Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α οκ, επειδη παρεθεσες ολο το κειμενο μου δεν καταλαβα οτι αναφερθηκες στο συγκεκριμενο part του κειμενου μου. Ναι ορισμενα παιχνιδια δεν θα μπορεις να εχεις 100+ ακομα και με sli. Αλλα επιμενω οτι μεχρι τωρα δεν εχει βγει κατι το τοσο ουαου για να μπορω να πω οτι προτιμω τα  60 locked και με απιστευτα visuals. Θεωρω οτι εχουμε μεχρι τωρα οτι μια 970/980 ειναι υπεραρκετη . Αν δω οτι πολλα games θα ειναι οντως ξεκλειδωτα και θα μπορω να δω τα παραπανω frames που θελω, θα παω για δευτερη. Εχω εμπειρια με τα sli κτλ, και οσοι με ρωτανε για το αν θα ηταν καλο να το προτιμησουν, εγω λεω παντα μια και καλη για να μην μπλεκεις.

 

Για 1080p ειναι υπεραρκετη Alex. Και για 1440p παλι μια χαρα ειναι. Οπως εχω πει και εγω και αλλοι, δεν χρειαζονται ΟΛΑ τα παιχνιδια 60+ fps για να τα χαρεις.. Εαν ομως παιζεις εκει πολυ καλα κανεις και μενεις με μια. Βλεπεις πως θα παει, τι θα βγει και αν κρινεις οτι θες παραπανω περνεις αλλη μια ή αναβαθμιζεις στην επομενη γενια, αν οι επιδοσεις δικαιολογουν αναβαθμιση.

Τα παντα εχουν την λογικη τους. Και το SLI αν ξερεις γιατι το χρειαζεσαι, μια χαρα χρησιμοτητα εχει, αν το περνεις απλα για να τρεχεις μετροπρογραμματα και να λες οτι εχεις SLI τοτε καταλαβαινεις και εσυ οτι οντως ειναι πεταμα χρηματων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεταχερισμενα μαλλον τα πηρε qsis γιατι αλλιως δεν μου βγαινει στα φτωχα μαθηματικα μου.

 

*Guys λιγο ηρεμα, και μην χαρακτηριζετε γιατι λετε αξιολογα πραγματα και οι δυο αλλα εχετε λιγο επιθετικο υφος και το πατε λιγο προσωπικα ολο το θεμα, Ειναι κριμα να σας σβηνουν μετα τα μνματα γιατι οντως εχετε γνωσεις και οι δυο και λετε χρησιμα πραγματακια για οσους δεν τα γνωριζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@αεκουπολη

και πάλι δε βγαίνουν τα νούμερα , ακόμα και με τέτοια tv θες 1500€ για εικόνα και γραφικά, λεφτά τα οποία πολλοί δε δίνουν καν για ολόκληρο σύστημα

 

εγώ για αυτό μίλησα για "επιστημονική φαντασία", δε λέω ότι δε γίνεται, απλά είναι πολύ ασυνήθιστο λόγω κόστους

 

@αλεξ

εντάξει έχει δίκιο, το κόβω εδώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έδωσες 800€ για τις δύο κάρτες και για οθόνη 4Κ? 

(δε με νοιάζει το υπόλοιπο σύστημα, το pc είναι κάτι που πρέπει να έχεις έτσι κι αλλιώς) 

 

σε ρωτάω γιατί έτσι όπως το σκέφτομαι θες τουλάχιστον 300-400€ για μια δυνατή κάρτα και κάνα 500αρικο για 2K μόνιτορ,όχι 4 , πώς τα κατάφερες; 

 

Οχι πηρα 4k ΤV (που ουτως ή αλλως χρειαζομουν) και την εχω συνδεδεμενη στο PC. Με ενα σμπαρο 2 τρυγωνια γιατι να μην το εκμεταλλευτω; Εαν διαβαζες τα ποστ μου, εχω πει σε ανυποπτη στιγμη, οτι για εμενα η αγορα ενος 4k μονιτορ αποκλειστικα για χρηση PC δεν ειναι και τοσο λογικη αγορα, γιατι 1. Πρεπει να παρεις ΤΝ panel για να ειναι συμφερουσα η αγορα και 2 και κυριοτερο. Θα χρειαστει να κανεις downscale αρκετες φορες σε χαμηλοτερες αναλυσεις με οτι αυτο συνεπαγεται σε IQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ τοτε. Ειπα και εγω, γιατι οτι εχω δει απο 4Κ monitor ειναι λιγακι απλησιαστο. Μια χαρα, εσυ τρεχεις τωρα σε ποιες καρτες sli? 970?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια παιζεται σε 30hz 4K σε 50αρες με input lag 50ms-60ms στο θεο! Ο καθενας με τα γουστα του....

