Προς το περιεχόμενο

Κοπτοραπτική για browsers


nikolaos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιότερα η mozilla είχε φτιάξει ένα project με το οποίο μπορούσες να προσθέσεις και να αφαιρέσεις χαρακτηριστικά από τον firefox και να τον φτιάξεις σαν κουστούμι στα μέτρα σου. Τώρα το έχω χάσει και μάλλον δεν προχωράει.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βρω έναν browser σε Linux ή να βρω τρόπο να περικόψω τους browser που ήδη υπάρχουν, ώστε οι μηχανές που κάνουν το rendering σε ιστοσελίδα να δέχονται μόνο πολύ βασικά συγκεκριμένα πράγματα.

 

Δηλαδή θέλω ο browser να μην έχει καθόλου flash, να μπορεί όμως να διαχειρίζεται javascript, ajax και φυσικά html/css.

 

Ο λόγος είναι ότι έχω παλιά μηχανήματα με Linux, λίγη μνήμη, μέτριες κάρτες γραφικών κλπ. κι ωστόσο θέλω να φορτώνουν μέσω ενός πολύ ελαφρού browser απλές ιστοσελίδες με javascript.

 

Επίσης πρόβλημα είναι ότι μπορεί να χρειαστώ SVG ή Canvas rendering σε πολλές περιπτώσεις.

 

Η κλασική μου σκέψη ήταν να κάνω ένα compile από open-source browser (όπως το project της mozilla που ανέφερα) κόβοντας ό,τι δεν μου αρέσει. Αλλά δεν μπορώ να βρω εύκολα οδηγίες.

 

Οπότε απευθύνομαι στην κοινότητα του Insomnia για άλλη μια φορά να ζητήσω ιδέες και συνδέσμους σε οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flash είναι ξεχωριστό πρόσθετο, αν δεν το θες απλά δεν το εγκαθιστάς

Έχεις δίκιο. Μπορείς να το απεγκαταστήσεις, νομίζω; Είναι στα πρόσθετα ή στα εγκατεστημένα προγράμματα; (Είμαστε στο Linux και δεν ξέρω ακριβώς).

 

Γενικά browsers που να μπορούν να σηκώνουν OpenLayers ψάχνω (άρα HTML, SVG, Canvas), χωρίς τίποτε περισσότερο. Είναι ήδη αρκετά βαρύς ένας τέτοιος browser;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...