Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι όπως το γράφεις ακούγεται τρομερό..

Η EVGA δεν αφήνει τις κάρτες της να ανεβαίνουν πάνω από 80c εκεί η κάρτα "κόβει" για να μην υπερθερμανθεί με ότι αυτό συνεπάγεται. (όσο καλύτερο airflow τόσο δυσκολότερα).

Αυτό το διορθώνεις πολύ εύκολα η φτιάχνοντας την καμπύλη ψύξης από το συνοδευτικό πρόγραμμα,η αν το θέλεις πιο εύκολα άμεσα και σε πολλαπλά λειτουργικά (όπως εγώ) ανοίγεις το bios και αλλάζεις το min και το max στις στροφές μέσα σε αυτό.. το σώζεις το φλασαρεις και αν έχεις και dual bios χωρίς άγχος.

Το σημείο που πονάει κατά την γνώμη μου η EVGA είναι ότι το ACX είναι θορυβώδες,είναι μια κακή ψήκτρα αλλά βελτιωμένη αρκετά μόνο στις FTW.

Διαταυτα αν βρεις το μοντέλο που θέλεις με την ψήκτρα που έχουμε συνηθίσει να λέμε "titan ψήκτρα" για εμένα είναι μια άριστη επιλογή.

 

H EVGA FTW κάνει throttling πολύ πρίν αγγίξει τους 80 βαθμούς. Ρίξε μιά ματιά στα σ ετικά λίνκς που είχα ποστάρει, μαζί με λίνκ για modded BIOS που ξεπερνάει αυτό το πρόβλημα. Εκεί εξηγείται αναλυτικότατα το όλο θέμα.

 

Επίσης για τις κάρτες της MSI, όσο και αν συμπαθώ προσωπικά τη συγκεκριμένη μάρκα (όπως και αρκετοί άλλοι συμφορουμίτες), εφόσον δεν αντιμετωπιστούν όλα τα προβλήματα που έχουν οι 970 της (μικρά ή μεγάλα), είναι αδύνατον να μπορεί κάποιος να την συστήσει σε άλλους, όταν με τα ίδια λεφτά αγοράζεις κάρτα άλλου κατασκευαστή, που δεν έχει αυτά τα προβλήματα (μικρά ή μεγάλα).

 

Για την ώρα γνωρίζουμε ότι έχουν κυκλοφορήσει κάποια ΒΙΟS updates, από κεί και πέρα αναμένουμε να δούμε αν τα προβλήματα θα ξεπεραστούν οριστικά.

 

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=184740.0

 

Όπως και να έχει δεν είναι και ότι καλύτερο να δίνεις 400 ευρώ και μετά να αναγκάζεσαι να κάνεις ΒΙΟS Updates. Αν έχεις αγοράσει ήδη την κάρτα, φυσικά και είναι θεμιτό εφόσον έχεις προβλήματα, αλλά όταν είσαι στην φάση αγοράς, για ποιόν λόγο να θέλεις να περάσεις από αυτήν την διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει δεν είναι και ότι καλύτερο να δίνεις 400 ευρώ και μετά να αναγκάζεσαι να κάνεις ΒΙΟS Updates. Αν έχεις αγοράσει ήδη την κάρτα, φυσικά και είναι θεμιτό εφόσον έχεις προβλήματα, αλλά όταν είσαι στην φάση αγοράς, για ποιόν λόγο να θέλεις να περάσεις από αυτήν την διαδικασία?

 

Ετσι ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ηρθε η g1 την εβαλα ολα καλα απο οτι βλεπω ! τερας ειναι! μπορει καποιος να μου στειλει ενα link απο καποιο γνωστο bench να κανω? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα batman origins ειχα κανει bench χθες βραδυ 35 fps average και μου βγαλε τωρα 45 fps αρα αυτο σημαινει 28% περιπου δυναμη παραπανω απο την 770 μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα οχι :P νταξει η καρτα βεβαια ειναι θηριο...η παλια μου επιανε 100% use για πλακα και στο πιο χαλια γραφικα game λογο της αναλυσης και χτυπουσε 83 βαθμους αυτη καθεται χαλαρη στα 55 :P


ακουγετε λιγο coil whine αλλα δεν με απασχολει ...τα fans moy κανουν πιο πολυ φασαρια :P 45 λεπτα gaming εφτασε 58 βαθμους max με 60% το ανεμηστιρακι..λετε να το ρυθμισω να τρεχει πιο πολυ η να το αφησω auto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κανε κατι περιεργο η g1 και δεν ξερω αν ειναι αυτο που λεγαμε με το DP...ανοιγω το pc βλεπω το Logo των windows και παω τουαλετα πριν μπει στα windows ...γυρναω και βλεπω την οθονη να μπαινει σε power saving mode να κλεινει και ξανα το ιδιο Loop ...πατησα το κουμπι απο την μοναδα να κλεισει το ανοιξα και ολα κομπλε ...κανεις εχει ιδεα αν παιζει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...