 

Οσο για το SLI μια χαρα δουλευει! Kαι το προτεινω σε αυτους:

 

A. που θελουν να maxaroun  και παντου min 60αρακι fps σε 1440p

Β. που θελουν να maxaroun σε 1080p σε 144hz monitorια!

C. που θελουν να maxaroun σε 1440p με 144hz και gsync. 

 

....ολοι οι αλλοι απλα ας προσπερασουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 970. Ενταξει υπηρξε προσφορα απο ενα καταστημα για λιγο καιρο, για το Dell UP3214q στα 1000 ευρω που και παλι ειναι τσουχτερη τιμη για μονιτορ, αλλα παλευοταν αν ηταν αυτο το μονο ζητημα..

Aλλα οπως ειπα το θεμα δεν ειναι μονο το οικονομικο στα 4k panel, ειναι και θεμα του οτι πρεπει να εχεις οπωσδηποτε και μονιτορ με χαμηλοτερη αναλυση για τα παιχνιδια που δεν μπορεις να παιζεις σε 4κ, και ειναι αρκετα φυσικα. Ειναι απαισιο το downscale δυστυχως πανε οι εποχες των CRT που εβαζες οτι αναλυση ηθελες και ησουν μια χαρα..


Καλα ρε παιδια παιζεται σε 30hz 4K σε 50αρες με input lag 50ms-60ms στο θεο! Ο καθενας με τα γουστα του....

 

Οσο για το SLI μια χαρα δουλευει! Kαι το προτεινω σε αυτους:

 

A. που θελουν να maxaroun  και παντου min 60αρακι fps σε 1440p

Β. που θελουν να maxaroun σε 1080p σε 144hz monitorια!

C. που θελουν να maxaroun σε 1440p με 144hz και gsync. 

 

....ολοι οι αλλοι απλα ας προσπερασουν!

 

Ολα σωστα εκτος της πρωτης προτασης για αυτο και ηθελα νεας γενιας καρτα.. HDMI 2.0 για TV με native υποστηριξη 2160p@60Hz..

Τωρα για το input lag εχεις δικιο, αλλα δεν θα παω να παιξω και online battlefield εκει ή οτιδηποτε fast paced σε αυτη, ειπαμε κυριως στο 1440p μονιτορ μου παιζω... Για τα αλλα μια χαρα ειναι και κανω την κ@βλ@ντα μου οπου μπορω σε 4k ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνεις ένα benchmark, εγώ μίλησα για παιχνίδια.

 

Φυσικά και δεν έχω δοκιμάσει με δικά μου χρήματα λύση με διπλή κάρτα οποιασδήποτε εταιρείας, αλλά δεν ήρθα από τον Άρη, ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει.

 

Φυσικά ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του, αλλά και ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του

 

Και επειδή κάποιος έγραψε πίσω για 4Κ, ας μιλάμε λίγο σοβαρά.. Οι δυνατές κάρτες που κυκλοφορούν σήμερα μπορούμε να πούμε ότι είναι ικανές με σχετική άνεση να διαχειριστούν τα 1440p και πάλι όχι με αμελητέο κόστος και πάλι αφορούν λίγους και υπενθυμίζω μιλάμε για σήμερα, όχι από τη πρώτη μέρα που κυκλοφόρησαν τέτοια μόνιτορ.

 

Το 4Κ για gaming ακόμα επιστημονική φαντασία και είναι περιττό να το συζητάμε.

Ακόμα και αν κάποιος επένδυε σήμερα τα μαλλιοκεφαλά του να παίζει σε 4Κ οι επιλογές του δε θα ήταν ούτε για πλάκα future proof μιας και σχετικά μικρό διάστημα θα (για να πούμε ότι θα για πιάσουν τόπο έξοδα) υπάρχουν καλύτερες λύσεις κάτω από μισά λεφτά για το ίδιο πράγμα.

 

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει, εκτός αν έχει τόσα λεφτά και απλά δεν ασχολείται

post-141563-0-29326700-1413840689_thumb.jpg

Δυστυχως δεν κρατησα benchmark απο tombraider,crysis 3 οπου εκει οι 660 ti sli ηταν 10% πανω απο την 970...οπως εχω ξαναπει για 1080p τα 2gb ειναι αρκετα.Για 1440p ομως χρειαζεσαι  970 sli γιατι εκτος απο vram χρειαζεσαι και περισσοτερη gpu power...

