Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tη μάρκα GALAX την γνωρίζουμε όσον αφορά ποιότητα? Η εταιρία είναι συγχώνευση της GALAXY με την KFA2.

 

Θα κυκλοφορήσουν στις επόμενες μέρες τις νέες τους 970 κ 980 "Hall of Fame", με τον υψηλότερο εργοστασιακό χρονισμό της αγοράς.

 

1380MHz για τις 970 και 1418ΜΗz για τις 980.

 

GX-009-GX_100633_350.jpgGX-009-GX_100638_350.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tη μάρκα GALAX την γνωρίζουμε όσον αφορά ποιότητα? Η εταιρία είναι συγχώνευση της GALAXY με την KFA2.

 

Θα κυκλοφορήσουν στις επόμενες μέρες τις νέες τους 970 κ 980 "Hall of Fame", με τον υψηλότερο εργοστασιακό χρονισμό της αγοράς.

 

1380MHz για τις 970 και 1418ΜΗz για τις 980.

 

GX-009-GX_100633_350.jpgGX-009-GX_100638_350.jpg

Ουτως ή αλλως μονο απο εξωτερικο θα μπορεις να την βρεις την συγκεκριμενη και ειμαι σιγουρος οτι αυτοι που ενδιαφερονται για αγορα απο το εξωτερικο θα εχουν ηδη προμηθευτει την δικια του 970 και 980 μιας και οι τιμες ειναι λιγο καλυτερες απο τις δικες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρυσή τομή είναι 1440p monitor με πραγματικά on screen 3,7 million pixels με x2MSAA ή x4MSAA.

 

Αντι 1080p και οποιασδηποτε μορφης AA/DSR εννοειται..

Εχεις δικιο παντως που το αναφερεις γιατι η συζητηση δεν εχει καποιες σταθερες, ετσι ωστε να συζητησουμε για τι μορφη AA προτιμουμε ή θεωρουμε οτι αντιμετωπιζει καλυτερα την καθε περιπτωση ξεχωριστα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Αφου ευχαριστησω για τις χθεσινες προτασεις σας οσον αφορα την αγορα τροφοδοτικου καθως αυτο στην υπογραφη μου εμφανιζει coil whine οταν εχω full fps , κατεληξα στην αγορα του evga g2 750 το οποιο βγαινει 120 απο ελλαδα ενω απο το ευρωπαικο καταστημα της evga το g2 850 βγαινει τελικη 130 με μεταφορικα. Να προχωρησω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα την 970 G1 το πρωί, αλλά τώρα έκατσα στο PC να δω τι παίζει.

 

MSI Afterburber καλύτερα, ή κάποιο άλλο;

 

Καλοριζικη!

Κοιτα και το ΟC-Guru της Gigabyte μια χαρα ειναι και το Afterburner ειναι σταθερη αξια,και το EVGA Precision ειναι πολυ καλο.. Οποιο και να χρησιμοποιησεις δεν νομιζω να εχεις προβλημα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το Msi που βαζεις μαζι και το Riva, που σου δείχνει ενδειξεις της καρτας και του cpu on screen while playing :P

 

Κατι άσχετο, που εγω δεν ειχα ποτε την ευκαιρία να δοκιμάσω.. Το shadowplay ΓΑΜΑΕΙ!

 

Btw στα dsr 2880p οταν το βαζω, ακομα και 50+fps δεν ειναι καθόλου smooth τα games, δεν ξέρω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Boost τι παίζει ακριβώς; Είναι η πραγματική συχνότητα σε 3D ή και αλλού;

 

Δηλαδή αν θέλω 1.5GHz πυρήνα σε 3D, κοιτάω το Boost να είναι τόσο;

 

Το boost βασιζεται σε ενα αλγοριθμο και ειναι ενα ειδος δυναμικου O/C του πυρηνα. Αυτο παιζει αναλογα την ταση,το power limit και φυσικα τις θερμοκρασιες σου. Πολλες φορες δηλαδη μπορει να μην παραμενει σταθερο μεσα στο παιχνιδι αλλα να παιζει σε καποια ορια.. Αρα ναι αυτο κοιτας και εκει στοχευεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έτρεξα ένα γρήγορο Valley με την κάρτα stock και έπιασα 58.9 πόντους, ~68% πάνω από την 7950 stock (850/1250).

 

Ρίχνω κι ένα γρήγορο κλόκι κι επανέρχομαι για να δω πώς τα πάει σε σχέση με την 7950 όταν την είχα στα 1160/1500 που έπιανε 45 πόντους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχοντας εφαρμόσει το «κλασικό»:

 

+87mV

112%

+171MHz Core

+500MHz Memory

 

πήρα 66.5 πόντους, ~46% πάνω από τους 45.7 της 7950 στα 1160/1500 (από ένα screenshot που έχω). Στο Valley όλ' αυτά.

 

Το θέμα είναι ότι στο MSI Afterburner, το Core Clock ήταν σταθερό στα 1576MHz, ενώ στο GPU-Z έχω ακριβώς 1500MHz το Boost.

Τελικά ποιο ισχύει;

 

Θα τρέξω πάλι με την 970 @ stock να δω τι λέει το MSI.

 

Edit: το MSI λέει 1392MHz με την κάρτα @ stock, ενώ το Boost είναι στα 1329MHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...