Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου κανει render την αναλυση κανονικα στο dsr και μετα ακολουθει η διαδικασια του downsampling, ειναι λογικο οι επιδοσεις να πεφτουν αναλογα με το να χρησιμοποιουσες αυτη την αναλυση πραγματικα σε ενα μονιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νταξ παίδες … χαλαρά,

δεν υποκαθίσταται η πραγματική ανάλυση με κανένα κόλπο ούτε DSR ούτε τίποτα

 

Γιατί το λες αυτό; Ο δόκτωρ Oruko Saki μόλις κατέθεσε την κβαντική θεωρία του για εξομάλυνση σε παράλληλα διαστήματα. Το ότι δεν υπάρχει κανείς μας εκεί δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

 

Ακόμα πιο ΟΤ: καλές οι 970, οι GPU και όλα τα νέα παιχνιδάκια. Το να γίνεσαι όμως για δεύτερη φορά μπαμπάς είναι σαφέστατα ανεκτίμητο :P

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κομματι απο το παραπανω’’’ After i did some mre tests with dsr in demanding games inxluding Alien isiolation Evil withn shadow of mordor Batman akrhma origns bf4 metro last light and ultra street fighter 4

Ρε Oroku τοσο μεγαλες απαιτησεις εχει το Batman και ειδικα το Street Fighter? :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ παίδες … χαλαρά,

δεν υποκαθίσταται η πραγματική ανάλυση με κανένα κόλπο ούτε DSR ούτε τίποτα

Στα παιχνίδια δεν θα δεις καμία διαφορά, στο desktop ναι προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ενδιαφερομουν να αγορασω την gtx 960 καθως οπως υποστηριζοταν αυτο τον μηνα θα κυκλοφορουσε κατι που δεν εγινε , εχει βγει μια φημη πως αποφασιστηκε να αναβαλλουν την κυκλοφορια για το 1ο τετραμηνο του 2015 . γνωριζει κανεις τιποτα παραπανω ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ενδιαφερομουν να αγορασω την gtx 960 καθως οπως υποστηριζοταν αυτο τον μηνα θα κυκλοφορουσε κατι που δεν εγινε , εχει βγει μια φημη πως αποφασιστηκε να αναβαλλουν την κυκλοφορια για το 1ο τετραμηνο του 2015 . γνωριζει κανεις τιποτα παραπανω ;

 

΄Οχι για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα πιο ΟΤ: καλές οι 970, οι GPU και όλα τα νέα παιχνιδάκια. Το να γίνεσαι όμως για δεύτερη φορά μπαμπάς είναι σαφέστατα ανεκτίμητο :P

 

Με το καλο ή γιναμε ηδη; Εαν το δευτερο να σας ζησει με υγεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σρεντερ ειμαι! Ο αρχηγος των foot ninjas! Πως να μην ειμαι παντου??

Στα παιχνίδια δεν θα δεις καμία διαφορά, στο desktop ναι προφανώς.

Μα εσυ πριν ειπες οτι το watchdogs φαινεται γαματο με 1440p dsr και το the vaniseo of ethan carter ειναι μαγεια με 1440p dsr.... Τωρα λες οτι δεν υπαρχει διαφορα?!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σρεντερ ειμαι! Ο αρχηγος των foot ninjas! Πως να μην ειμαι παντου??

 

Σε αγαπαω μωρη χελωνα νιντζα!! :-D

Στα παιχνίδια δεν θα δεις καμία διαφορά, στο desktop ναι προφανώς.

 

Η μονη λυση για να πιστεις για το αυτονοητο δηλαδη ειναι να βαλεις διπλα διπλα το 1080p μονιτορ σου και το καινουργιο σου 1440p οταν το παρεις.

Στο ενα θα βαλεις το dsr με πολλαπλασιαστη για 1440p και στο αλλο native 1440p (με MSAA αν θες για AA για να μην θολωνει plz δεν μπορω :P ). Eλα μετα να μου πεις οτι ειναι οχι ακριβως το ιδιο αλλα παρομοια εμπειρια. ;)

Οκ καλα τα παραγωγα του supersampling, ωραια εμπειρια το downsampling αλλα δεν ειναι το ιδιο. Νοτ ιβεν κλοουζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  λογικη αυτο λεει ,απο την αλλη βεβαια θα σου πει καποιος οτι πρακτικα μπορει να μην διακρινεις διαφορες ..Εγω πιστευω οτι αν τα βαλεις τα 2 διπλα διπλα διαφορες θα δεις,ετσι μου λεει η λογικη μου ..Επιμενω ομως για το performance hit ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  λογικη αυτο λεει ,απο την αλλη βεβαια θα σου πει καποιος οτι πρακτικα μπορει να μην διακρινεις διαφορες ..Εγω πιστευω οτι αν τα βαλεις τα 2 διπλα διπλα διαφορες θα δεις,ετσι μου λεει η λογικη μου ..Επιμενω ομως για το performance hit ..

 

Το ιδανικο για να καταλαβεις τι σου προσφερει η παραπανω αναλυση ειναι να παρεις ενα CRT monitor με max supported resolution 2048x1536. Δοκιμασε στο ιδιο μονιτορ κατωτερες παραγωγες αναλυσεις με SSAA και μετα βαλε την ψηλοτερη αναλυση που και στο scaling ειναι ιδανικο καθοτι δεν ειναι TFT/LCD/LED με οτι AA θες εσυ.

Τιποτα δεν αντικαθιστα την μεγαλυτερη αναλυση (ceteris paribus) απο θεμα διαυγειας και καλυτερου dpi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα κι εγώ το τερατάκι μου...

 

 

 

post-61034-0-49296000-1414701337_thumb.jpg

post-61034-0-20774900-1414701342_thumb.jpg

 

 

 

Δεν έπαιξα πολύ ακόμα, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Είναι αυτό το smoothness που έλεγε ο Φάνης μερικές σελίδες πίσω, απλά καμία σχέση με το crossfire, είναι οριακά καλύτερη στα avg fps, πχ στο Shadows of Mordor (61 vs 57) αλλά το ζουμί είναι στα ελάχιστα... από 10 πήγα στα... 41 min (και στις 2 περιπτώσεις με την CPU @ 4.5Ghz), η διαφορά είναι τεράστια.

 

Ρολόγια δεν πείραξα ακόμα για να δω διαφορές/περιθώρια κτλ, αλλά αυτά είναι για άλλο θέμα ;)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλοριζικη. Το Carbine Air τα σπαει σαν κουτι επισης. Οταν ειχα αγορασει ηδη το κουτι, το ειδα μετα και μου εριχνα μουτζες γιατι στοχιζε 20 ευρω πανω απο το δικο μου τοτε.  :-D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...