Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η EVGA τα έχει κάνει σαλάτα με τις 970.

 

Μή βελτιστοποιημένες ψύκτρες σε όλες τις εκδόσεις πλήν της FTW, ενώ έχει τραγικά χαμηλό TDP στην FTW, με αποτέλεσμα η κάρτα να κάνει throttling out of the box.

 

Η MSI μας εξέπληξε κάπως με τις δικές της κάρτες. Ένας μήνας πέρασε και ακόμα ασχολούμαστε με τα ανεμιστήρια της (προς αποφυγή παρεξηγήσεων η Νο1 εταιρία της επιλογής μου για MOBOs και Graphic cards είναι η MSI)

 

Επι του παρόντος από τις επώνυμες η πιό αξιόπιστη φαίνεται η Gigabyte, αν και έχω διαβάσει παράπονο ενός φαντασμένου tech-geek ότι η πλακέτα είναι λεπτή σαν χαρτί και η κάρτα στρεβλώνει πανεύκολα. Την έδωσε πίσω ακριβώς για αυτόν τον λόγο. (Το tech-geek μετά αγόρασε την EVGA FTW, έσπασαν τα νεύρα του από το out of the box throttling και έφτιαξε modded BIOS και ησύχασε)

 

Για τις Galax λένε ότι είναι ποιοτικές κάρτες, αλλά δεν υπάρχει πολύ feedback από τον κόσμο.

Έτσι όπως το γράφεις ακούγεται τρομερό..

Η EVGA δεν αφήνει τις κάρτες της να ανεβαίνουν πάνω από 80c εκεί η κάρτα "κόβει" για να μην υπερθερμανθεί με ότι αυτό συνεπάγεται. (όσο καλύτερο airflow τόσο δυσκολότερα).

Αυτό το διορθώνεις πολύ εύκολα η φτιάχνοντας την καμπύλη ψύξης από το συνοδευτικό πρόγραμμα,η αν το θέλεις πιο εύκολα άμεσα και σε πολλαπλά λειτουργικά (όπως εγώ) ανοίγεις το bios και αλλάζεις το min και το max στις στροφές μέσα σε αυτό.. το σώζεις το φλασαρεις και αν έχεις και dual bios χωρίς άγχος.

Το σημείο που πονάει κατά την γνώμη μου η EVGA είναι ότι το ACX είναι θορυβώδες,είναι μια κακή ψήκτρα αλλά βελτιωμένη αρκετά μόνο στις FTW.

Διαταυτα αν βρεις το μοντέλο που θέλεις με την ψήκτρα που έχουμε συνηθίσει να λέμε "titan ψήκτρα" για εμένα είναι μια άριστη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε δεν έχει καλές σου λέω..Reference ψύκτρα είναι, απλά έχει ομορφιά.


Σου 'ρχεται ένα coil whine να ισιώσεις :Ρ

Έχει λίγο σε κάποιες φάσεις αλλά είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, έστω και λίγο ήχο να έχω από παιχνίδι ή από το περιβάλλον δεν ακούγεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα περιμενω 1 μηνα ακομα,μπας και φτιαξουν λιγο οι τιμες/η διαθεσιμοτητα και τα προβληματα και αργοτερα θα προβω σε αγορα ειτε απο Ελλαδα,ειτε απο Amazon(αν εχει αρκετα χαμηλοτερες τιμες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ και ο ThReSh σίγουρα.

 

Εγώ την έχω με το πρώτο DP και λειτουργεί μια χαρά.

 

Ο ThReSh τη δοκίμασε με δύο και εμφανίστηκε coil whine.

 

Εννοείς ότι άκουσες πως δε λειτουργούν και τα τρία ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα μπηκα στο overclock.net kai nvidia forums και ειδα διαφορα προβληματα με το displayport σε φαση να μην ανοιγει το pc απο cold boot και τετοια και ανχωθηκα μιας και αυριο μου ερχετε η καρτα και μονο DP μπορω να χρησιμοποιησω για να εχο 60hz στην οθονη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε msi ρε. To μοναδικό θεματάκι ειναι με τα ανεμιστήρια που σε idle μπορεί κατά διαστήματα να δουλεύουν ελάχιστα και να σταματάνε αλλά και σταματημένα η θερμοκρασία σε idle ειναι 30-34C και σε full load 60-63C. Ουσιαστικά ανούσιο bug για το οποίο θα δώσουν νέο bios απο msi live update.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα υπάρχουν φορές που δεν ξεκινάει από cold boot, αλλά δεν είναι τόσο συχνό το φαινόμενο.

 

@ kosmasgr, εγώ βέβαια έχω 25°C idle αυτή τη στιγμή με τη G1. Σε full load έχω δει μέχρι 63°C overclocked @1540/8000, και ~57°C @stock.

 

Απ' την άλλη, θα μου πεις ότι και οι μεν, και οι δεν, είναι safe θερμοκρασίες, και θα 'χεις και δίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε msi ρε. To μοναδικό θεματάκι ειναι με τα ανεμιστήρια που σε idle μπορεί κατά διαστήματα να δουλεύουν ελάχιστα και να σταματάνε αλλά και σταματημένα η θερμοκρασία σε idle ειναι 30-34C και σε full load 60-63C. Ουσιαστικά ανούσιο bug για το οποίο θα δώσουν νέο bios απο msi live update.

Αδιάβαστος είσαι..Αυτό δεν είναι πρόβλημα, αλλά ''μαγκιά'' της MSI ώστε να είναι τελείως αθόρυβη η κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά '!!σκέφτομαι να αγοράσω την gtx970 της gigabyte.ξέρει κανείς το μήκος της κάρτας να δω αν χωρά στο κουτί μου. ..

312mm ειναι αλλα να υπολογισεις απο την μια ακρη στην αλλη και το λαμακι που προεξεχει πισω. Οποτε αν το κουτι παιρνει εως 300mm τοτε εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...