Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι να μην ειναι οκ?? :P Και γιατι αν ειχε προβλημα να εφταιγε το τροφοδοτικό? Δεν υφίσταται ασυμβατότητα μεταξυ gpu και επαρκους watt τροφοδοτικου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ άγχος βλέπω γενικά με τα PSU και τις GTX900, μάλλον ο περισσότερος κόσμος δεν κοιτάει την κατανάλωση και από τις επιδόσεις θεωρεί ότι καίνε τα κέρατά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα guys. Δουλεύεις κανείς στο σύστημα του με gtx970 τροφοδοτικό evga supernova να μου πει αν ειναι όλα οκ ? 

Ευχαριστώ ;)

 

΄Εχεις αυτή τη στιγμή 750-άρι PC Power & cooling τροφοδοτικό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα θα ειναι Κοσμα μην το συζητας..

[OT]Νομιζω τα PC P&C χρησιμοποιουν την Golden king πλατφορμα της SF και οχι την Leadex που φορανε τα EVGA Supernova, για αυτο ειναι και πολυ πιο φθηνα,αλλα δεν περνω και ορκο παιζει να κανω και λαθος..[/OT]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα τα watt , ούτε η κατανάλωση.

Στη δική μου περίπτωση αν δεν βάλω κόφτη στα fps με το afterburner , σε load στα games και στο valley όταν η gtx970 πιάσει τα μέγιστα fps , ανεβαίνει η κατανάλωση και έχω coil whine στο τροφοδοτικό το οποίο δεν έχω όταν δουλεύω με κόφτη στα 60fps. Ζορίζεται το τροφοδοτικό και οι πυκνωτές βγάζουν τον γνωστό ήχο. Γιαυτό σκέφτομαι να το αλλάξω , άλλωστε έχει κλείσει και 5 έτη ζωής το συγκεκριμένο τροφοδοτικό. Υπάρχει και η λύση να παραγγείλω πυκνωτές low esr 16V στα 3300 και 2200 mv και με την βοήθεια ενός φίλος μου να τους αλλάξουμε. Πάνω απο 5-6 δεν θα είναι καθώς το συγκεκριμένο τροφοδοτικό έχει ένα rail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει αυτο που λες, δοκιμασε με αλλη καρτα και ξαναβάλε απειρα fps να δεις αν θα ακουστει απο το τροφοδοτικό ή δεν στο κάνει καθόλου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος είναι εξακριβωμένα 100% από το τροφοδοτικό. Η msi 970 είναι απόλυτα αθόρυβη.

 Εκανα και μία διαπίστωση χρησιμοποιώντας την οθόνη ειδοποιήσεων του ups μου το οποίο ειναι 480watt και δείχνει και το load το οποίο μπορεί να ειναι και εικονικό καθώς μιλάμε για Line Interactive . Οταν για παράδειγμα τρέξω το valley με max 60fps το load στο ups ειναι της ταξης του 40-45% και δεν ακούγεται τίποτα. Οταν αφήσω ελεύθερα τα fps και ξανατρέξω το valley το load παίζει απο 56-60% και έχω coil whine στο τροφοδοτικό.  Συμπέρασμα αύξηση κατανάλωσης στο pc --> πυκνωτές του psu παράγουν θόρυβo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σίγουρο αν ειναι απο την αρχή καθώς στο προηγούμενο σύστημα δεν υπήρχε το θέμα. Βέβαια με υποδεέστερα κατά πολύ χαρακτηριστικά. Δεν ειμαι ηλεκτρονικός απλά ακούω τον ήχο από το τροφοδοτικό στην περίπτωση που έχω μέγιστη ισχύ στο σύστημα με την κάρτα στην μέγιστη απόδοσή της , ενώ δεν τον έχω όταν περιορίσω την κάρτα στα 60fps και φυσικά σε idle.  :) Εγγύηση πέρασε για λίγους μήνες. Πάντως σε τροφοδοτικά με ενα rail , αυτά δηλαδή με μη αποσπώμενα καλώδια μιλάμε για λίγους πυκνωτές και κόστος αλλαγής περίπου στο 20άρικο. Θα τα ζυγίσω και θα δω. 

 

 

Sorry για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να κανω αναβαθμιση απο 770 σε 970 η 980 αλλα...οι διαφορες που εχω δει συγκριτικα 970 με 980 ειναι πολυ μικρες αρα συμφερει ασυζητητη η αγορα της 970 σε συγκριση με την 980 σωστα;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να μας πεις σε τι αναλυση σκεφτεσαι να παιζεις ή να κανεις το οτιδηποτε, και ποιο ειναι το υπολοιπο συστημα σου.

 

Ειναι/δεν ειναι οff topic αυτο που γραφεις, υπαρχει section για αναβαθμιση και ερωτησεις πανω σε αυτο.

 

Παρ'ολα αυτα, αυτη την στιγμη μια 970 βασει τιμης και αποδοσης ειναι η μια πολυ καλη επιλογη. Η 980 στοιχιζει πολυ παραπανω και δεν ξερω αν θα ωφεληθεις σε κατι παραπανω απο την συγκεκριμενη αντι να πας σε μια 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γι αυτο ρωτησα για να μου πειτε! η χρηση θα ειναι καθαρα gaming οποτε 980 4gb.

περιμενουμε και 980ti; και αν ναι ξερουμε ποτε;

 

Σε τι οθονη/αναλυση εισαι και κοιτας για μεταβαση απο 770 σε 980ti.

 

καλησπερα θελω να κανω αναβαθμιση απο 770 σε 970 η 980 αλλα...οι διαφορες που εχω δει συγκριτικα 970 με 980 ειναι πολυ μικρες αρα συμφερει ασυζητητη η αγορα της 970 σε συγκριση με την 980 σωστα;

 

Ειχα ηδη ρωτησει για την αναλυση 6 σελιδες πιο πισω αλλα απαντηση δεν πηρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 770 δεν είναι εφάμιλη σε επιδόσης με μια 680? Η 980 σε σχέση με την 680 έχει μια σεβαστή διαφορά επιδόσεων.

Υπαρχει και μια σεβαστη ομως χρηματικη διαφορα μεταξυ τους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...