Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

381 η g1 στο polytope

έκλεισα μια παραγγελία με αυτή την τιμή λίγο αφού έγινε το post, πήραν τηλέφωνο κατά τις 17:00 κι είπαν από Δευτέρα...

 

...για να δούμε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περίμενε την μεγάλη Maxwell αρχές 15 τότε. Λογικά θα δείς διαφορές και δεν νομίζω να μασάει τίποτα στα 1440p. Έτσι πως το κόβω θα ειναι φτιαγμένες για 4k σε Sli και 1440p single. Μάζευε χρήμα μονο γιατι Nvidia είναι αυτή, το 700+ είναι σίγουρο.

ποια εννοεις μεγαλη? στα 20nm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 4κ μονο με 970 sli η 980 sli μπορουν να τρεξουν τα παιχνδιια . Με μια 970 ολα τα παιχνιδια τρεχουν ανετα σε 1440p ενω υπαρχουν και καποια (λιγα) που και σε 4κ μπορουν να τρεξουν με μια 970 οπως το tomb raider(40 fps) http://www.guru3d.com/articles-pages/gigabyte-geforce-gtx-970-g1-gaming-review,13.htmlBioshock infinitie(38 fps)  http://www.guru3d.com/articles-pages/gigabyte-geforce-gtx-970-g1-gaming-review,13.html  Alien isolation(42 fps) και αλλα. Γ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε την μεγάλη Maxwell αρχές 15 τότε. Λογικά θα δείς διαφορές και δεν νομίζω να μασάει τίποτα στα 1440p. Έτσι πως το κόβω θα ειναι φτιαγμένες για 4k σε Sli και 1440p single. Μάζευε χρήμα μονο γιατι Nvidia είναι αυτή, το 700+ είναι σίγουρο.

Και μέχρι τότε τι θα κάνω, θα παίζω πασιέντζα & peggle με την HD4600; :P (Ήδη έφυγε η μια κάρτα και δεν νομίζω να αργήσει κι η δεύτερη)  Επίσης, είμαι ελαφρώς overbudget με την 980, οπότε τα 700+ δεν τα συζητάω για GPU.

 

Απλά από όσο βλέπω στα 1440p benchmarks (gaming) είναι τελικά ελαφρά καλύτερη από τον συνδυασμό μου (η G1 παίζει κοντά στην 7990 που είναι ένα κλικ πάνω από το setup μου), αλλά όχι σε βαθμό που να θεωρείται "αναβάθμιση", πρακτική και αισθητική θα είναι η "αναβάθμιση" και όχι ουσιαστική (ΑΚΑ επιδόσεις).

 

Στην ουσία θα πληρώσω... single gpu tax στην NVidia, αλλά από το να τρώω freezes/hard locks, stuttering κτλ ε ας τα σκάσω να ησυχάσω. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που μου πιάνει τον λοκώ η πράσινη άλλωστε, απλά ελπίζω να είναι η τελευταία  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα freeze/locks,stuttering που τα βλεπετε και συχνα ρε παιδια και σε τετοιο βαθμο, και εγω μια χαρα παιζω εδω και 4 χρονια με SLI πραγματικα με βρισκει εκπληκτο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo CrossFire υποφέρει ακόμα από Micro stuttering, αν και παίζει να έχει βελτιωθεί η κατάσταση από τότε που είχα εγώ 6870 CrossFire. Όταν έβαλα single 7950, παρόλο που είχα σχεδόν τα ίδια απόλυτα νούμερα σε FPS, το smoothness σε σχέση με πριν ήταν άλλο πράγμα.

 

Με το SLI τα πράγματα είναι καλύτερα, αν και όχι ιδανικά afaik..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέχρι τότε τι θα κάνω, θα παίζω πασιέντζα & peggle με την HD4600; :P (Ήδη έφυγε η μια κάρτα και δεν νομίζω να αργήσει κι η δεύτερη)  Επίσης, είμαι ελαφρώς overbudget με την 980, οπότε τα 700+ δεν τα συζητάω για GPU.

 

Απλά από όσο βλέπω στα 1440p benchmarks (gaming) είναι τελικά ελαφρά καλύτερη από τον συνδυασμό μου (η G1 παίζει κοντά στην 7990 που είναι ένα κλικ πάνω από το setup μου), αλλά όχι σε βαθμό που να θεωρείται "αναβάθμιση", πρακτική και αισθητική θα είναι η "αναβάθμιση" και όχι ουσιαστική (ΑΚΑ επιδόσεις).

 

Στην ουσία θα πληρώσω... single gpu tax στην NVidia, αλλά από το να τρώω freezes/hard locks, stuttering κτλ ε ας τα σκάσω να ησυχάσω. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που μου πιάνει τον λοκώ η πράσινη άλλωστε, απλά ελπίζω να είναι η τελευταία  :mad:

 

Απο την στιγμη που θεωρουσες κατι sidegrade τι πηγες και εδωσες και εσυ την μια ρε αδελφε; :P

Ας περιμενες λιγο ακομη μην απαντησει η ATI ή τις καινουργιες να δεις πως θα παει..

