Προς το περιεχόμενο

Στα 500€ D3300 ή κατι αλλο?


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

Θελω να παρω μια φωτογραφικη μηχανη και μου αρεσε παρα πολυ η D3300.

Στα χρηματα αυτα απλα ηθελα εστω να εχει και flip-out screen γιατι με ειχε βολεψει αρκετα σε πολλες περιπτοσεις με την lumix που ειχα.

Υπαρχει κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα το ιδιο αξιολογο?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

d5100 κοιταξες;

θες σωμα ή κιτ;

 

Κοιταξα.. απλα απο οτι βλεπω ειναι πολυ παλια και ειναι κατα πολυ χειροτερη

http://snapsort.com/compare/Nikon-D3300-vs-Nikon-D5100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δωσε πληροφοριες.σε τι ειναι χειροτερη και μαλιστα κατα πολυ,η 5100 ?το dxo εδωσε στον αισθητηρα της βαθμολογια 80 και στην 3300 82 βαθμους.ιδια αποδοση εχουν στην φωτογραφια........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δωσε πληροφοριες.σε τι ειναι χειροτερη και μαλιστα κατα πολυ,η 5100 ?το dxo εδωσε στον αισθητηρα της βαθμολογια 80 και στην 3300 82 βαθμους.ιδια αποδοση εχουν στην φωτογραφια........

λιγοτερα Mpx

μικροτερο max ISO

αρκετα πιο βαρια

και ο φακος στην μια ειτε ειναι ο απλος ειτε ο VR ενω στην αλλη εχεις FIX τον VR II

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγοτερα Mpx

μικροτερο max ISO

αρκετα πιο βαρια

και ο φακος στην μια ειτε ειναι ο απλος ειτε ο VR ενω στην αλλη εχεις FIX τον VR II

 

 

κοίτα...

 

Mpx, οκ έχει περισσότερα

 

Max Iso έχουν και οι δυο 25,600, αλλα το ρεαλιστικό σου ειναι το 1,000, άντε κανένα 1600. Απο εκει και πέρα και με τις δύο θα χάσεις παρα πολύ σε ποιότητα έτσι και ανέβεις παραπάνω απο τα 1600 (μήν πω 800 και γίνω κακός) ..

 

Bαρίες δεν ειναι και οι δυο, τις έχω δει κ απο κοντά. Άμα πιάσεις βαριά dslr θα το καταλάβεις καλά

 

Φακό προφανώς λές τον 18-55. Οι διαφορές του VR με του VR II ειναι... σχεδόν καμία.  Οπότε δεν σε ενδιαφέρει αυτό , και καλύτερα να μην πάρεις καν 18-55 κιόλας

 

Πάρε την 5100, αλλιώς κοιτάς την d7000 που εφόσον δεν έχεις γνώσεις δεν την χρειάζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγοτερα Mpx

μικροτερο max ISO

αρκετα πιο βαρια

και ο φακος στην μια ειτε ειναι ο απλος ειτε ο VR ενω στην αλλη εχεις FIX τον VR II

 

εχω εδω και ενα χρονο την d5100  και ειμαι υπερευχαριστημενος

χτες βραδυ "αναγκαστηκα" να βγαλω νυχτερινες φωτο σε κλαμπ με μια d3200 η οποια εχει περισσοτερα Mp οπως λες και εσυ.

 

η μηχανη ειναι υπερσαπια

χαλια οι φωτογραφιες

χαλια η οθονη

χαλια τα ρυθμιστικα

χαλια το φλας

δε ξερω ποση πρακτικη διαφορα εχει με την d3300 ,αλλα ως σωμα ειναι σαφως κατωτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εδω και ενα χρονο την d5100  και ειμαι υπερευχαριστημενος

χτες βραδυ "αναγκαστηκα" να βγαλω νυχτερινες φωτο σε κλαμπ με μια d3200 η οποια εχει περισσοτερα Mp οπως λες και εσυ.

 

η μηχανη ειναι υπερσαπια

χαλια οι φωτογραφιες

χαλια η οθονη

χαλια τα ρυθμιστικα

χαλια το φλας

δε ξερω ποση πρακτικη διαφορα εχει με την d3300 ,αλλα ως σωμα ειναι σαφως κατωτερο.

 

Aπο που προκυπτουν όλα αυτα? σχεδον ιδιο αισθητήρα έχουν όλες αυτες, το σώμα έχει διαφορά μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορεσα να βγαλω ουτε μια φωτογραφια της προκοπης
η οθονη παρολο που υποτιθεται ειναι ιδιας αναλυσης,ειναι κατα πολυ χειροτερη της 5100

πολλα ρυθμιστικα λειπουν και πρεπει να μπεις στο μενου για να τα πειραξεις

το φλας μου φανηκε πολυ αδυναμο

και γενικα ολες οι φωτογραφιες εδειχναν ξεπλυμενες και με κακο φωτισμο ακομα και οταν ανεβασα το iso σε 1600 και εριξα τη ταχυτητα 1/60 και f 3.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην οθόνη της μηχανής φαινοταν καλύτερες ή τις ειδες σε pc?  και εμενα η Mark II η οθόνη της τις δείχνει τραγικές ενώ σε μια 60d που είχα φαινόταν υπέροχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φύσην αδύνατο η d3200 να ειναι υπέρ σάπια και η d5100 να σπέρνει.. Ή θα ειναι σάπιες κ οι 2 ή θα σπέρνουν κ οι 2.. Σιγά τις διάφορες κ ολας. Η μια ειναι εισαγωγικό μοντέλο κ η άλλη 1 βήμα μετά το εισαγωγικό..

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...