Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλαιοτερα επερνες καρτα και εβλεπες τουλαχιστον 50% ανωτερες επιδοσεις σε καθε κυκλο και κανα 20-30% στα refresh. Υπηρχαν περιπτωσεις που εβλεπες και διπλασιες επιδοσεις με την νεα γενια!!

 

μπορείς απλά να περιμένεις αν αυτός είναι ο στόχος σου , δε χρειάζεται να αλλάζεις από γενιά σε γενιά

μπορείς να πηδάς 2 ή και 3 γενιές στο κάτω κάτω 

 

αν για παράδειγμα από μια 770 πας σε 970 για μένα είναι άσκοπο 

 

το ίδιο φυσικά ισχύει και για cpu κτλ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τώρα 50%+ πάνω βλέπεις, η 980 τόσο και παραπάνω είναι από μια 680(Μετάβαση GK104 - GM204).


το ίδιο φυσικά ισχύει και για cpu κτλ.. 

Μπα, στους CPU είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τώρα 50%+ πάνω βλέπεις, η 980 τόσο και παραπάνω είναι από μια 680(Μετάβαση GK104 - GM204).

 

ισχύει και εγώ γλυκάθηκα να σου πω την αλήθεια μιας και θα τσιμπούσα κάπου εκεί γύρω, όμως δε θα με ενδιέφερε αυτό το boost για 1080, θα έπρεπε να το συνδυάσω με 2Κ και θα ξέφευγε το budget 

 

βέβαια κάποια στιγμή θα πρέπει να τα σκάσω 

 

Μπα, στους CPU είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα.

καλά σίγουρα, από την άλλη δε μας χαλάει να κρατάμε τα pc χρόνια 

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την μετάβαση την έκανα λόγω της Vram περισσότερο και επειδή η 970 ανακοινώθηκε με πολύ καλή τιμή.Γενικά η 970 είναι η νέα ''8800GT''/''HD7950''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικιά μου εμπειρία τα τελευταία χρόνια δείχνει ότι με σωστό σύστημα, το rock solid ή σχεδόν rock solid 60-άρι δεν είναι ακατόρθωτο, εφόσον φυσικά κάνεις όπου πρέπει λίγους συμβιβασμούς.

 

Με τις 970/980 είμαι σίγουρος ότι για τα επόμενα 2 χρόνια μπορείς να έχεις 60-άρια με Ultra/High settings στα 1080p, με μικροσυμβιβασμούς σε κάποια settings που ίσως σε τραβάνε κάτω. Πιό πολύ η Vram με προβληματίζει παρά κάτι άλλο για τα επόμενα 2 χρόνια.

Η λογικη λεει οτι θα τα εχεις ανετα, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.. Απλα το ποστ μου ηθελε πιο πολυ να τονισει αυτο, οτι παρολες τις ενδειξεις και τα τεχνικα χαρακτηριστικα μιας gpu ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι, ποσο μαλλον για το 100% των παιχνιδιων.. Αλλα και κανα setting να χρειαστει να ριξεις δεν χαθηκε ο κοσμος..

 

μπορείς απλά να περιμένεις αν αυτός είναι ο στόχος σου , δε χρειάζεται να αλλάζεις από γενιά σε γενιά

μπορείς να πηδάς 2 ή και 3 γενιές στο κάτω κάτω 

 

αν για παράδειγμα από μια 770 πας σε 970 για μένα είναι άσκοπο 

 

το ίδιο φυσικά ισχύει και για cpu κτλ.. 

 

Και τρεις μην σου πω πολλες φορες αν συνεχισουμε με τους ιδιους ρυθμους. Δεν θα αλλαζα ακομη θα περιμενα για το 200αρι αν δεν ηταν ειδικα το HDMI 2.0 και τα dx12 features μαζι με την πολυ καλη αποδοση/τιμη της 970.

