Προς το περιεχόμενο

Filter questions


Nutella

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα μια Nikon d5100 με τα dual kit lens(18-55mm, 55-200mm). Ετσι θέλω να αγοράσω κάποια φίλτρα για τους φακούς, για να τα προστατέψω καλητερα ειναι να πάρω UV filter ή clear protective filter? (Ναι ξέρω ότι μπορεί να χαλάνε λίγο την ποιότητα της πικ αλλά δεν θελω να το κινδυνεψω)  υπάρχει κατι σε buget price που ειναι αξιόλογο?

Επίσης θελω να αρχίσω να κάνω λίγο long exposure photography αλλα απ'οτι διάβασα θέλει ND φίλτρα αλλα τι νούμερο ND ειναι προτιμότερο? (το γοογλαρα αλλα δεν πολύ κατάλαβα είμαι ακομα new σε αυτα) Τέλος απ'οτι διάβασα βοηθάνε πολυ και τα Polarizing filters αξίζουν να παρω να τα δοκιμάσω? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε από nd400 η μεγαλύτερο αφού θέλεις για long exposure μπορείς να δοκιμάσεις και τα φθηνά από το ebay αλλά φαίνεται αρκετά η διαφορά στην ποιότητα... Σε uv δεν αξίζει να πάρεις κάτι ακριβό μιας που θα είναι ποιο ακριβό από τον φακό που έχεις ένα hoya της φθηνής σειράς θα είναι οκ το ίδιο ισχύει και για το polarize που αξίζει πολύ σαν φίλτρο αλλά πρεπε να ξέρεις να το χρησιμοποιείς δεν είναι για όλα τα θέματα ούτε για όλες τις ώρες τις μέρας.. Αν έχεις σκοπό να πάρεις κάποιον καλύτερο φακό αργότερα καλύτερα πάρε από τώρα ένα καλό polarize στα mm του φακού πού θα πάρεις και δουλεύετω με step up rings. Εγώ έχω το hoya pro 1 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος και από απόδοση και από την τιμή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστατευτικό φίλτρο δεν αξίζει να πάρεις για φακους τέτοιας αξίας, άμα πάρεις κάποιο πολυ φτηνό θα κάνει την ήδη κακή ποιότητα εικόνας τους ακόμα χειρότερη.

 

Long Exposure δεν χρειάζεται αναγκαστικά φίλτρο , πειραματήσου πρώτα χωρις τα φίλτρα και μετά θα ξέρεις τι χρειάζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...