Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως παιδια οσοι ειναι σε αναλυση 1080p και εχουν απο 660 gtx και πανω(660,660ti,670,680,760)ειναι καλυτερη επιλογη να πανε σε sli,γιατι θα εχουν τις ιδιες εαν οχι και καλυτερες επιδοσεις με μια 970,980 με πολυ λιγοτερα χρηματα...

Προσωπικα πιστευω(κατοχος 970),πως το 4κ gaming ειναι δυο γενιες μακρια και η σειρα 970,980 μονο με sli μπορει να ανταπεξελθει σε 1440p gaming με ultra ριθμισεις...

Συμφωνω και διαφωνω περι sli. Ναι, θα εχεις καλυτερο perfomance και οσα games εχουν καλο scaling και sli profile, θα εισαι αρχοντας. Τωρα που διαφωνω.. Τα τελευταια games,και αναφερομαι στα περισσοτερα παιχνιδια της τρεχουσας γενιας ειτε ειχαν απαραδεκτο sli με glitches, stuttering ειτε δεν ειχαν καν υποστηριξη sli. Μια καρτα και δυνατη καλυτερα, ειναι η καλυτερη επιλογη για τους περισσοτερους.

 

Και εγω θα επιλεξω sli και για την καινουρια γενια αλλα ξερω οτι θα γινονται τα ιδια απο την nvidia και απο τους devs. Ευτυχως που και μια καρτα θα ειναι υπεραρκετη για οτι βγει στα επομενα 2 χρονια για 1080p 60 frames. Γενικα ειναι λαθος να κανουμε sli medium range gpu και να περιμενουμε πολλα απο αυτο. Παρε μια high end και αν χρειαζεσαι, παρε και την 2 μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σε νοιάζουν κυρίως τα παιχνίδια και λιγότερο τα benchmark είναι μέγα λάθος να επενδύσεις σε οποιουδήποτε είδους sli

 

Πρέπει να έχεις μια κάρτα που να μπορεί να τα αντιμετωπίσει όλα (με βάση το ποσό που είσαι διατεθειμένος να δώσεις και τις ανάγκες σου βέβαια)

 

Οι δύο κάρτες θα σε προδώσουν άπειρες φορές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν χρηστης SLI δεν θα συμφωνησω με τις αποψεις σας. Ναι υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που το SLI profile εχει θεματακια ή καμια φορα αργει να βγει ενα profile με αρκετο performance, αλλα η αληθεια ειναι οτι τα 3 τελευταια χρονια με 680 SLI και τωρα με 970 SLI, ειμαι υπερευχαριστημενος απο την αποδοση και το scaling του. Στην συντριπτικη πλειοψηφια απο τα μεγαλα παιχνιδια που με ενδιαφερουν, υπαρχει επαρκες ή παρα πολυ καλο scaling και γενικοτερα για οτιδηποτε >=1440p ειναι συνετο να υπαρχει, ειδικα αν καποιος θελει οπωσδηποτε 60fps.

Eαν φυσικα μιλαμε για 1080p ουτε για αστειο τετοια πραγματα..

Ειδικα τα τελευταια χρονια που παρουσιαζει ολοενα και φθινουσα αποδοση η αποσταση απο γενια σε γενια σε μονες καρτες, το SLI αποτελει ολο και πιο λογικη λυση για καποιον, ποσο μαλλον οταν δεν υπαρχουν και ιδιαιτερα features για να συνοδευουν την νεα γενια, οπως νεα dx χαρακτηριστικα.

Το 970 SLI απλα εχει για πλακα οτιδηποτε σε 1440p αυτη την στιγμη, και μιλαω εκ πειρας, και μπορω να παιξω αρκετα παιχνιδια σε 2160p με ενα επαρκες framerate. Αυτο για εμενα ειναι μεγαλη αξια, για αλλον παλι οχι. Just my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια παρενθεση αν μπορω να κανω οτι VFM στα 420 εξαφανιζεται...δηλαδη αν περνεις με 530 evga gtx 980 δεν μπορεις να πεις τιποτα σε αυτον που θα παει σε 980 περι οτι πεταμενα λεφτα και τετοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια παρενθεση αν μπορω να κανω οτι VFM στα 420 εξαφανιζεται...δηλαδη αν περνεις με 530 evga gtx 980 δεν μπορεις να πεις τιποτα σε αυτον που θα παει σε 980 περι οτι πεταμενα λεφτα και τετοια...

 

Σωστοτατος.. Βεβαια αυτο που απομενει ειναι να βρεις 980 με 530 σημερα, γιατι απο την EVGA δεν ειναι διαθεσιμες και η χαμηλοτερη τιμη της στο skroutz ειναι 598, αν ειναι διαθεσιμη δεν ειδα..

