Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπαρχει και τοσο μεγαλη διαφορα μεταξυ 1080p και 1440p η τουλαχιστον εγω δεν μπορω να το παρατηρησω. Σε παραπανω αναλυσεις εννοειται πως κανει μπαμ, αλλα στα 1440 σε οτι δοκιμασα δεν μπορεσα να βρω κατι περα απο τα 40 frames κατω σε perfomance.

 

Τι διαφορες να δειτε δηλαδη ρε παιδια δεν καταλαβαινω πραγματικα.. Υποθετουμε οτι υπαρχει διαγωνιος οθονης για δοκιμη 27 ιντσες.

Η μεν WQHD αναλυση (1440p) εχει 3,686,400 pixels και 108.79 PPI και η δε FHD (1080p) εχει 2,073,600 pixels και 81.59 PPI.  Υπαρχουν δηλαδη 77% περισσοτερα pixels στην αναλυση αυτη και στο παραδειγμα μας στο 27αρι βλεπουμε να ειναι στριμωγμενα περισσοτερα pixels ανα ιντσα..

Τι σημαινει αυτο πρακτικα; Μεγαλυτερη διαυγεια και λεπτομερεια λογω της μεγαλυτερης αναλυσης και πολλες φορες αναλογα την ποιοτητα του πανελ, αυτη η λεπτομερεια δινει μεγαλυτερα και καλυτερα επιπεδα αντιθεσης και κορεσμου.

Με λιγα λογια κανει την εικονα σας να φαινεται πιο ζωντανη,πιο λεπτομερης αλλα δεν θα δωσει καλυτερα γραφικα αν αυτο περιμενετε!

 

Δεν βαζω καν στο κολπο της συγκρισης ενα 4k μονιτορ με 4 φορες περισσοτερα pixels και πυκνοτητα εξωπραγματικη για 27αρι.

 

 

Το DSR ΔΕΝ σας δινει μεγαλυτερη αναλυση, κανει upscale/downscale την εικονα με οτι αυτο συνεπαγεται (don't quote me on this δεν την παλευω οτι βλεπει ο καθενας), σου πεταει και ενα gaussian blur φιλτρακι μετα και βλεπεις μια σαφως βελτιωμενη και ΕΞΟΜΑΛΥΜΕΝΗ εικονα. Αυτο κανει. Τιποτα παραπερα. Η τελικη αναλυση παραμενει 1080p αν αυτο ειναι το μονιτορ σου και δεν ειναι το ιδιο με το να γινει rendered αυτουσια 1440p ή 2160p σε ενα μονιτορ με τετοια αναλυση. Τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mε το Sli εξακολλουθεί και υφίσταται το πρόβλημα με τις τάσεις απ'ότι βλέπω, τόσο για τις 970 όσο και για τις 980, ανεξαρτήτως κατασκευαστή και υλοποίησης.

 

Τώρα αγοράζεις  970 με 300 ευρώ, και το Sli είναι πιό ελκυστικό από ποτέ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινουργιες αφηξεις κι απο μενα :-)

 

3d0973be-d9bd-4fb6-a1f6-b28d20d76114_zps

 

Πρώτες εντυπωσεις:

Σχετικα ελαφρυα καρτα σε σχεση με παλιοτερες που ειχα παρα το μηκος της, δεν μου κρεμαει προς το πισω μερος του pci slot.

Αρκετα αθορυβη παρα τα 3 fan της και σε idle και σε full load, δεν ακουγεται καν με το side panel επανω.

Πολυ καλες θερμοκρασιες(30min και 60 max) οσο την εχω τσεκαρει βεβαια.

Ομορφουλα αν και θα προτιμουσα μια evga.

Coil whine εχω ακουσει λιγο(με το αυτι διπλα) αλλα για λιγο , στο menu του valley πχ.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τροφοδοτικό προτείνετε για να αλλάξω εφόσον σε full load και no limit fps η gtx970 προκαλεί coil whine στο παρακάτω στην υπογραφή τροφοδοτικό μου ? Προς το παρών θα μείνω με το υπάρχων με limit 60 fps στα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τροφοδοτικό προτείνετε για να αλλάξω εφόσον σε full load και no limit fps η gtx970 προκαλεί coil whine στο παρακάτω στην υπογραφή τροφοδοτικό μου ? Προς το παρών θα μείνω με το υπάρχων με limit 60 fps στα games.

ενα Haswell Ready 550 ή 650ρι 80Plus οπως Xfx 650,evga supernova, Corsair TX ή RM,Coolermaster g650M κλπ.Εκτως αν διαθετεις παραπανω χρηματα οπου κοιτας σε Seasonic,Enermax και Corsair AX/HX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινουργιες αφηξεις κι απο μενα :-)

 

3d0973be-d9bd-4fb6-a1f6-b28d20d76114_zps

 

Πρώτες εντυπωσεις:

Σχετικα ελαφρυα καρτα σε σχεση με παλιοτερες που ειχα παρα το μηκος της, δεν μου κρεμαει προς το πισω μερος του pci slot.

Αρκετα αθορυβη παρα τα 3 fan της και σε idle και σε full load, δεν ακουγεται καν με το side panel επανω.

Πολυ καλες θερμοκρασιες(30min και 60 max) οσο την εχω τσεκαρει βεβαια.

Ομορφουλα αν και θα προτιμουσα μια evga.

Coil whine εχω ακουσει λιγο(με το αυτι διπλα) αλλα για λιγο , στο menu του valley πχ.

Καλορίζικη. Η δικιά μου από 70% και άνω ανεμιστήρα, έχω αρκετά πολύ θόρυβο. Στα 100% είναι λες και είμαι μέσα σε μαχητικό ><

ενα Haswell Ready 550 ή 650ρι 80Plus οπως Xfx 650,evga supernova, Corsair TX ή RM,Coolermaster g650M κλπ.Εκτως αν διαθετεις παραπανω χρηματα οπου κοιτας σε Seasonic,Enermax και Corsair AX/HX.

Μην ξεχνάς της EVGA το G2 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη. Η δικιά μου από 70% και άνω ανεμιστήρα, έχω αρκετά πολύ θόρυβο. Στα 100% είναι λες και είμαι μέσα σε μαχητικό ><

Μην ξεχνάς της EVGA το G2 :)

το ανεφερα το Supernova :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα το μάτι μου στο G2 έπεσε. Σε όλα τα site το αναφέρουν ως κορυφαίο. Αυριο θα κάνω τα τελευταία τεστ να βεβαιωθώ ότι το coil noise ειναι απο το psu αλλα ειμαι 99% σίγουρος ήδη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη. Η δικιά μου από 70% και άνω ανεμιστήρα, έχω αρκετά πολύ θόρυβο. Στα 100% είναι λες και είμαι μέσα σε μαχητικό ><

 

Ευχαριστω, καλοπαιχνιδη και η δικη σου! 

Παντως σε αυτα τα επιπεδα στροφων που λες στα fan, ολες σαν καραβια κανουν......just unplayable ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η msi είναι αθόρυβη. Λες και δεν έχω κάρτα γραφικών στο σύστημα. Επαιζα χωρίς ήχο shadow of mordor για να ακούω το σύστημα και δεν ακούγεται τιποτα στο gaming. βεβαια με fps limit 60 για να μην τσιρίζει το psu. Ελπίζω να πάρω σύντομα το G2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...