Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορινες δυο ερωτήσεις θελω να σας κάνω

1) δοκιμσε κανείς το καινούργιο far cry?

Γιατι σε εμενα στα nvidia settings σερνεται και στα ultra παλι κανει κατι fps drop τρελλά. Απο 60 μπορει να φτασει και 20. Τι γινεται με αυτο? Μου ειπαν οτι ρχει θεμα με τους πυρήνες το παιχνιδι αλλα εγω στο monitoring που βλεπω ειναι οτι το gpu usage αυξομιωνονται σαν τρελλα ενω σε αλλα παιχνιδια ειναι πιο σταθερα.

Και η αλλη ερωτηση είναι στο call of duty το καινουριο την επιλογη supersampling που την τρεχετε ωστε το παιχνιδι να παιζει καλα?

Και στις δυο περιπτωσεις μιλαω για 1080 αναλυση. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από cocous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορινες δυο ερωτήσεις θελω να σας κάνω

1) δοκιμσε κανείς το καινούργιο far cry?

Γιατι σε εμενα στα nvidia settings σερνεται και στα ultra παλι κανει κατι fps drop τρελλά. Απο 60 μπορει να φτασει και 20. Τι γινεται με αυτο? Μου ειπαν οτι ρχει θεμα με τους πυρήνες το παιχνιδι αλλα εγω στο monitoring που βλεπω ειναι οτι το gpu power και usage αυξομιωνονται σαν τρελλα ενω σε αλλα παιχνιδια ειναι πιο σταθερα.

Και η αλλη ερωτηση είναι στο call of duty το καινουριο την επιλογη supersampling που την τρεχετε ωστε το παιχνιδι να παιζει καλα?

Και στις δυο περιπτωσεις μιλαω για 1080 αναλυση. Ευχαριστώ

Τι επεξεργαστή έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον FX8350 και 16gb ram.

Βασικα αποτι ειδα καλυτερα το gpu power παιζει στα 53 με 55 οποτε ειναι σταθερο αλλα το gpu usage ανεβοκατεβαινει μεχρι 99%

 

drivers έχεις περάσει τους τελευταίους; Επίσης τα settings είναι όλα σε default;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες όσοι έχετε nvidia κάρτα απο dvi σε hdmi ή μόνο hdmi ,  κάντε μια χάρη στον εαυτό σας , κατεβάστε αυτό  , κάντε set 0-255 και οποσδήποτε ρεσταρτ μετά. Η απαράδεκτη nvidia στους drivers της έχει default color space 16-235 και δεν δίνει ρύθμιση για full range 0-255  :mad:

 

Γι αυτό τόσες μέρες τα μαύρα μου φαίνονται γκρι- ξεπλυμμένα και γενικώς τα χρώματα σκ@τ@. Και ήμουν έτοιμος να κράξω για το πόσο καλύτερo contrast έχουν οι amd.   Δεν ξέρω αν το πρόβλημα υφίσταται και σε display port , κλπ , αλλά για το hdmi έχει βουήξει ο τόπος.

 

ΜΕΓΑΛΗ πατατιά απο τους πράσινους!!

Επεξ/σία από mellodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι επηρεάζει και όσους είναι με DVI ; Γιατί τα χρώματα εγώ προσωπικά μια χαρά τα βλέπω.

 

Εγώ πάντως που  παίζω με καλώδιο dvi(κάρτα) to hdmi(οθόνη) το είχα το πρόβλημα και έβγαζε μάτια. Το ίδιο και στο native hdmi προς την tv. Μιλάμε είχα κατεβάσει το gamma τέρμα σε όλους τους τίλους και πάλι γκρίζιζε.

 

Λογικά αν δεν έχεις το θέμα , θα σε "σκοτεινιάσει" το 0-255.  

 

edit : Τελικά μάλλον συμβαίνει όπου παρεμβαίνει hdmi στην αλυσίδα. Εσείς με native dvi , είστε καθαροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εχω κανει,θελει καθε φορα που βαζω νεο driver?

 

yeap.... :mad:   αναγκαστικά  , γιατί διαφορετικά (αν είσαι με hdmi) αντί για AC , θα παίζεις την "Χιονάτη"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drivers έχεις περάσει τους τελευταίους; Επίσης τα settings είναι όλα σε default;

Ναι εχω τους τελευταιους οδηγους και δεν πειραξα κατι στις ρυθμισεις.

Ειναι το μοναδικο παιχνιδι που παιζει χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη :) Η κάρτα ειναι δυναμίτης.

 

Offtopic : Ενδιαφέρεται κανείς για αγορά του κουπονιού πριν το βάλω και στο ebay ?

 

Σχετικα με την αγγελια και φιλικα παντα, το παιχνιδι απο την στιγμη που το δινεις digital κοιτας και digital τιμες οχι καταστηματως ....https://www.instant-gaming.com/en/347-buy-key-uplay-far-cry-4/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...