Οταν θα υπαρχει λογικα διαθεσιμη η 970 σε λογικη τιμη καπου τοτε θα υπαρχει διαθεσιμη σε λογικη τιμη και η 980. (ok ισως και λιγο πιο νωρις λογω της ακριβοτερης τιμης της  και του χειροτερου vfm της)

Αν την βρεις βεβαια σημερα με 530, παρε 2-3 και πουλα τες για κερδος κιολας.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τιμη τα 538 με μεταφορικα και ας ειναι και reference.. 130 ευρω πανω απο οσο πηρα εγω εκαστη την G1 δηλαδη 260 καπελο για να κανεις 980 SLI τωρα..

Eγω αν ενδιαφερομουν σε αυτη την τιμη θα τις επερνα σιγουρα, γιατι με το 970 SLI ειμαι υπερευχαριστημενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τιμη τα 538 με μεταφορικα και ας ειναι και reference.. 130 ευρω πανω απο οσο πηρα εγω εκαστη την G1 δηλαδη 260 καπελο για να κανεις 980 SLI τωρα..

Eγω αν ενδιαφερομουν σε αυτη την τιμη θα τις επερνα σιγουρα, γιατι με το 970 SLI ειμαι υπερευχαριστημενος..

να ρωτησω κατι διοτι ειμαι αχετος απο sli. μια μονη σε σχεση με sli (οσον αφορα τις 970) δεν ειναι αρκετη για 1440p? πρεπει ''αναγκαστικα'' να εχει sli για super αποδοσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαστικα δεν υπαρχει, παντα εξαρταται τι εισαι διαθεσιμος να κανεις για να εχεις την εμπειρια που θες για να παιξεις.

Για αλλον ειναι παρα πολυ μεγαλο framerate, για αλλον ολο το eye candy σε καθε περιπτωση και AA αν μπορεις, αλλος λεει τι sli θα ριξω λιγο τις ρυθμισεις και με μια αν ειναι απαιτητικο το παιχνιδι θα παιξω οπως θελω, υπαρχουν τοσες παραμετροι στο pc gaming που μια απαντηση για ολα δεν υπαρχει.

Προσωπικα αν με ρωτας ηθελα SLI γιατι παιζω σε 2560x1440 και οποτε μου το επιτρεπουν οι επιδοσεις ανοιγω την 4k TV που εχω συνδεδεμενη και παιζω εκει. Προσωπικα εχω εκπλαγει απο το ποσα παιχνιδια ειναι playable σε 4κ με 970 SLI αλλα το γεγονος οτι ουτε καν ασχολουμαι αν θα μπορω να παιξω σε 2560x1440 που ειναι το μονιτορ μου και η συντριπτικη πλειοψηφια των ωρων που παιζω, μου ειναι αρκετο.

Τωρα για το ερωτημα σου αν δεις εδω, μια μονη 970 ειναι στο 60% των επιδοσεων ενος SLI συστηματος στις αναλυσεις που προανεφερα. Νομιζω οτι ειναι παραπανω απο ικανοποιητικο το scaling και μαλιστα σε ενα δειγμα παιχνιδιων που με ενδιαφερουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τιμη τα 538 με μεταφορικα και ας ειναι και reference.. 130 ευρω πανω απο οσο πηρα εγω εκαστη την G1 δηλαδη 260 καπελο για να κανεις 980 SLI τωρα..

Eγω αν ενδιαφερομουν σε αυτη την τιμη θα τις επερνα σιγουρα, γιατι με το 970 SLI ειμαι υπερευχαριστημενος..

 

Kαι πάλι, με τις 980 πληρώνεις premium για το τίποτα.

 

Η 980 πάνω κάτω είναι 15% γρηγορότερη της 970.

 

Ακόμα και αν χρησιμοποιήσουμε την τιμή χώμα της reference 980 στα 525, είναι 30% ακριβότερη από μία υπερτιμολογημένη 970 στα 400 ευρώ.

 

Πληρώνεις μίνιμουμ 30% περισσότερο για 15% καλύτερες επιδόσεις.

 

Με αυτό το σκεπτικό, η 970 είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι πάλι, με τις 980 πληρώνεις premium για το τίποτα.

 

Η 980 πάνω κάτω είναι 15% γρηγορότερη της 970.

 

Ακόμα και αν χρησιμοποιήσουμε την τιμή χώμα της reference 980 στα 525, είναι 30% ακριβότερη από μία υπερτιμολογημένη 970 στα 400 ευρώ.

