μνήμης ανά κάρτα θα είναι υπεραρκετά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Oχι δεν θα γίνουν κανενός είδους standard τα 8 γίγα μνήμης και θα περάσει αρκετός καιρός να φτάσουμε εκεί. Σταματήστε να παραπληροφορείτε και να πανικοβάλλετε τον κόσμο γιατί αν δεν το καταλάβατε ακόμα παίζετε με τον ιδρώτα του αδαή χρήστη ειδικά στις εποχές μας που τα χρήματα έχουν περισσότερη αξία από ποτέ.

 

Για τα επόμενα 2+ χρόνια ανάλογα με την κατηγορία των καρτών τα 2, 4 & 6 γίγα μνήμης ανά κάρτα θα είναι υπεραρκετά.

 

Αντιπαρέρχομαι το αντιδεοντολογικό περιεχόμενο της απάντηση σου, όπου ζητάς από τους άλλους να μην κάνουν αυτό το οποίο εσύ όμως μπορείς να κάνεις ελεύθερα, παρουσιάζοντας τις εκτιμήσεις σου για το μέλλον ως σίγουρα γεγονότα.

 

Θεωρώ, επίσης, την τοποθέτηση σου υπερβολική και τουλάχιστον άκομψη. Έγραψα μόνο την εκτίμηση μου και σύμφωνα με αυτή θεωρώ "πιθανότατα στάνταρντ τα 8 GB vram" για τις κάρτες που θα κυκλοφορούν στο τέλος το επόμενου έτους. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν τεκμαίρεται ότι "κινδυνολογώ" και "παραπληροφορώ" τον κόσμο.

 

Τέλος, η αναφορά σου σε δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο, ομαδοποιώντας με κάποιους, που κατά την εκτίμησή σου πάντα, "πανικοβάλλετε τον κόσμο γιατί αν δεν το καταλάβατε ακόμα παίζετε με τον ιδρώτα του αδαή χρήστη ειδικά στις εποχές μας που τα χρήματα έχουν περισσότερη αξία από ποτέ." είναι εντελώς αμετροεπής και προσβλητική για το πρόσωπό μου, και περιμένω για μια στοιχειώδη επανόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, προσωπικά αλλάζω κάρτα κάθε 2-3 χρόνια.(η 970 θα αντικαταστήσει την 6950 μου). Οι αλλαγές θα είναι ραγδαίες τη χρονιά που έρχεται, με κάρτες τέρατα και πιθανότατα στάνταρντ τα 8 GB vram. Από αυτή την άποψη η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι μια φθηνή 970. Ωστόσο, και επειδή αυτό το έργο το έχουμε δει -και βαρεθεί τόσα χρόνια-, τον παράλλο χρόνο, θα βγουν ακόμη καλύτερες, κ.ο.κ. Οπότε μια ποιοτική 970 με κάποιο περιθώριο στο overclocking θα κρατήσει άνετα για τον πρώτο χρόνο και αξιοπρεπώς τον δεύτερο (εδώ θα χρειαστεί το OC). Τότε θα έχει έρθει η ώρα για είσοδο σε stand by για το επόμενο upgrade-κελεπούρι...        

Το θεμα ειναι ποσα χρηματα διαθετει ο περισσοτερος κοσμος για καρτα γραφικων.Για να γινουν πχ Standard τα 8gb θα πρεπει να δουμε 4gb καρτες γυρω στα 200ευρω,καθως οι περισσοτεροι δεν διαθετουν 400ρες για καρτες γραφικων. Επισης περιμενω να δω και τις ανακοινωσεις απο μεριας GTAV και W3,γιατι εχω την εντυπωση οτι τα Shadow Of Mordor και Evil Within ειναι εντελως σπανιες περιπτωσεις για να αλλαξουν οι απαιτησεις στα παιχνιδια τοσο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν θα χρειαστω πανω απο 4Gb ή 6Gb(αναλογα το διαυλο) στο αμεσο μελλον, αλλα αν αυτο συμβει θα ανησυχω μονο οταν τρεχω σε 4k και με AA (σχεδον ποτε δηλαδη αντε να εχω χωσει FXAA το πολυ στα νεα games). Κανονικα αν αναλογιστουμε τι εστι 4Gb framebuffer δεν ξερω αν πρεπει να βαλω τα γελια ή και τα κλαμματα που το συζητω κιολας..