Δεν το μετανιωνω για τα λεφτα που εδωσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς απλά να περιμένεις αν αυτός είναι ο στόχος σου , δε χρειάζεται να αλλάζεις από γενιά σε γενιά

μπορείς να πηδάς 2 ή και 3 γενιές στο κάτω κάτω 

 

αν για παράδειγμα από μια 770 πας σε 970 για μένα είναι άσκοπο 

 

το ίδιο φυσικά ισχύει και για cpu κτλ.. 

H 770 που είχα δεν πολυάντεχε στα 1440p πάντως γι αυτό και την έδωσα. Αν έπαιζα στα 1080 δε θα έκανα αναβάθμιση σίγουρα σε 970

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα με τις cpu βγαζεις και φουλ 6ετια ευκολα αν το χερι σου μπει λιγο πιο βαθια στην τσεπη και παρεις κατι πολυ δυνατο απο μια φτηνη λυση οπου θα κοιταγες να κοψεις απο την cpu.

 

Στις gpu αν θελεις να παιζεις τα παντα στο τερμα με AA κτλ, πρεπει καθε δυο με 3 σειρες να κανεις αναβαθμιση. Στο επιβαλλουν με τον ενα ή με τον αλλο τροπο δικαιολογημενα ή και μη, τα ιδια τα games. 

 

Η 9 σειρα δεν ειναι η εξαιρεση, θα μας βγει οutdated σε 2 με 3 χρονακια, μην ψαχνουμε λογους, ετσι ειναι η τεχνολογια-μαρκετινγκ.

 

Καλα να ημαστε να μπορουμε να τα αλλαζουμε οταν και εφοσον θεωρουμε οτι πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαλα με τις cpu βγαζεις και φουλ 6ετια ευκολα αν το χερι σου μπει λιγο πιο βαθια στην τσεπη και παρεις κατι πολυ δυνατο απο μια φτηνη λυση οπου θα κοιταγες να κοψεις απο την cpu.

 

 

 εγώ πάντως βγάζω τη φουλ 5ετια και μπαίνω σύντομα στην 6ετία με όχι και τόσο ακριβά parts (με πιο απαιτητικό πράγμα τα games πάντα) και ειλικρινά δε νιώθω ότι έχω θέμα.

 

συμφωνώ ότι σε cpu (και όχι σε gpu) σε κάποιες περιπτώσεις το να δώσεις κάποιο καλό ποσό όντως σε πηγαίνει πολύ μακριά, όμως γενικά πλέον είναι πολύ δυνατοί οι επεξεργαστές δεν είναι εκεί το θέμα.

χρήματα για επεξεργαστή προσωπικά θα δώσω όταν καθιερωθούν οι άνω των 4 πυρηνων intel, όταν δηλαδή θα είναι απαραίτητοι για να υποστηρίζεις σωστά τη τουμπανοκάρτα που θα παίζει σε σούπερ αναλύσεις.

αν τα δώσω νωρίτερα θα το κάνω έτσι για να γουστάρω κι επειδή θα έχω λεφτά για ξόδεμα, αλλά σίγουρα θα αναβάθμιζα για πάνω από 4 πυρήνες 

 

έναν 8πύρηνο i5 θα ήθελα ρε γαμώτο.. αλλά θα πρέπει να περιμένω πολύ για κάτι τέτοιο

 

πάντως είναι και πώς θα σου κάτσει, ο i5 που έχω τώρα είναι μάλλον από τους πιο φθηνούς επεξεργαστές που αγόρασα ποτέ και σίγουρα μου έχει κρατήσει σε χρήση βασικού pc περισσότερο από όλους, παραμένοντας κύριος και μην έχοντας κάνει κιχ παρά το (χαλαρό μεν) o/c από τη πρώτη βδομάδα χειμώνα/καλοκαίρι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι δικιο εχεις, απλα για να γινω πιο σαφης, οταν εννοω να βαλεις λιγο πιο πολυ το χερι στην τσεπη για cpu δεν εννοω να πας για τον i7 4960x πχ αλλα ενας 4770Κ ειναι μια πολυ καλη περιπτωση οπου και με ενα καλο OC σε κραταει χρονια ευκολα και με αψογες επιδοσεις. Ειναι κριμα να τρως μπουκαλι απο την cpu ενω η gpu σου θα ειναι ταχυτατη. Μακαρι οντως να αποφασισει να παει σε 8 cores η intel.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ναι δικιο εχεις, απλα για να γινω πιο σαφης, οταν εννοω να βαλεις λιγο πιο πολυ το χερι στην τσεπη για cpu δεν εννοω να πας για τον i7 4960x πχ αλλα ενας 4770Κ ειναι μια πολυ καλη περιπτωση οπου και με ενα καλο OC σε κραταει χρονια ευκολα και με αψογες επιδοσεις. Ειναι κριμα να τρως μπουκαλι απο την cpu ενω η gpu σου θα ειναι ταχυτατη. Μακαρι οντως να αποφασισει να παει σε 8 cores η intel.  