 

Πληρώνεις μίνιμουμ 30% περισσότερο για 15% καλύτερες επιδόσεις.

 

Με αυτό το σκεπτικό, η 970 είναι μονόδρομος.

 

Και φυσικα δεν μιλαμε για reference 970, αλλα για την G1 οποτε η διαφορα επιδοσεων απο την 980 ειναι ακομη μικροτερη σε αρκετες περιπτωσεις.. Βεβαια δεν ειναι και καμια επιστημη το o/c και οι 980 το κανουν και πολυ καλα μαλιστα.. Just saying..

Γενικα παντως ισχυει.. Ακομη και υπερτιμολογημενες οι 970 ειναι οντως σαφεστατα καλυτερο vfm..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια εγω μπορει να εδωσα για την 980 G1 659 ευρω αλλα δεν το μετανοιωσα καθολου μιας και για sli δεν επαιζε με τιποτα.

Τωρα στο μελλον βλεπουμε.

Μεχρι στιγμης οτι παιχνιδι εχω δοκιμασει το ξεσκιζει και περισσευει για αλλο τοσο.

 

Μια ερωτηση στους πιο εμπειρους?

Στο site της gigabyte αναφερει για τις 980 2 version. To 1.0 και το 1.1. Πως μπορω να δω τι εχω εγω και ποιες ειναι οι διαφορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν χρηστης SLI δεν θα συμφωνησω με τις αποψεις σας. Ναι υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που το SLI profile εχει θεματακια ή καμια φορα αργει να βγει ενα profile με αρκετο performance, αλλα η αληθεια ειναι οτι τα 3 τελευταια χρονια με 680 SLI και τωρα με 970 SLI, ειμαι υπερευχαριστημενος απο την αποδοση και το scaling του. Στην συντριπτικη πλειοψηφια απο τα μεγαλα παιχνιδια που με ενδιαφερουν, υπαρχει επαρκες ή παρα πολυ καλο scaling και γενικοτερα για οτιδηποτε >=1440p ειναι συνετο να υπαρχει, ειδικα αν καποιος θελει οπωσδηποτε 60fps.

Eαν φυσικα μιλαμε για 1080p ουτε για αστειο τετοια πραγματα..

Ειδικα τα τελευταια χρονια που παρουσιαζει ολοενα και φθινουσα αποδοση η αποσταση απο γενια σε γενια σε μονες καρτες, το SLI αποτελει ολο και πιο λογικη λυση για καποιον, ποσο μαλλον οταν δεν υπαρχουν και ιδιαιτερα features για να συνοδευουν την νεα γενια, οπως νεα dx χαρακτηριστικα.

Το 970 SLI απλα εχει για πλακα οτιδηποτε σε 1440p αυτη την στιγμη, και μιλαω εκ πειρας, και μπορω να παιξω αρκετα παιχνιδια σε 2160p με ενα επαρκες framerate. Αυτο για εμενα ειναι μεγαλη αξια, για αλλον παλι οχι. Just my 2 cents

Να κάνεις sli και να παίζεις το κάθε The Evil Within στα 30fps... Δεν είναι εποχές για sli ας βγάλουν πρώτα ένα παιχνίδι που να αξίζει πραγματικά και μετά το συζητάμε . Με μια GTX 970 / amd 290 τα παίζεις όλα στα ultra δεν χρειάζονται τα επιπλέον έξοδα για τα παιχνίδια που κυκλοφορούν . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις sli και να παίζεις το κάθε The Evil Within στα 30fps... Δεν είναι εποχές για sli ας βγάλουν πρώτα ένα παιχνίδι που να αξίζει πραγματικά και μετά το συζητάμε . Με μια GTX 970 / amd 290 τα παίζεις όλα στα ultra δεν χρειάζονται τα επιπλέον έξοδα για τα παιχνίδια που κυκλοφορούν . 

 

Ε καλα μην αρχιζετε τωρα την καταστροφολογια και τον μηδενισμο γιατι εχει cap το evil within και μερικα ακυρα console ports.

Δοξα τω θεω ενα σωρο παιχνιδια εχω βρει εγω με εφαρμογη για SLI..

 

p.s Και αν εσυ παιζεις σε 4k με μονη καρτα στα παιχνιδια, εγω παω πασο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση σκέφτομαι να πάρω μια gtx 970 Αξίζει σαν αγορά για όλα τα τελευταία games σε ανάλυση 1080 σε 42tv φουλ ανάλυση. Και τη μάρκα να επιλέξω από όλες αυτές που έχουν βγει, που μπορώ να βρω καλες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...