Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλακα πλακα όμως το Watch Dogs μετά το τελευταίο patch μου βρίσκει το unstable overclock πιο εύκολα από οτιδήποτε άλλο, είτε benchmark είτε παιχνίδι.

 

Έχω game stable OC και Watch Dogs stable OC   :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Anyway:

 

+87mV

+200mhz core(1528mhz)

+300mhz memory(Οι μνήμες δεν τα πάνε και τόσο καλά, με πάνω από 7600mhz είχα artifacts αλλά ίσως έχουν χαμηλότερο CL οι συγκεκριμένες)

 

 

 

 

...κοψε την ταση δεν βοηθαει. Βασικα μην ενεργοποιησεις καν την επιλογη απο Afterburner.

 

Βαλε 110% το tdp και ανεβασε ρολογια. Αδυνατον να επεσες σε τοσο μπανανα μνημες. 

Δυο κομμάτια στα χερια μου και ποσταρουν τα παντα στα 8.400+mhz και φευγα στις μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα όμως το Watch Dogs μετά το τελευταίο patch μου βρίσκει το unstable overclock πιο εύκολα από οτιδήποτε άλλο, είτε benchmark είτε παιχνίδι.

 

Έχω game stable OC και Watch Dogs stable OC   :-D

Πρέπει να stress-άρει καλά, γιατί στο εκθέτει αμέσως το O/C αν είναι unstable.

...κοψε την ταση δεν βοηθαει. Βασικα μην ενεργοποιησεις καν την επιλογη απο Afterburner.

 

Βαλε 110% το tdp και ανεβασε ρολογια. Αδυνατον να επεσες σε τοσο μπανανα μνημες. 

Δυο κομμάτια στα χερια μου και ποσταρουν τα παντα στα 8.400+mhz και φευγα στις μνημες.

Χμμμ, οι μνήμες δεν πάνε, τουλάχιστον στο Watch Dogs με 8000 είχα αμέσως artifacts και crash, διάβασα και αλλού όμως όπου οι μνήμες δεν ανέβαιναν πολύ, μάλλον κάποια κομμάτια είναι με χαμηλότερο Cas Latency με αποτέλεσμα να μην σηκώνουν πολύ.Εντάξει, ψιλοχέστηκα για τις μνήμες να σου πω την αλήθεια αφού το μεγάλο το gain το δίνει ο πυρήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η MSI από πλαίσιο, πάω να τη πάρω και θα ποστάρω εντυπώσεις.

Επιτελους βρηκες την καρτα,καλοριζικη,καλοδουλευτη ,καλο λιώσιμο και με το καλο οταν βγει και το W3 να δουμε πως θα τρεχει :) :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα όμως το Watch Dogs μετά το τελευταίο patch μου βρίσκει το unstable overclock πιο εύκολα από οτιδήποτε άλλο, είτε benchmark είτε παιχνίδι.

 

Έχω game stable OC και Watch Dogs stable OC :-D

Ή είναι παντού ή δεν είναι

Πρέπει να stress-άρει καλά, γιατί στο εκθέτει αμέσως το O/C αν είναι unstable.

 

Δε φαίνεται πάντα αμέσως, κάποιες φορές η αστάθεια προκύπτει υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες

 

Κανονικά είσαι σίγουρος μετά από αρκετά παιχνίδια. Αν στο 2ο, 3ο πάντως σου τύχει κάτι έχεις κάνει λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη κάρτα βέβαια πριν έρθει η ώρα του χοντρού κρασαρίσματος ή της bsod μπορείς να έχεις ενδείξεις όπως σκουπίδια/artifacts ή λάμψεις που αν τις πάρει το μάτι σου (μιλάω για μικρά πράγματα, όχι να γίνεται χαμός) ενεργοποιείσαι και αντιδράς ανάλογα.

 

Επίσης είναι καλό να το κοιτάς και μόνος σου τι παίζει και να μη θεωρείς και δεδομένα αυτά που διαβάζεις στο internet.

Ειδικά στο θέμα o/c.

Και τέλος είναι σοφό κατά την άποψή μου να μην έχεις παράλογες απαιτήσεις και προσδοκίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή είναι παντού ή δεν είναι

Δε φαίνεται πάντα αμέσως, κάποιες φορές η αστάθεια προκύπτει υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες

 

Κανονικά είσαι σίγουρος μετά από αρκετά παιχνίδια. Αν στο 2ο, 3ο πάντως σου τύχει κάτι έχεις κάνει λάθος

 

Και στο Shadow of Mordor αν μεινεις στην κεντρικη οθονη για κανα 5λεπτο αν εισαι unstable κολλησε.. Και οταν λεμε κολλησε κολλησε, οχι πεταξε τον οδηγο και κρασαρε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα 'χω πάει και σε 1440P μέχρι να βγει το W3 :)

Και αν θες να το παίξεις με 60fps σε αυτή την ανάλυση θα πρέπει να πας και σε δεύτερη GTX 970  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης είναι καλό να το κοιτάς και μόνος σου τι παίζει και να μη θεωρείς και δεδομένα αυτά που διαβάζεις στο internet.

Ειδικά στο θέμα o/c.

Και τέλος είναι σοφό κατά την άποψή μου να μην έχεις παράλογες απαιτήσεις και προσδοκίες..

 

Ετσι ακριβως.

Επειδη υπαρχει και το φαινομενο της υπερβολης στο internet καμια φορα (γκουχ γκουχ συμβαινουν και αυτα) αλλα και επειδη υπαρχουν και οι μπανανες που πανε πολυ κατω απο το μεσο ορο, ΠΟΤΕ δεν ειμαστε σιγουροι οτι κατι τρεχει σε αυτα τα O/Ced ρολογια, αν δεν δοκιμασουμε οι ιδιοι.

Και αν θες να το παίξεις με 60fps σε αυτή την ανάλυση θα πρέπει να πας και σε δεύτερη GTX 970  :P

 

Αμαν πια με αυτα τα κολλημενα 60αρια ρε παιδια.. :P

Λες και αν πεσει κατω απο 60 θα παθουμε κανα κακο και θα ντραπει η GPU..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν πια με αυτα τα κολλημενα 60αρια ρε παιδια.. :P

Λες και αν πεσει κατω απο 60 θα παθουμε κανα κακο και θα ντραπει η GPU..

 

Αν είχες και εσύ μια κάρτα αξίας 700€ τότε να δω τι θα έλεγες περί 60fps . Τα πιο κάτω είναι για τις κονσόλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες και εσύ μια κάρτα αξίας 700€ τότε να δω τι θα έλεγες περί 60fps . Τα πιο κάτω είναι για τις κονσόλες 

 

Αν ειχα θα τα γυρναγα μην νομιζεις.. :D

 

υ.γ Δεν μπορω να κανω και like στον εαυτο μου..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες και εσύ μια κάρτα αξίας 700€ τότε να δω τι θα έλεγες περί 60fps . Τα πιο κάτω είναι για τις κονσόλες 

Χεχε διασκεδαστική απάντηση. Το θέμα είναι οτι κάτω από τα 55-50, φαίνεται έντονα στα παιχνίδια τύπου FPS, είτε CoD, είτε WoW, είτε BF3, είτε κάποιο racing, γενικά όπου υπάρχει free camera και γρήγορη κίνηση.

 

Ναι παίζεται και στα 45, αλλά έχει μεγάλη διαφορά με τα 60+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...