Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες μια ερώτηση και απο μένα τον άσχετο.Η g1 ειναι overclocked απο τη μανα της, μπορεί να ανέβει και άλλο πάνω; Αν ναι πως γίνεται μιας και είμαι λιγο άσχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες μια ερώτηση και απο μένα τον άσχετο.Η g1 ειναι overclocked απο τη μανα της, μπορεί να ανέβει και άλλο πάνω; Αν ναι πως γίνεται μιας και είμαι λιγο άσχετος.

http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm

 

Ανεβάζεις core clock και memory clock. Άρχισε με + 100 σε core και +200 στην μνήμη. Παίξε μερικά παιχνίδια να δεις άμα είναι stable, άμα είναι, αστο εκεί. Άμα δεν είναι αφαιρείς 10 από core και 50 από memory.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να ανεβάσεις μόνο το core για αρχή και μόλις σταθεροποιήσεις αυτό, να ανεβάσεις και τις μνήμες.Αλλιώς δεν θα ξέρεις τι φταίει σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά(Artifacts/Crash etc).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να ανεβάσεις μόνο το core για αρχή και μόλις σταθεροποιήσεις αυτό, να ανεβάσεις και τις μνήμες.Αλλιώς δεν θα ξέρεις τι φταίει σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά(Artifacts/Crash etc).

την μεγαλυτερη διαφορα σε 4k αναλυση θα μου φερει το memory η το core?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη διαφορά, πάντα, ανεξαρτήτως κάρτας έρχεται από τον πυρήνα και όχι από τις μνήμες.


Την πήρα εγώ εχθές την g1 προς αντικατάσταση της r9 290 και έχω μείνει εντυπωσιασμένος!Σε επιδόσεις είναι περίπου τα ίδια αλλά οι θερμοκρασίες και ο θόρυβος δεν έχουν καμία επαφή.Overclock καρφωτό 1500/8000 χωρίς κανένα θέμα.

Καλά δεν είναι ίδιες οι επιδόσεις, ειδικά με το έξτρα O/C φεύγεις μπροστά από 780Ti/R9 290X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να ανεβάσεις μόνο το core για αρχή και μόλις σταθεροποιήσεις αυτό, να ανεβάσεις και τις μνήμες.Αλλιώς δεν θα ξέρεις τι φταίει σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά(Artifacts/Crash etc).

Το +100/+200 είναι αρκετά εύκολο να το χτυπήσει κανεις με τις G1. Του έδωσα ένα safe range στο οποιο θα δει διαφορες. Οι περισσότερες 970 φτάνουν +400/+500 άνετα στην μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να ανεβάσεις μόνο το core για αρχή και μόλις σταθεροποιήσεις αυτό, να ανεβάσεις και τις μνήμες.Αλλιώς δεν θα ξέρεις τι φταίει σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά(Artifacts/Crash etc).

 

Ετσι ειναι. Ειδικα αν βαλεις και τα power limit και τις τασεις στην εξισωση το πραγμα γινεται πιο πολυπλοκο, οποτε καλο ειναι να τα περνουμε βημα, βημα εαν δεν εχουμε ειδικα μια Α εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το +100/+200 είναι αρκετά εύκολο να το χτυπήσει κανεις με τις G1. Του έδωσα ένα safe range στο οποιο θα δει διαφορες. Οι περισσότερες 970 φτάνουν +400/+500 άνετα στην μνήμη.

 

Μμμ στις περισσοτερες περιπτωσεις ναι, αλλα εαν δεν παει ο πυρηνας του εκει ή οι μνημες του, αντε μετα να βγαλει ακρη, επειδη του εδωσες εσυ ενα "safe range". Εννοω δηλαδη οτι δεν υπαρχει ασφαλες o/c και καλο θα ειναι καποιος αρχαριος να τα κανει βημα βημα, για να ξερει και τι εχει κανει..

 

υ.γ Και μετα εχεις τετοια φαινομενα και τετοιες ερωτησεις. Καλη τυχη:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γι' αυτο λέω αν δεν είναι stable -10 σε πυρήνα -50 σε μνήμες. Σε καμια περίπτωση δεν θα την φτάσει στα όρια μιας και είναι αρχάριος εκτώς αν κάτσει και τεστάρει αρκετά πράματα.

 

Το +100/+200 πρέπει να είναι stable στο 99.9% των περιπτώσεων στις G1. Αν δεν είναι, το 0.01% τότε κατεβάζει +90/+150, αν και πάλι όχι +80/+100 μέχρι να είναι stable. Στην χειρότερη θα έχει ένα +60 στον πυρήνα, που άμα δεν είναι και αυτό stable πάνε κανε refund. Εγώ με stock τάση (1.218) είμαι σταθερά στο +155/+400 και ίσως μπορώ και κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γι' αυτο λέω αν δεν είναι stable -10 σε πυρήνα -50 σε μνήμες. Σε καμια περίπτωση δεν θα την φτάσει στα όρια μιας και είναι αρχάριος εκτώς αν κάτσει και τεστάρει αρκετά πράματα.

 

Το +100/+200 πρέπει να είναι stable στο 99.9% των περιπτώσεων στις G1. Αν δεν είναι, το 0.01% τότε κατεβάζει +90/+150, αν και πάλι όχι +80/+100 μέχρι να είναι stable. Στην χειρότερη θα έχει ένα +60 στον πυρήνα, που άμα δεν είναι και αυτό stable πάνε κανε refund. Εγώ με stock τάση (1.218) είμαι σταθερά στο +155/+400 και ίσως μπορώ και κάτι παραπάνω.

power limit ανεβασες?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ένα φιλικό πρόσωπο, υπάρχει ένα θέμα στην εκκίνηση (bios) με gtx 980 + asus vii hero.

 

συνδεδεμένο mini-dp -> dp, βγάζει δεύτερο κοφτό beep κατά την εκκίνηση κάτι το οποίο δε συμβαίνει

με hdmi -> hdmi ή dp -> hdmi. (ουσιαστικά ότι μπαίνει σε dp έχει θέμα)

 

υπάρχει κάποια λύση ; (bios τελευταία έκδοση + κάρτα γραφικών προ-τελευταία γιατί στην τελευταία έχει θέματα σε παιχνίδια) !

 

υγ - νομίζαμε οτι φταίει 1. το mobo 2. oi ram 3. το psu...αλλά τελικά είναι αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...