Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι διότι την πήρα από ένα παιδί στις αγγελίες.. εδώ στο Insomnia. Ολοκαίνουρια στα 330 ευρώ.

Είναι αγορασμένη από plaisio πριν 10 μέρες και τους έστειλα τώρα μήπως μου δώσουν τον κωδικό (έχω την απόδειξη αγοράς).  :-D

Εγω θα παω αυριο για το κουπονι. Σιγα μην τους το αφηνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λέτε να με "φρενάρει" πολύ ο επεξεργαστής μου; Δεν έχω θέμα να τον αλλάξω (ήμουν έτοιμος να πάω σε 4790k) αλλά μου είπε ο τεχνικός στο πλαίσιο προχθές ότι δεν θα έχω πρόβλημα και πως κι αυτός έχει παρόμοιο επεξεργαστή και θα βάλει την 970. 

Αν μπορέσω να κρατήσω την αλλαγή επεξεργαστή μέχρι το καλοκαίρι θα είναι super. Αρκεί να δω πόσο μπορεί να μου φρενάρει την 970 αυτός που έχω τώρα (δείτε στην υπογραφή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να με "φρενάρει" πολύ ο επεξεργαστής μου; Δεν έχω θέμα να τον αλλάξω (ήμουν έτοιμος να πάω σε 4790k) αλλά μου είπε ο τεχνικός στο πλαίσιο προχθές ότι δεν θα έχω πρόβλημα και πως κι αυτός έχει παρόμοιο επεξεργαστή και θα βάλει την 970. 

Αν μπορέσω να κρατήσω την αλλαγή επεξεργαστή μέχρι το καλοκαίρι θα είναι super. Αρκεί να δω πόσο μπορεί να μου φρενάρει την 970 αυτός που έχω τώρα (δείτε στην υπογραφή).

ε, αφού στο πε στο πλαίσιο....

και 386 να χες για να στην πουλήσει τα ίδια θα σου λεγε

 

στο θέμα τώρα θα στη κόβει αρκετα, αλλα αν σε ενδιαφερει ο επεξεργαστής σου ανεβαινει ευκολα αρκετα, οποτε αν τον πας στα 3,6-3,8Ghz θα σε κόβει λιγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το λεγόμενο αγγλιστί bottleneck, ήτοι όταν κάποιο υποσύστημα υστερεί, τότε ενώ τα ή το υπόλοιπα έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες τελικά υστερούν συνολικά με βάση τον πιο αδύναμο κρίκο του συνόλου.

 

Και για να μην ποστάρω ξεχωριστά, μια ερώτηση κι από μένα. Θα κάτσω να εγκαταστηω απόψε η αύριο την 970 τελικά, έτρεξα προ ολίγου το driver sweeper κι ενώ αυτή τη στιγμή έχω την κάρτα της υπογραφής με τους τελευταίους AMD drivers, μου βρίσκει εγκατεστημένο PhysX.

Η ερώτηση είναι αν πρέπει ή όχι να το ξήλωσε πριν περάσω την 970 και τους νέους drivers ?

Και τέλος, οι drivers που έχει η Gigabyte στο site της για την 970 G1 είναι περίπου 500MB, ενώ οι τελευταίοι από Nvidia εκτός του ότι είναι νεότεροι, είναι και περίπου 300ΜΒ, ποιους να περάσω και που οφείλεται αυτή η τεράστια διαφορά στο μέγεθος των αρχείων ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την αγόρασα από το πλαίσιο. Είχα πάει για μία μνήμη κι απλά έπιασα κουβέντα με τον τεχνικό. Του είπα ότι θα την πάρω μεταχειρισμένη και απλά τον συμβουλεύτηκα. Άρα δεν είχε συμφέρον.

Μέσα στην άλλη εβδομάδα θα την πάρω και την οθόνη!! :) Λέτε 1080p ή 1200p ; Κάπου διάβασα ότι το 1080p είναι πολύ "στούμπος" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκύπτει απ' τον όρο bottleneck, δηλαδή λαιμός του μπουκαλιού, εκεί που στενεύει δηλαδή.

 

Στην προκειμένη περίπτωση εννοούμε ότι ένας επεξεργαστής δεν επιτρέπει στην κάρτα γραφικών να αποδώσει αυτά που πρέπει.

 

Άρα το καλύτερο (συνήθως) είναι να έχεις ένα ισορροπημένο σύστημα.

 

Σκέψου να έχεις μια Ferrari και να της φορέσεις 13άρες ζάντες με ανάλογα λαστιχάκια. Θα αποδώσει αυτά που πρέπει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το λεγόμενο αγγλιστί bottleneck, ήτοι όταν κάποιο υποσύστημα υστερεί, τότε ενώ τα ή το υπόλοιπα έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες τελικά υστερούν συνολικά με βάση τον πιο αδύναμο κρίκο του συνόλου.

πιο απλα δεν γινοταν. σε ευχαριστω. δηλαδη εγω με 4790k gtx 970 (θα την παρω) και 1440p θα εχω bottleneck?

Προκύπτει απ' τον όρο bottleneck, δηλαδή λαιμός του μπουκαλιού, εκεί που στενεύει δηλαδή.

 

Στην προκειμένη περίπτωση εννοούμε ότι ένας επεξεργαστής δεν επιτρέπει στην κάρτα γραφικών να αποδώσει αυτά που πρέπει.

 

Άρα το καλύτερο (συνήθως) είναι να έχεις ένα ισορροπημένο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο απλα δεν γινοταν. σε ευχαριστω. δηλαδη εγω με 4790k gtx 970 (θα την παρω) και 1440p θα εχω bottleneck?

Φαντάζομαι πως θάναι μια χαρά. Εντός των ημερών θα πάω κι εγώ σε 2560χ1440

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 βδομαδα ως τωρα κατοχος της 970 g1 ολα καλα...εκτος ενα θεμα που το εχουν πολλοι απο οτι ειδα nvidia forums ...οταν ξεκιναει το pc μετα το logo twn windows μαυριζει η οθονη και θελει να κλεισω το pc να τ ξανα ανοιξω και ολα καλα...σημερα βεβαια επρεπε να κανω 2 φορες την διαδικασια γιατι εγινε 2 φορες στ σειρα...αλλοι λενε ειναι θεμα drivers alloi hardware...παρεπιπτοντος συμβαινει μονο με DP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...