Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν με O/C χωρίς έξτρα ρεύμα μπορείς να κερδίσεις ένα 15-20% σε επιδόσεις στα παιχνίδια και να είσαι σταθερός, το κάνεις εννοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπα, με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι αναμένεται να παραλάβουν την Παρασκευή στις 31/10. Αλλά επειδή γίνεται ένας πανικός με τις συγκεκριμένες, δεν είναι 100% σίγουρο, και θα ενημερώσουν αν αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι αναμένεται να παραλάβουν την Παρασκευή στις 31/10. Αλλά επειδή γίνεται ένας πανικός με τις συγκεκριμένες, δεν είναι 100% σίγουρο, και θα ενημερώσουν αν αλλάξει κάτι.

το σκρουτζ λρει 387 και μπαινω στο site και λεει 405...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παργγειλα και απο polytopte τωρα!! 405 ευρω. Ποιος απο τους 3 θα την φερει πρωτος?! 3 εβδομαδες ειναι που εχω παραγγειλει απο gamerland 1 εβδομαδα απο το  eshop κα τωρα απο το polytope!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται ρε guys, τις εχετε ξεπατωσει στο oc ολοι ε; Προσεξτε γιατι οταν θα θελετε να τις πουλησετε σας εχω μαρκαρει ποιοι τις παιδευετε.:P

 

Περα απο την πλακα αν κερδιζεις 20% οντως θα το σκεφτω και εγω να την πειραξω ΑΝ με κολλησει (που δεν παιζει κατι τετοιο τωρα) κανενα παιχνιδι και θελω καποια frames οντως. Μεχρι τοτε δεν τις πειραζω τιποτα απολυτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που τρέχει με 66 βαθμούς σε load καταστάσεις και ακόμα ο χειμώνας δεν έχει μπει officially δεν νομίζω να έχω ούτε ένα πρόβλημα να την τρέχω σε gaming load στα 1524 αντί για 1366 που είναι "stock". Ακόμα και 5 fps να κερδίζω, όσο κάθεται πάνω από τα 60 περισσότερο και αυξάνει τα minimum fps είναι μεγάλη διαφορα για εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Stability εννοούσα απλα επαιζα 2-3 ωρες το ryse, οποτε κατα 97,4% θα ειμαι stable και αλλα games.  Ωστόσο tomp raider ημουν κομπλε που δοκιμαζα, οποτε θα δω λιγο με το alien τι θα παιχτεί.. 

Το ryse γιατι το θεωρεις ως σημειο αναφορας για το αν εισαι stable ή οχι δεν το εχω καταλαβει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν δεν υπαρξει bios χωρις με σταθερα clocks χωρις να μπαινει ο αλγοριθμος για το boost clock κανεις δεν μπορει να ξερει 100% αν δουλευει η καρτα εκει που νομιζει, ακομη και αν τα ρολογια δειχνουν να μην πεφτουν και δεν κανει throttling..

Επισης βαλτε Shadow of Mordor και αφηστε το στην κεντρικη οθονη κανα μισαωρο.. Report back your stable 24/7 clocks if you like .. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τοτε, οταν ερθει κατι που θα θελω τα παραπανω frames θα το τεσταρω. Θα αργησει βεβαια, ειμαι σιγουρος για αυτο. Αν και γενικα το oc για games το θεωρω ανουσιο και το αποφευγω. Μπορει σε αυτη την σειρα να κανει δουλεια βεβαια. Θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

god damn, γύρισα και ξέχασα να πάρω DP cable :(

 

G1 in da house...

 

lolol, καλοδουλευτη..

Μια χαρα τοτε, οταν ερθει κατι που θα θελω τα παραπανω frames θα το τεσταρω. Θα αργησει βεβαια, ειμαι σιγουρος για αυτο. Αν και γενικα το oc για games το θεωρω ανουσιο και το αποφευγω. Μπορει σε αυτη την σειρα να κανει δουλεια βεβαια. Θα δειξει.

 

Ετσι ακριβως.. Μια χαρα ειναι το o/c παντως, αρκει να καταλαβαινεις μεχρι που εχει νοημα να πας χωρις τα κερδη των 1-2 fps να κανουν την gpu να ανεβαζει τοσο πολυ θερμοκρασιες και να αρχιζει να ζοριζεται επειδη πουσαρεται αρκετα

Και εγω μπορω να τρεξω 24/7 τον 2600k στα 4.7 π.χ αλλα το vcore που χρειαζεται να χρησιμοποιησω σε σχεση με αυτο για τα 4.4 δεν αξιζει τον κοπο, περα απο την παραγωγη (εκλυση) θερμοτητας. Ετσι ειναι και με τα ρευματα στις gpu για 24/7 και τα επικινδυνα σε βαθος χρονου custom bios(es) για την μακροβιοτητα των καρτων.

Ο καθενας οπως το βλεπει βεβαια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο OC.net

 

http://www.file-upload.net/download-9741112/MaxwellBiosTweaker.rar.html

 

Maxwell BIOS editor BETA

 

 

500x1000px-LL-fc9c75f8_XBRvs4K.jpeg

 

Μην ρωτάτε τι και πως, όσοι ξέρετε τι να κάνετε με bios editor ξέρετε, οι υπόλοιποι μακριά γιατί μπορείς να κανεις brick την κάρτα.

 

Άλλαξα το 34% minimum σε 10% και δουλεύει μια χαρά, από 1600 rpm idle κάνει τώρα idle στα 1100.

 

 

---

 

Link για το silent bios + nvflash: https://mega.co.nz/#!Ddc00ASA!RJp7SiOW3JzsOMq8u3ZtV7LvqAAIUcdvm8yBxvu3Z1g

 

Το μονο που άλλαξα ήταν το fan speed, ουσιαστικά είναι ένα silent mode για την 970 G1. Idle τρέχει 1100 RPM load 1600 RPM, διαφορες στις θερμοκρασίες δεν είδα.

 

Κάνετε τα πάντα extract και μετά
 
1. Πας Device Manager
2. Display Adapters -> Nvidia GTX 970 -> Disable

v2blIlp.png

3. Κανεις click το bios.bat αρχείο και πατάς δυο φορες 'y'
4. Όταν τελειώσει κανεις Enable την 970 από το Device Manager
5. Restart
 
Το BIOS είναι ΜΟΝΟ για την G1 970 (και πιθανότατα την windforce αλλα δεν το έχω δοκιμάσει). Προφανώς δεν φταίω σε περίπτωση που κάνει κανεις fail flash.
Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...