Μια χαρα θα εισαι αφου θες single gpu με καθε τροπο με μια 980. Και power efficient, και τρομερες επιδοσεις και τρομερη τιμη; Λιγο δυσκολο ;)

Τo CrossFire υποφέρει ακόμα από Microstuttering, αν και παίζει να έχει βελτιωθεί η κατάσταση από τότε που είχα εγώ 6870 CrossFire. Όταν έβαλα single 7950, παρόλο που είχα σχεδόν τα ίδια απόλυτα νούμερα σε FPS, το smoothness σε σχέση με πριν ήταν άλλο πράγμα.

 

Με το SLI τα πράγματα είναι καλύτερα, αν και όχι ιδανικά afaik..

 

Ενταξει αν και X-Fire δεν εχω κανει ποτε εχω ακουσει για περισσοτερα προβληματακια ειναι η αληθεια,θελει λιγο πιο πολυ δουλεια η κοκκινη.

Κοιτα τιποτα δεν ειναι ιδανικο σε SLI, oυτε φυσικα ολα τα profile δουλευουν ρολοι απο day 1. Πολλες φορες πρεπει να περιμενεις και αλλες εκδοσεις οδηγων για να δεις σωστο scaling, αλλα κατι stuttering και fps drops και crashes, ποτε ομως ρε αδελφε σε εμενα.. Λογω τιμης τωρα ετσι, δεν μιλαω και ουτε εχω κανενα λογο να υπερασπιστω τις εταιρειες..Δεν λεω οτι ειναι ψεμματα, προφανως υπαρχουν και πολλοι συνδυασμοι συμβατοτητας m/b-μνημων'gpu, που μπορει να δημιουργησουν θεματακια, απλα τα τελευταια τουλαχιστον 4 χρονια ποτε δεν αγανακτησα με κατι..  Για αυτο λεω μου κανει εντυπωση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις, εγώ το φως το αληθινό το είδα όταν άλλαξα σε 7950 όπως είπα, και με τα ίδια FPS ήταν σα να παίζω άλλο παιχνίδι. Αν με ρωτούσες πριν, παίζει να έλεγα κι εγώ τα ίδια.

 

Επίσης το Micro stuttering είναι περισσότερο αντιληπτό όταν είσαι με χαμηλά FPS, π.χ. κοντά στα 30. Τώρα αν εσύ έχεις SLI και παίζεις με 100FPS, ε, δεν είναι το ίδιο πράγμα.

 

Και πάλι όμως, πιστεύω πως σαν τις single GPU δεν υπάρχει τίποτ' άλλο όταν μιλάμε για smoothness εν ώρα gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα κι εσύ λες και δεν ξέρεις τι συμβαίνει άμα μπει το μικρόβιο... Συν έχω το κουτί πάνω στο γραφείο τώρα και η 7950 όταν βαράει 60%+ το φαν κάνει αρκετό θόρυβο αν την έχεις δίπλα στο αυτί σου, οπότε κι ο θόρυβος είναι ένα θέμα - γι'αυτό κοιτάω και για reference 980 άλλωστε.

 

Πάντως για τα προβλήματα, σχετικά είναι όλα. Πχ στο WoW στα win7 ήμουν ΟΚ, τώρα στα win8.1 έχω Xfire off γιατί έτρωγε freeze. Σε πιο φρέσκα παιχνίδια είχα πιο σπάνια προβλήματα, με πιο συχνό το microstuttering, το οποίο έχει βελτιωθεί μεν αλλά δεν έχει εξαφανισθεί δε. Σε παλαιότερα υπάρχει ακόμα (πχ Witcher).

 

Για το smoothness θα συμφωνήσω με τον Φάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει μακαρι παντα να υπηρχε η δυνατοτητα μια single gpu να μπορει να αποτελει λυση για τα παντα..

Bασικα εχω την εντυπωση οτι στα χαμηλα frames πολυς κοσμος μπερδευει τα drops των min fps με microstutter issues, τα οποια εχουν ελλατωθει παρα πολυ με την νεα γενια. Βλεποντας το FCAT analysis στο Guru3D για το 970 SLI, και μαλιστα για ενα προιον που καλα καλα δεν βγηκε στην αγορα και ακομη ουσιαστικα εχει "beta" drivers, νομιζω οτι τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλα..

Δεν βλεπουν ουσιαστικα microstutter, βλεπουν fps drops τα οποια ομως στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν ειναι καν αντιληπτα, οχι περισσοτερο απο οτι σε μια single gpu οπως το βλεπω και το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον.

Τωρα αν παρεις μια gpu με low latency και επιδοσεις με παλαιοτερα chipset ειναι λογικο να δεις περισσοτερα θεματα, λογικο ειναι..


Ε τώρα κι εσύ λες και δεν ξέρεις τι συμβαίνει άμα μπει το μικρόβιο...

 

Ξερω ξερω πως δεν ξερω; :P

Παντως αυτο παντα με κανει και γελαω..

 

 

post-286547-0-08896900-1413928395_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...