4Gb framebuffer. Ελεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, έτσι είναι σχετικά με τη vram, ωστόσο αναλιγιζόμενος πόσο γρήγορα τα παιχνiδια κάλυψαν τα 2 GB και ότι προσφέρθηκαν νωρίς τα 4 GB και σε μερικές "μικρές" υλοποιήσεις -που πρακτικά δεν ήταν καν αξιοποίησημα- δεν το θεωρώ και εντελώς απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιπαρέρχομαι το αντιδεοντολογικό περιεχόμενο της απάντηση σου, όπου ζητάς από τους άλλους να μην κάνουν αυτό το οποίο εσύ όμως μπορείς να κάνεις ελεύθερα, παρουσιάζοντας τις εκτιμήσεις σου για το μέλλον ως σίγουρα γεγονότα.

 

Θεωρώ, επίσης, την τοποθέτηση σου υπερβολική και τουλάχιστον άκομψη. Έγραψα μόνο την εκτίμηση μου και σύμφωνα με αυτή θεωρώ "πιθανότατα στάνταρντ τα 8 GB vram" για τις κάρτες που θα κυκλοφορούν στο τέλος το επόμενου έτους. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν τεκμαίρεται ότι "κινδυνολογώ" και "παραπληροφορώ" τον κόσμο.

 

Τέλος, η αναφορά σου σε δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο, ομαδοποιώντας με κάποιους, που κατά την εκτίμησή σου πάντα, "πανικοβάλλετε τον κόσμο γιατί αν δεν το καταλάβατε ακόμα παίζετε με τον ιδρώτα του αδαή χρήστη ειδικά στις εποχές μας που τα χρήματα έχουν περισσότερη αξία από ποτέ." είναι εντελώς αμετροεπής και προσβλητική για το πρόσωπό μου, και περιμένω για μια στοιχειώδη επανόρθωση.

 

Ξαναδιάβασε τους όρους χρήσης και όχι δεν θα την συνεχίσουμε την συζήτηση δημόσια γιατί ούτε αυτό προβλέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Oχι δεν θα γίνουν κανενός είδους standard τα 8 γίγα μνήμης και θα περάσει αρκετός καιρός να φτάσουμε εκεί. Σταματήστε να παραπληροφορείτε και να πανικοβάλλετε τον κόσμο γιατί αν δεν το καταλάβατε ακόμα παίζετε με τον ιδρώτα του αδαή χρήστη ειδικά στις εποχές μας που τα χρήματα έχουν περισσότερη αξία από ποτέ.

 

Για τα επόμενα 2+ χρόνια ανάλογα με την κατηγορία των καρτών τα 2, 4 & 6 γίγα μνήμης ανά κάρτα θα είναι υπεραρκετά.

Όπως παραπληροφορούσες τον κόσμο κι εσύ πριν τρία χρόνια που δεν έβρισκες λόγο προτίμησης στην 7970 έναντι της 680 κοιτάζοντας μόνο την vram και με το σκεπτικό ότι τα 2gb είναι υπεραρκετά και ότι πρώτα θα τους τελειώσει η ιπποδύναμη και μετά η μνήμη...Όπως το ίδιο γινόταν και ένα χρόνο μετά με την περίπτωση της 2ρας 770.

To ίδιο δύσκολα έβγαιναν και τότε τα χρήματα και άνετα θα μπορούσε κάποιος να προτιμήσει την 680 αντί της 7970 και να μη μπορεί αυτή τη στιγμή να παίξει ένα σωρό παιχνίδια που με την 7970 θα το έκανε.

Πάντα την προσωπική του εκτίμηση θα εκφράζει ο καθένας σε τέτοια θέματα όταν έχουμε να κάνουμε με ένα τόσο ευμετάβολο τομέα και για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.Απλά ανάλογα με την εμπειρία του ο καθένας και ανάλογα με τις λοιπές γνώσεις συνδυαζόμενες με τη διορατικότητά του, μπορεί να έχει περισσότερες πιθανότητες να προτείνει πιο επιτυχημένα ή έστω διατυπώνοντας την άποψή του κάπου, χωρίς να του τη ζητήσει κάποιος άλλος, να έχει μεγαλύτερη επαφή μελλοντικά με την πραγματικότητα.Δε θα υπογράψεις και κανένα συμβόλαιο όμως και πάντα αυτός που ζητάει συμβουλή θα πρέπει να γνωρίζει ότι αναλαμβάνει το ρίσκο να κινηθεί με βάση τις προσωπικές προτιμήσεις αυτού που τον συμβούλεψε.Από τη στιγμή που δεν έχει ο ίδιος άποψη δική του αυτός που θα του μορφώσει άποψη θα το κάνει υπό το δικό του πρίσμα.Σε όλους τους τομείς συμβαίνει αυτό.

 

Δεν σου κάνω επίθεση, το ξέρεις ότι σέβομαι απεριόριστα το πρόσωπό σου και τις γνώσεις σου.Απλά νομίζω ότι η αντίδρασή σου είναι υπερβολική στη συγκεκριμένη περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...