Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι 290 και 290Χ χτυπάνε κοντά στα 65 απ' όσο έχω δεί. Ειδικά η 290Χ έχει κάπου 10% διαφορά.

 

Στα παιχνίδια όμως, τα περισσότερα θέλουν πιό πολύ την 970, ακόμα και τα AMD optimized.....

 

Update: Μπα, τα παραπάνω ισχύουν για overclocked 290 και 290Χ. Σε κανονικά ρολόγια φαίνεται να είναι πάνω κάτω στα ίδια πλαίσια με τις 970.

 

66.3 πιανω εγω με μονη στο valley φυσικα O/Ced.. Αρα μια απο τα ιδια με τις 290x.. Βασικα οπως ειπες.. Ας παιζει τα παιχνιδια καλυτερα και ας ειναι και μισα τα σκορ στα συνθετικα.. lol

έχει ακόμη stuttering το sli ?

 

Stuttering? Σε τι; Δεν εχω παρατηρησει κατι..

Ίσως κάτι να μην έχω καταλάβει καλά... Ανεξάρτητα από την τιμή (που σιγά τη διαφορά τα 10 ή 20 ευρώ), είναι ή όχι ισχυρότερη η 780ti από οποιαδήποτε 970;

 

H ti αν πιασει καλα ρολογια τα σπαει σε επιδοσεις.. Βασικα ειναι καθαρα θεμα τιμης και επιλογης. Εγω ηθελα 970 για να εχω το full dxset και HDMI 2.0.

Αλλα αν ειχα ηδη 780ti θα το σκεφτομουν παρα πολυ για να μην κανω SLI με αλλη μια 780ti ή να περιμενω για αργοτερα για αυτους τους λογους.

Ομως ερχομενος απο 680 σαφως και θεωρησα πιο σωστη λυση την 970,αφου αγοραζα σημερα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως κάτι να μην έχω καταλάβει καλά... Ανεξάρτητα από την τιμή (που σιγά τη διαφορά τα 10 ή 20 ευρώ), είναι ή όχι ισχυρότερη η 780ti από οποιαδήποτε 970;

Μια μαμα 780ti ειναι μπροστά περίπου 2fps μεσο ορο απο μια g1 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 780Ti είναι πιο γρήγορη από την 970

Θεωριτικα ναι, ειδικα τωρα που οι driver για τις maxwell 2.0 καρτες ειναι σχετικα καινουργιοι. Σε καμια περιπτωση ενας νεος αγοραστης δεν θα προτιμησει την 780 ti αντι για 970 δεδομενου οτι η διαφορες οταν κανεις oc και στις δυο ειναι μικρες (5-10%) αν συνυπολογισεις το οτι μια 970 καιει αρκετα λιγοτερα watt για εφαμιλες επιδωσεις αλλα και ειναι πιο κρυα απο μια 780 ti λογο καταναλωσης + το μεγεθος του die. Το οτι εχει full Dx12 support ειναι επισης σημαντικο οταν επιτελους βγουν παιχνιδια που να το αξιοποιουν συν 1gb vram που ποτε δεν ειναι κακο να εχεις.

 

Προφανως αμα εχεις ηδη την 780 ti θα πας στην 980 αμα θες να κανεις upgrade, η 970 ειναι sidegrade και πεταμενα λεφτα αμα θες να κανεις κατι τετοιο απο την 780 ti. Αν συγκρινουμε 970 και 780 ti χωρις skyn3t bios τοτε μιλαμε για πανω κατω τις ιδιες επιδωσεις. Μολις βγουν τα unlocked bios και για την 970/980 θα μπορουμε να μιλαμε για oced στον θεο επιδωσεις που δεν νομιζω να αφορουν τον μεσο χρηστη.

 

Μεχρι στιγμης αυτη ειναι η εικονα in-game

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gigabyte Builds First Mini-ITX GTX 970 Graphics Card

 

http://www.tomshardware.com/news/gigabyte-mini-itx-gtx970-oc,27915.html

 

Μόλις ακύρωσα την r9 290 που είχα παραγγείλει :D.Λογικά δε θα έχει και μεγάλη ζήτηση αφού είναι mitx άρα μπορεί να την φέρουν και σε normal τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gigabyte Builds First Mini-ITX GTX 970 Graphics Card

 

http://www.tomshardware.com/news/gigabyte-mini-itx-gtx970-oc,27915.html

 

Μόλις ακύρωσα την r9 290 που είχα παραγγείλει :D.Λογικά δε θα έχει και μεγάλη ζήτηση αφού είναι mitx άρα μπορεί να την φέρουν και σε normal τιμή.