θα συμφωνησω οτι το 4κ gaming θελει τουλαχιστον 2 χρονια απο τωρα για να ειναι playable...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχως δεν κρατησα benchmark απο tombraider,crysis 3 οπου εκει οι 660 ti sli ηταν 10% πανω απο την 970...οπως εχω ξαναπει για 1080p τα 2gb ειναι αρκετα.Για 1440p ομως χρειαζεσαι  970 sli γιατι εκτος απο vram χρειαζεσαι και περισσοτερη gpu power...

θα συμφωνησω οτι το 4κ gaming θελει τουλαχιστον 2 χρονια απο τωρα για να ειναι playable...

 

Μια χαρα κρατανε τα SLI οποιος εχει ξερει.. Ειδικα τα τελευταια χρονια που απο γενια σε γενια οι αυξησεις στις μονες καρτες ειναι πενιχρες τις περισσοτερες φορες. Πανε οι εποχες που εβλεπες 60-70 ή ακομη και 100% σε καθε νεο κυκλο, ή 30-50% με τα refresh, μας τελειωσαν αυτα. Το SLI τα τελευταια χρονια και πολλοι δεν το καταλαβαινουν ειναι λυση αρκετα ορθολογικη, αν δεν θες να ξοδευεις αρκετα καθε γενια για αναβαθμισεις ή ανησυχεις αν ειναι αρκετες οι επιδοσεις σου. Και δεν χρειαζεται να τις παρεις πακετο, περνεις την μια τωρα 970 π.χ και του χρονου ή οταν δεις τα δυσκολα αλλη μια και εισαι κομπλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ δεν ειναι αρκετα τα 2gb vram.  Εδω διαφωνουμε. Για αυτο εχουμε πεσει ολοι με τα μουτρα στις 970. Δυστυχως οτι βγαινει τον τελευταιο χρονο, ειτε αυτο λεγεται watch dogs, ειτε ryse ειτε Shadow of Mordor με το ultra texture pack, στανταρ το gta v που θα βγει επισης θα θελουν 3gb στην χειροτερη ακομα και για 1080p. Δεν μιλαω για υποχωρησεις. Ολα στο τερμα.

 

 Μερικα games οπως το bf αποτελουν εξαιρεση και παρολο που ζηταγε 3gb vram δεν σε κολλαγε και ας ειχα 2gb καρτες. Προφανως ειναι πιο γρηγορες . Οπως και να το κανουμε ειναι sli και θα εχεις παντα καλυτερο perfomance απο μια αλλη εκτος των θηριων της nvidia. Eξαρταται και το game παντα.

 

Μετανιωσα πολλες φορες που δεν πηρα τις 680 με τα 4gb και πιθανον να μην τις ειχα δωσει ακομα και τωρα αν δεν υπηρχε αυτο το θεμα με τις vram. Τοτε ολοι ελεγαν ακριβως αυτο, οτι δλδ για 1080p δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα και οτι θα ειναι και overkill κιολας να παω για τις 4αρες για 1080p.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ δεν ειναι αρκετα τα 2gb vram. Εδω διαφωνουμε. Για αυτο εχουμε πεσει ολοι με τα μουτρα στις 970. Δυστυχως οτι βγαινει τον τελευταιο χρονο, ειτε αυτο λεγεται watch dogs, ειτε ryse ειτε Shadow of Mordor με το ultra texture pack, στανταρ το gta v που θα βγει επισης θα θελουν 3gb στην χειροτερη ακομα και για 1080p. Δεν μιλαω για υποχωρησεις. Ολα στο τερμα.

 

Μερικα games οπως το bf αποτελουν εξαιρεση και παρολο που ζηταγε 3gb vram δεν σε κολλαγε και ας ειχα 2gb καρτες. Προφανως ειναι πιο γρηγορες . Οπως και να το κανουμε ειναι sli και θα εχεις παντα καλυτερο perfomance απο μια αλλη εκτος των θηριων της nvidia. Eξαρταται και το game παντα.

 

Μετανιωσα πολλες φορες που δεν πηρα τις 680 με τα 4gb και πιθανον να μην τις ειχα δωσει ακομα και τωρα αν δεν υπηρχε αυτο το θεμα με τις vram. Τοτε ολοι ελεγαν ακριβως αυτο, οτι δλδ για 1080p δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα και οτι θα ειναι και overkill κιολας να παω για τις 4αρες για 1080p.