 

 

 

σωστός, αλλά αν μιλούσες για κάποιον καιρό πριν

 

αυτή τη στιγμή πας σε ένα τέτοιο παρόλο που θα τα δώσεις σε μητρική και ram, αλλά κάποια στιγμή θα έχουμε ανάλογα πράγματα και σε mainstream πλατφόρμες και θα πέσουν οι ddr4

o 6core είναι πιο future proof, ειδικά από τη στιγμή που το κόστος έπεσε σημαντικά σε σχέση με τους haswell της σειράς 4xxx

 

σε αυτή τη περίπτωση καρααξίζει να δώσεις τη διαφορά και να μη μείνεις σε έναν "ταπεινό" i5, κάτι που δε συνέβαινε στην εποχή μου με τον 920, ο οποίος ήταν εξίσου future proof

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ήθελα να γραψω και εγω κάτι με σποιλερ πολυ μυστικοπαθες όλο αυτο κ με ιντριγκαρε :D

 

ΧΑ ΧΑΧΑ είσαι απίστευτος :) :)

Aυτά που λέει πάντως ο qsis είναι μεγάλη αλήθεια ! Και εγώ πουλώντας τον 2500κ για να κάνω αναβάθμιση σε haswell χρησιμοποιώ προσωρινά τον 760 με μια mini itx mobo του htpc μου και δεν νοιώθω να υστερώ κάπου. Μέχρι rendering κάνω μια στο τόσο  και όλα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι δικιο εχεις, απλα για να γινω πιο σαφης, οταν εννοω να βαλεις λιγο πιο πολυ το χερι στην τσεπη για cpu δεν εννοω να πας για τον i7 4960x πχ αλλα ενας 4770Κ ειναι μια πολυ καλη περιπτωση οπου και με ενα καλο OC σε κραταει χρονια ευκολα και με αψογες επιδοσεις. Ειναι κριμα να τρως μπουκαλι απο την cpu ενω η gpu σου θα ειναι ταχυτατη. Μακαρι οντως να αποφασισει να παει σε 8 cores η intel.  

 

Για παιχνίδια, ο δικός μου 2500κ που είναι από το '11 δεν έχει ουσιαστικές διαφορές  από τους νέους 4xxx στην ίδια συχνότητα.

 

Από την άλλη, η 580 που είχα το '11 δεν έχει καμία σχέση με την 980 που φοράω τώρα.

 

Οι CPU δεν κάνουν τα παιχνίδια. Ειδικά τώρα που η τεχνολογία έχει σχεδόν εφαρμόσει καθολικά 4πύρηνους και συχνότητες 3.3κ+ στις περισσότερες εκθοχές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν διαφωνουμε, παραπανω ειπα οτι οταν αποφασισεις να βαλεις το χερακι λιγο πιο μεσα στην τσεπη, μπορεις να παρεις ενα πολυ δυνατο cpu που θα σου προσφερει και περισσοτερα χρονια γενικα, οχι μονο στο gaming φυσικα. 

 

Φυσικα και ο 2500Κ θα σε κρατησει ευκολα και αλλα χρονια, ειδικα για gaming. Ο 4770Κ ηταν ενα παραδειγμα  :-)

 

Και εγω ειμαι τερμα ευχαριστημενος με τον 3770Κ και δεν θα με κανει κατι να τον αλλαξω ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...