Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

εδώ και 3 μέρες πάντως βαρβάτο coil whine...

 

όχι σαν το κλασικό, αλλά ένα άκρως ενοχλητικό το οποίο ακούγεται και σε idle/desktop...

 

 

σαν κι αυτό αλλά χειρότερο (ανεβάστε ένταση)....

 

 

δεν το εμφανίζει άμεσα αλλά αφού περάσει μερική ώρα, σταδιακά με μικρή διάρκεια και συχνότητα εμφάνισης μέχρι που γίνεται μόνιμο, είτε in game είτε σε desktop...

 

 

αν κλείσω τα monitors (όχι το pc) μετά από λίγο σταματάει, άρα υποθέτω ότι είναι σίγουρα η GPU κι όχι το PSU...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαλε limit στα fps dude και δεν θα έχεις θέμα. Εγώ με την dell 2311 τα ρύθμισα max 60 με το msi afterburner αν και ειχα ελάχιστο.

 

Περίεργος ο δικός σου ήχος. Δεν ειναι ακριβώς το coil whine που ξέραμε. Ποια κάρτα έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βαλε limit στα fps dude και δεν θα έχεις θέμα. Εγώ με την dell 2311 τα ρύθμισα max 60 με το msi afterburner αν και ειχα ελάχιστο.

 

Περίεργος ο δικός σου ήχος. Δεν ειναι ακριβώς το coil whine που ξέραμε. Ποια κάρτα έχεις ?

 

 

το οποίο ακούγεται και σε idle/desktop...

έπρεπε να το βάλω σε bold? :P

 

Gigabyte G1 GTX 970...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και 3 μέρες πάντως βαρβάτο coil whine...όχι σαν το κλασικό, αλλά ένα άκρως ενοχλητικό το οποίο ακούγεται και σε idle/desktop...https://www.youtube.com/watch?v=ffVqmYdfCCcσανκι αυτό αλλά χειρότερο (ανεβάστε ένταση)....δεν το εμφανίζει άμεσα αλλά αφού περάσει μερική ώρα, σταδιακά με μικρή διάρκεια και συχνότητα εμφάνισης μέχρι που γίνεται μόνιμο, είτε in game είτε σε desktop...αν κλείσω τα monitors (όχι το pc) μετά από λίγο σταματάει, άρα υποθέτω ότι είναι σίγουρα η GPU κι όχι το PSU...

Οχι ρε man...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πάω σε 4κ γιατί σε τόσο μεγαλη ανάλυση πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 2-3 χρόνια για να ανταπεξέλθουν οι gpu...οι 4κ προς το παρόν είναι must για browsing και προγράμματα

Ναι αλλά σε τι μεγέθη για browsing? 50'' οθόνες μάλλον

50 λεπτά τώρα σε desktop έχω ένα buzzing με ένταση που αυξομειώνεται, RMA δεν παλεύεται...

Ευτυχώς δεν αντιμετωπίζω τέτοια προβλήματα με την δική μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοσμα σε εσενα ειχε στικερ πανω η καρτα; Το αφαιρεσε τελικα η msi?.

 

Τι να πω, η msi στο δικο μου συστημα οσο και να την πιεσα στα bench και games, δεν ειχα ουτε καν ελαφριας μορφης coil whine. Μηπως σας το κανει λογω OC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειχε αυτοκόλλητο. Εγώ έχω coil whine σε load. Οταν περιορίζω τα fps σε 60 δεν έχω καθόλου. Τι να κάνω να την πάω πλαίσιο ? Δεν ασχολήθηκα με oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενοχλει δεν βρισκω λογο. Ακουγεται τοσο πολυ;

 

Εχουμε γινει λιγο υπερευαισθητοι ολοι με τα noise levels κτλ. Αν εχεις πληρωσει βεβαια παραπανω για ησυχο μηχανημα, ειναι σπασιμο να στο χαλαει η gpu.

 

Σε μενα ειναι ταφος η msi. Tο psu μου ειναι φασαριοζικο σε full load. Οι προηγουμενες μου καρτες ειχαν ελαφριας μορφης coil whine και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αλλά ακούγεται σχετικά καθώς όλα τα υπόλοιπα ειναι αθόρυβα. Ετσι και για rma η κάρτα θα ελεγχθεί και θα αλλαχθεί. Οπότε αυτό μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή μέσα στα 3 χρόνια εγγύηση αν επιδεινωθεί η κατάσταση.

 

Τώρα που το ξανακούω με το αυτί μέσα στο κουτί σαν να προέρχεται απο το τροφοδοτικό. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως. Βάζοντας το αυτί μου κολλητα στην κάρτα δεν το ακούω να προέρχεται απο εκεί. Μόλις το κολλάω στο κάτω μέρος του κουτιού στο psu ακούω πιο καθαρα. Στα 60fps ακρα του τάφου σιωπή , στα 120 ακούγεται.

 

Το ups μου ειναι 560 watt και δείχνει ένδειξη load. Βάζοντας Limit 60fps και τρέχοντας valley έχω ενα load 45% δηλαδή λίγο πιο κάτω 280 watt.

Bγάζοντας το fps Limit και τρέχοντας πάλι το valley το load στο ups πηγαίνει 58-60% οπότε αμέσως πήγαμε στα 325watt.

Οπότε αν λάβω υπόψιν αυτά + τον ήχο που κατά 99% τον ακούω μέσα απο τις σχισμές του psu φαντάζομαι οτι σύντομα πρέπει να πάω για αλλαγή και η κάρτα ειναι εντελώς αθόρυβη.

Ακούω γνώμες.

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ ενός πραγματικού 1440P μονιτορ και DSR 1440P στα παιχνίδια.Να διαβάζεις καλύτερα άλλη φορά.

Την έκανα ήδη τη σύγκριση με μόνιτορ φίλου, στα παιχνίδια η διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή.

Σε τι παιχνιδια εκανες τη συγκριση και οταν λες οτι υπηρχε πολυ μικρη διαφορα δηλαδη τι διαφορα ηταν αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει και τοσο μεγαλη διαφορα μεταξυ 1080p και 1440p η τουλαχιστον εγω δεν μπορω να το παρατηρησω. Σε παραπανω αναλυσεις εννοειται πως κανει μπαμ, αλλα στα 1440 σε οτι δοκιμασα δεν μπορεσα να βρω κατι περα απο τα 40 frames κατω σε perfomance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...