Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τηλεφωνικη πιεση κυριως απο μερους μου και ενα τηλεφωνο τελευταιο απο διευθυντη. Παντως και χωρις βοηθεια 380 πιστευω την αφηναν με τα λεφτα στο χερι. Αυτη η εντυπωση μου δωθηκε.

Θα χρειαστω βοηθεια το μεσημερι με τα dsr και msaa γιατι κατεχω τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκτος απο αυτο σε ενα μονιτορ δεν ειναι μονο η αναλυση ,μετρανε πολυ και αλλα πραγματα,αποδοση χρωματων ,κορεσμος κτλ ...

TN vs IPS ..

Λυση ακριβη μεν σαν μόνιτορ αν ντε και καλα ήθελες να πας σε 4k (προσωπικά μόνο αν ειχα διπλα ενα 1440p θα το εκανα) ηταν το Dellακι το 32αρι στο 1000αρικο πριν λίγο καιρό σε ελληνικό μαγαζι.. Πλεον ξαναπηγε στα υψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεια, δώσε μερικές πληροφορίες παραπάνω για την κάρτα.

Τι να πω, αν και ati fan, το cooler της nVidia μου γύαλισε από όταν το πρωτοείδα στις titan/780. Για κάποιο λόγο μου αρέσει πολύ ως αντικείμενο, σε σημείο που τη χάζευα αντί να βιαστώ να τη κουμπώσω πάνω. Η κάρτα πάει σφαίρα και το σύστημα ψύξης της είναι σχεδόν αθόρυβο, εν συγκρίσει με τα λοιπά ανεμιστήρια που έχω στο κουτί τουλάχιστον, τα οποία δεν τα λες και φαζαριόζικα (Artic F14 pwm & τα 14άρια της Phanteks από την ψύχτρα της CPU). Α και επειδή ψιλοφοβόμουν τα LED μην τυχόν είναι πολύ φωτεινά κτλ, η ένταση ρυθμίζεται και μπορούν να σβήσουν εντελώς, αν τα βαρεθώ / αρχίσουν να με ενοχλούν κτλ.

 

Πάντως επειδή αναφέρθηκε "ανάγκη" για 970 SLI @1440p, να πω ότι διαφωνώ εκτός αν μιλάμε για πολύ ανταγωνιστικό/ημι-επαγγελματικό gaming. Για μερικές μέρες που είχα μείνει με την 7950@1440, έπαιζα άνετα, με κάποιες υποχωρήσεις βέβαια αλλά τπτ τραγικό, οπότε με μια 970(με λίγο OC ενδεχομένως) νομίζω είναι μια χαρά για την ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ ενός πραγματικού 1440P μονιτορ και DSR 1440P στα παιχνίδια.Να διαβάζεις καλύτερα άλλη φορά.

Την έκανα ήδη τη σύγκριση με μόνιτορ φίλου, στα παιχνίδια η διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή.

 

 

Θα δεις διαφορά και στα παίγνια

Το έχω ξαναπεί, η μεγαλύτερη ανάλυση είναι σχεδόν cheating

Κλασικό παράδειγμα

Πίσω από τον τοίχο που είναι καμπερομένος ο άλλος

Πάει να ξεμυτίσει λίγο –ή κοιτάς λίγο καλύτερα εσύ

Και σου γυαλίζει ένα πιξελακι

Το αντιλαμβάνεσαι και ξέρεις ότι κάτι παίζει

 

Σε downsampling, δεν έχεις ολόκληρο Pixel να αναβοσβήσει, απλά άλλαξε λίγο το χρωματικό.

 

(Επίτηδες γράφω για γυαλάδα και όχι χρώμα, και φυσικά εξαρτάται και από τη μηχανή του παιγνιου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπομονή θα βγουν νέα 4K με AHVA και IPS που θα είναι αρκετά φτηνότερα από τα IGZO...

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πάω σε 4κ γιατί σε τόσο μεγαλη ανάλυση πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 2-3 χρόνια για να ανταπεξέλθουν οι gpu...οι 4κ προς το παρόν είναι must για browsing και προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι διαθεσιμη(αγνωστο για ποσα κομματια βεβαια) η G1 απο Msystems στα 389 ευρω για οποιον ενδιαφερεται http://www.msystems.gr/index.php?category=1624&product=18535

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παρελαβα και γω msi απο πλαισιο τελικη τιμη 377 μετα απο πιεσεις. Μεσημερι την πεταω πανω. Μου ειπαν οτι ειναι καινουριες παρτιδες

Τα έλεγα εγώ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πάω σε 4κ γιατί σε τόσο μεγαλη ανάλυση πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 2-3 χρόνια για να ανταπεξέλθουν οι gpu...οι 4κ προς το παρόν είναι must για browsing και προγράμματα

θα βγουν και 2560Χ1440 144hz AHVA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο αποτέλεσμα πάντως είναι 20% smoothness και MSAA ενεργοποιημένο αν είναι δυνατόν.

 

Και γιατί δεν μένεις με απλό multisampling + ΑF; Tο να σιδερώνεις δυό φορές τις άκρες των πολυγώνων με διαφορετικές μορφές ΑΑ δεν είναι δα και η καλύτερη διαχείριση μνήμης GPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...