 

LOL να την πάρει κάποιος άλλος και να αρχίσει το "μιμιμι" γιατί δεν υπερχρονίζει όσο θα ήθελε...."Μαρίκα το δίκανο" :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση είναι τελικά η διαφορά 980 με 970, στα ίδια ρολόγια ; 15-20% ή λιγότερο;

 

Πιο κοντά στο 12-15% (ανάλογα το benchmark set).

 

΄Ασχετο αλλά ωραία υπογραφή :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gigabyte Builds First Mini-ITX GTX 970 Graphics Card

 

http://www.tomshardware.com/news/gigabyte-mini-itx-gtx970-oc,27915.html

 

Μόλις ακύρωσα την r9 290 που είχα παραγγείλει :D.Λογικά δε θα έχει και μεγάλη ζήτηση αφού είναι mitx άρα μπορεί να την φέρουν και σε normal τιμή.

 

Ή να μην την φέρουν και καθόλου! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ για 12-15% δεν ξέρω αν αξίζει η 980 στα +150€, αλλά με ψήνει λόγω του reference cooler... και με AFR δεν θέλω να ξαναμπλέξω, οπότε αν πάρω 970 θα μείνει μονή μέχρι αντικατάστασης και δεν ξέρω αν θα ανταπεξέλθει επαρκώς στα 1440p.

 

Decisions, decisions :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει η 980 τοτε κλαφτα χαραλαμπε.. Με βαση την λογικη του least common denominator δεν παιζει το σενάριο. .Να ειναι κατι βαρυ ναι αλλα unplayable δεν παιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφέρει απαραίτητα η οικονομική διαφορα και θες την καλύτερη single GPU προφανώς και θα πάρεις την 980. Αν έχεις κάποιο budget η 970 είναι πιο λογική λύση. Και αν δεν μπορεί να ανταπεξέλθει η 970 δεν νομίζω πως η 980 θα σε σώσει μιας και κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τα δοντάκια της ειδικα σε 1440p και παραπανω σε 4κ τα δειχνει η 980 με τα 3 παραπανω SMMs και φανταστικά κλοκαρει και σκαλαρουν οι επιδόσεις της αναλογικα.Αν ηταν να μεινω σε μονη και απεκλεια το SLI θα την σκεφτόμουν πολύ. .Δύσκολο όμως να την προτεινει καποιος οταν το 970 SLI εχει τετοιο vfm..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@d4ydr33m3r για την 970 το είπα και εννοώντας σε βάθος 2-3 ετών (τόσο ίσως και παραπάνω θα κράταγα το crossfire αν δεν είχα κάποια παρατράγουδα). Δεν έχω θέμα να είναι όλα 60fps καρφί κλπ, αλλά δεν μπορώ τα frame drops & stuttering και όπως είπα σε λύση sli/xfire απλά δεν ξαναπάω, κι ας χάνω σε VFM/επιδόσεις. Και κοιτάω για 1440p ε, για 1080p δεν τίθεται θέμα, καρφί στην 970 θα πήγαινα.

 

Η 970 δεν είναι "λύση" γιατί είναι sidegrade κι αν... απλά ήλπιζα η 980 να είναι λίγο καλύτερη, γιατί είναι σημαντικά ακριβότερη. Δεν θέλω να μπω στην όλη διαδικασία για να δω 1-2 fps διαφορά από το τωρινό setup :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε την μεγάλη Maxwell αρχές 15 τότε. Λογικά θα δείς διαφορές και δεν νομίζω να μασάει τίποτα στα 1440p. Έτσι πως το κόβω θα ειναι φτιαγμένες για 4k σε Sli και 1440p single. Μάζευε χρήμα μονο γιατι Nvidia είναι αυτή, το 700+ είναι σίγουρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται θα τα σκάσω στο e-shop, έχει καταντήσει αηδία το gamer-land, τώρα λένε ότι ο προμηθευτής τους θα έχει παραλαβή 23/10 και αυτοί θα έχουν 30/10 ή 1/11....Ότι να 'ναι..

 

Τα ιδια ειπαν και σε εμενα. Για αυτο παραγγειλα απο eshop και εγω. Οποιος τη φερει πρωτος. Ποσες μερες κανει συνηθως το eshop ξερει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...