Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε μπορώ να πω ότι έχω προσέξει κάτι τέτοιο.

Στην πλειοψηφία των ανθρώπων, η διαφορά στο framerate "βγάζει μάτι". Εννοείτε οτι εσύ μπορεί να μην διακρίνεις διαφορά, δεν ειναι περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν θες να το παίξεις με 60fps σε αυτή την ανάλυση θα πρέπει να πας και σε δεύτερη GTX 970  :P

Δεν με νοιάζουν τα 60άρια σε RPG παιχνίδι, το παίζω και με 30-35 μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πλειοψηφία των ανθρώπων, η διαφορά στο framerate "βγάζει μάτι". Εννοείτε οτι εσύ μπορεί να μην διακρίνεις διαφορά, δεν ειναι περίεργο.

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει τόσο τρανταχτή διαφορά μεταξύ 60 και 50-55FPS. Να μου πεις για 30 και κάτω, θα σου πω ναι, προφανώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναλογως το game παντα. Yπαρχουν περιπτωσειις που και να πεσει και στα 40 δεν ειναι αντιληπτο στο gameplay σου, ενω σε αντιστοιχες περιπτωσεις ακομα και στο 58/59 να πας φαινεται πολυ ασχημο. Το motion blur ειναι ενας καλος τροπος να μην το παρατηρεις αυτο, το χρησιμοποιουν εξαλλου πολλα games, αλλα επισης δεν ειναι επιτυχης μεθοδος για ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάρτες επιπέδου 780/780Ti/970/290X/290 που φθηνές δεν τις λες πρέπει να έχουν τα 60fps άνετα με ultra settings να υπάρχει ένας διαχωρισμός από τις κονσόλες και κάποιος που θα δώσει τα λεφτά να τις αποκτήσει να ξέρει ότι άξιζε τα χρήματα .

Διαβάστε λίγο το άρθρο έχει ενδιαφέρον http://www.enternity.gr/Article/Games/Digital-Foundry/Face-Off-Middle-earth-Shadow-of-Mordor/26225.html    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ατελειωτη κουβεντα με τα 60fps..  Δεν θα μπω καν στην διαδικασια να πω τι ειναι αρκετο και τι οχι, αλλωστε ολοι εχουν τα δικα τους κριτηρια.. Θα θεσω ενα ερωτημα να μου απαντησει καποιος αφου ο αστεισμος μου πριν δεν εγινε αντιληπτος.. :D

 

Προτιμαει καποιος 50fps σχεδον σταθερα ή αυτο που παθαινω με το 970 SLI μου στο Shadow of Mordor αν βαλω ultra textures? Απο 100+ avg πεφτω σε 10min περιπου;

Δεν ειναι πανακεια τα 60fps,ουτε καποιος μαγικος αριθμος που αφου φτανεις εκει εισαι μια χαρα, ειδικα αν τα min fps σου απεχουν πολυ και εχεις τρομερα drop στο framerate..

Σαφως και οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα, αλλα δεν θελουν ολα τα παιχνιδια 60fps..

 

Και δεν ξεχωριζουν τα PC απο τις κονσολες απο τα fps και μονο. Ξεχωριζουν και γιατι μπορεις να ρυθμισεις οπως ακριβως θελεις εσυ το παιχνιδι, επειδη μπορεις να ελεγχεις τα δειγματα και την ποσοτητα εξομαλυνσης και ανισοτροπικου φιλτρου, γιατι εχεις νεοτερα features σε τεχνολογια πολυ πιο πριν ολοκληρωθει ο κυκλος των κονσολων και βγουν οι νεες, επειδη ειναι πιο φθηνα τα παιχνιδια και ενα σωρο αλλοι λογοι που μπορω να απαριθμω..

Δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να απαιτεις ενα αυθαιρετο αριθμο που εχει οριστει αυθαιρετα και αυτος (τι θα πει 60fps? γιατι οχι 58 ή 62 ή 70) επειδη περνεις μια καρτα των 600 και 700 ευρω. Ετσι ειναι το PC gaming και οποιος το αντιληφθηκε σημερα ισως θα πρεπει να αναθεωρησει τις αποψεις του..

Ο μονος περιορισμος ειναι τα Hz ενος μονιτορ που συνηθως ειναι 60 για αυτο και προκυπτει αυτος ο αριθμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει σταθερο 50αρι ή και 45αρι ειναι καλοδεχομενο. Αλλα ακατεβατο οτι και να γινει. Οτι πληρωνεις παιρνεις θα ελεγα οτι πρεπει να γινεται αλλα δυστυχως δεν γινεται κατι τετοιο στο pc. Πολλες φορες θα μας τα σπασει καποιο game με κακογραμμενο κωδικα που δεν θα μπορει να το παιζει οπως πρεπει η 400/500/600/700 ευρω gpu μας. Δεν πρεπει να μπουμε στο τρυπακι με τις κονσολες με συγκρισεις κτλ. Θα ειναι και off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες επειδη ειμαι ασχετος μπορειτε να μου πειτε αν ειναι καλα τα νουμερα απο το benchmark?

11044 με 970g1 και noobικο overclock απο μενα και i7 4770k.To graphics score ειναι 13840 ενω το physics 9868.

Combined ειναι 4728.

Το προγραμμα ειναι το 3d mark firestrike.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες επειδη ειμαι ασχετος μπορειτε να μου πειτε αν ειναι καλα τα νουμερα απο το benchmark?

11044 με 970g1 και noobικο overclock απο μενα και i7 4770k.To graphics score ειναι 13840 ενω το physics 9868.

Combined ειναι 4728.

Το προγραμμα ειναι το 3d mark firestrike.

 

Μια χαρα εισαι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου οπως ευχαριστω και τον spartan που του επρηξα τα συκωτια. :-D

Το overclock το εκανα μεσω του msi afterburn και το ειδα απο το guru 3d,Σας γραφω απο κατω τα νουμερα μπας και εχετε καμια ενσταση εσεις οι ειδικοι. :-)

Core voltage +87

power limit 112%

core clock +145

memory clock +500

fan speed auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...