Συμφωνώ σε αυτο.

Εδω εγω προσωπικα ημουν διστακτικός στο να παρω ακομα και με 4gb vram. Σε καποια φαση ελεγα να περιμενω τα μοντελα των 8gb vram αλλά δεν αντεξα. Ελπιζω να μην το μετανοιωσω αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ μην κολλας τοσο στην vram εκτος και αν πας να παιξεις με φουλ φιλτρα σε 1440p και επανω..Ακομη και να σου τελειωσει η μνημη, τις περισσοτερες φορες η πτωση των επιδοσεων δεν ειναι και τοσο τραγικη, εκτος πια και αν χρειαζεσαι τονους μνημη παραπανω..

Ενα τρικ ειναι ολο αυτο για να αναβαθμιζει ο κοσμος.. Οχι οτι δεν ειναι σημαντικοτατο το memory bandwidth προς Θεου!

Αλλα αν ειναι να βλεπω τις φιφες του watch dogs π.χ, μια χαρα ημουν και με τις 680 μου οταν χρειαστηκε σε very high :)

Τα ιδια ειχαμε δει και με τα ultra textures του Doom παλιοτερα με τα 512/1Gb και κατα καιρους, απλα τωρα επειδη ανεβαινουν ΑΡΚΕΤΑ οι αναλυσεις ανεβαινει και η αναγκη για vram ειδικα στις gpu limited και με χρηση φιλτρων. Αλλα και παλι οχι τοσο οσο το εχουν τραβηξει.

Σαφως και αν ειναι να παρεις μια καινουργια gpu θα κοιταξεις μια με min 3Gb, αλλα και αυτοι με τα 2gb μια χαρα θα παιζουν για καιρο ακομη. Ειδικα με καμια υποχωρηση στα φιλτρα εξομαλυνσης/ανισοτροπικου ανετοτερα.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω αλλα μου την εδινε στα νευρα να βλεπω ακομα και αλλες καρτες πιο αδυναμες σε perfomance απο τις 680 να τρεχουν μια χαρα το game μονο και μονο λογω της παραπανω vram. Οκ ηταν απαραδεκτο το συγκεκριμενο παιχνιδι που ανεφερα, ναι ειναι μαρκετινγκ ολη η φαση, αλλα τι να κανουμε, με τον ενα ή τον αλλο τροπο αν δεν υποχωρησεις και να αρχιζεις να κατεβαζεις πραγματα μεσα στο game, πρεπει να πηγαινεις για αναβαθμιση ανα δυο σειρες το πολυ για να παιζεις στα ultra. Σε βγαζουν με το ζορι outdated δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω αλλα μου την εδινε στα νευρα να βλεπω ακομα και αλλες καρτες πιο αδυναμες σε perfomance απο τις 680 να τρεχουν μια χαρα το game μονο και μονο λογω της παραπανω vram. Οκ ηταν απαραδεκτο το συγκεκριμενο παιχνιδι που ανεφερα, ναι ειναι μαρκετινγκ ολη η φαση, αλλα τι να κανουμε, με τον ενα ή τον αλλο τροπο αν δεν υποχωρησεις και να αρχιζεις να κατεβαζεις πραγματα μεσα στο game, πρεπει να πηγαινεις για αναβαθμιση ανα δυο σειρες το πολυ για να παιζεις στα ultra. Σε βγαζουν με το ζορι outdated δυστυχως.

 

Με τον ενα ή τον αλλο τροπο μια παλιοτερη καρτα θα χρειαστει να κανει υποχωρηση. Στο PC ετσι ηταν,ειναι και πιθανοτατα θα ειναι, οι κορυφαιες επιδοσεις παντα και με ολα τα Bells & whistles εχουν το κοστος τους. Το ζητημα ειναι να ψαχνεις ενδελεχως τι ζητας για να κανεις τις οθολογικοτερες επιλογες, αναλογα με το τι ζητας εσυ κυριως  :)

Στο παραδειγμα σου αν δεν ειναι στο memory bandwidth θα ειναι στις επιδοσεις για μια κατωτερη καρτα με περισσοτερη μνημη.

Και αντε στην πρωτη περιπτωση αφαιρεις φιλτρα και παιζεις στην δευτερη τι κανεις; Πρεπει να κατεβεις αναλυση για να παιξεις τις περισσοτερες πραγμα χειροτερο. Εν παση περιπτωσει το κουρασαμε και ειναι και πολλες οι παραμετροι, αναλογα με την αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...