Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντε επιτελους,βρηκαμε το sweet spot της καρτας :D

 

Maximum Oc στο λινκ απο κατω για οποιον ενδιαφερεται :P

 

http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/?p=53563397

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε επιτελους,βρηκαμε το sweet spot της καρτας :D

 

Maximum Oc στο λινκ απο κατω για οποιον ενδιαφερεται :P

 

http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/?p=53563397

χωρις ρευματα δοκιμασες ποσο παει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1080P είναι το 2Κ.

 

2K -> 1920*1080(2048*1080 το native)

3K -> 2560*1440/1600

4K -> 3840*2160(Αν και το native 4K είναι το 4096*2160)

οκ εγω 2κ εννοω το 2560*1440/1600

διορθωνω τωρα το thread

 

edit: ετοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1348mhz to core clock και 2000 το memory, ειναι rock stable. 

Εννοεις +1348 στον πυρηνα και + 2000 στη μνημη ειναι stable σε ολα τα παιχνδιια χωρις να πειραξεις ρευματα ακομακ αι σεπ αιχνδιια  ακομα και σε τυπου ryse? Σε τι θερμοκρασιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε Ryse εκανα τα stability test, στα 1080p,χωρις το perfomance fix να εχω βαλει ακόμα, ειχα γυρω στα 64fps average, max settings οποτε υπολόγιζε ενα 70+ με το oc αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε Ryse εκανα τα stability test, στα 1080p,χωρις το perfomance fix να εχω βαλει ακόμα, ειχα γυρω στα 64fps average, max settings οποτε υπολόγιζε ενα 70+ με το oc αυτό. 

πως εκανες stability test στο ryse?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε Ryse εκανα τα stability test, στα 1080p,χωρις το perfomance fix να εχω βαλει ακόμα, ειχα γυρω στα 64fps average, max settings οποτε υπολόγιζε ενα 70+ με το oc αυτό. 

 

Δοκίμασε το Alien Isolation χωρίς vsync άμα μπορείς, ήταν το πιο βαρύ από άποψη να τρέξεις 30 λεπτά χωρίς crash με overclock για εμένα. Αυτό και το Tomb Raider.

 

Το Tomb Raider είχε θέμα με core clock και το Alien Isolation με mem clock. Στο Firestrike μπορώ να κάνω bench χωρίς artifacts στα 1550/8100 αλλα στο Tomb Raider και Alien Isolation τρώει crash σε 4-5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακριβώς γι' αυτό εγώ προσωπικά δεν συνιστώ O/C με έξτρα ρεύμα για gaming.Κάθε παιχνίδι, ζορίζει την GPU διαφορετικά και στο ένα μπορεί να 'σαι σταθερός, ενώ στο άλλο όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά είναι γούστα του καθενός, εγώ από πάντοτε έφτανα αρχικά το hardware στα όρια του, να δω που παίζει και που όχι και μετά κατέβαζα το ρολόγια σε ένα επίπεδο που είναι stable 24/7.

 

Όταν με stock τάση μπορείς να φτάσεις 1500/8000+ και να είναι stable γιατί να μην το κανεις; Άμα δεν ξέρεις από OC το καταλαβαίνω, αλλα ούτε την κατανάλωση ανεβάζει (αισθητά), ούτε τις θερμοκρασίες. Προφανώς όταν αρχίζεις και αλλάζεις voltages υπάρχει διαφορα και θα πρέπει να προσεχεις λίγο αλλα ακόμα και το +87 που έχουν οι 9xx είναι απόλυτα safe.

 

Από την στιγμή που κάνω OC τον 3570k 24/7 και έχω τροφοδοτικό που αντέχει δεν πρόκειται να αφήσω την 970 σε stock όταν είναι τόσο εύκολο να την κανεις OC :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για το ρευμα ειπε οχι να μην κανουμε oc καθόλου :P  Ετσι και αλλιως στις 970 βλεπουμε οτι παμε πολυ ψηλα χωρις τη  βοήθεια ρευματος η οποια δεν βοηθάει και πολυ οπως παρατηρησα εγω, δλδ με το ρευμα ειχα +10mhz core +100mhz στο memory, κλαην. 

Stability εννοούσα απλα επαιζα 2-3 ωρες το ryse, οποτε κατα 97,4% θα ειμαι stable και αλλα games.  Ωστόσο tomp raider ημουν κομπλε που δοκιμαζα, οποτε θα δω λιγο με το alien τι θα παιχτεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...