Προς το περιεχόμενο

linux Mint 17 με windows 7


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω τα windows 7 32 bit και θέλω να εγκαταστήσω και το Linux mint 17, έχω δημιουργήσει ένα partition από τα windows, μόλις πάω να αρχίσω την εγκατάσταση μου εμφανίζεται ο gparted και εκεί πρέπει να κάνω τα partiotions για να συνεχίισω την εγκατάσταση, μ'αφήνει να δημιουργήσω μόνο 2 μέτα μου εμφανίζει μήνυμα κάτι για extended, κάπου είχα βρει ένα οδηγό ο οποίος μου έδειχνε να κάνω μόνο 2 δηλαδή για τον "/" και "/home" και ήταν πολύ εύκολη διαδικασία, μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αφήνεις να το κάνει μόνο του σε ένα χώρο που θα του δώσεις για να μπει το linux χωρίς να δημουργήσεις ξεχωριστά partition για το καθενα? Εχει τέτοια επιλογή κατά την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε καταρχην απο τα windows να σβησεις τα partition που δεν χρειαζεσαι να ειναι unused space

 

Μετα απο τον installer του mint, θα πρεπει λογικα να δει το υπαρχον ntfs partition το οποιο δεν θα πειραξεις.

Θα φτιαξεις το συστημα σε ενα καινουριο partition, μαλλον ext4 το οποιο θα περιλαμβανει τα παντα δηλαδη και το / και το /home. (αυτοματα θα φτιαξει και /boot η /swap αν χρειαστει δεν χρειαζεται να ασχοληθεις)

Και αυτο το νεο partition θα πρεπει να οριστει ως primary

 

Δεν ξερω αν υπαρχει wizard που σε αφηνει να το κανεις αυτο, συνηθως η αυτοματοποιημενη διαδικασια θεωρει οτι πρεπει να σβησει τα παντα και να χρησιμοποιησει ολο το δισκο οποτε ισως χρειαστει να πας στη manual δημιουργια partitions.

Αλλα δεν θα πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο με αυτα που σου ειπα να βρεις ακρη

 

Οσο το ntfs partition δε σβηστει θα υπαρχει τροπος να επαναφερεις τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω τα windows 7 32 bit και θέλω να εγκαταστήσω και το Linux mint 17, έχω δημιουργήσει ένα partition από τα windows, μόλις πάω να αρχίσω την εγκατάσταση μου εμφανίζεται ο gparted και εκεί πρέπει να κάνω τα partiotions για να συνεχίισω την εγκατάσταση, μ'αφήνει να δημιουργήσω μόνο 2 μέτα μου εμφανίζει μήνυμα κάτι για extended, κάπου είχα βρει ένα οδηγό ο οποίος μου έδειχνε να κάνω μόνο 2 δηλαδή για τον "/" και "/home" και ήταν πολύ εύκολη διαδικασία, μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω;

Για εξηγησε λιγο εδω . σε αφηνει να φτιαξεις δυο και θελεις κι αλλα η κατι δεν καταλαβα καλα ?

Οταν σου γραφει για extended σημαινει οτι εχεις ηδη τεσσερα primary και για να φτιαξεις και αλλο παρτιτιον πρεπει πρωτα να δημιουργησεις ενα extended που εκει μπορεις να βαλεις και αλλα

Παντως με αυτο που εχεις ηδη φτιαξει μπορεις να το επιλεξεις σαν / στην εγκατασταση και να μπουνε ολα εκει οποτε δεν χρειαζεσαι κι αλλο παρτιτιον

 

* προσοχη αν δεν εισαι σιγουρος για οτι ενεργειες κανεις παρε πρωτα ενα μπακ απ απο τα δεδομενα σου για να εισαι καλυμμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

root και / είναι το ίδιο

swap (όχι μεγαλύτερο από 1GB) δημιουργείς μόνο αν έχεις φυσική μνήμη < 4GB

Τέλος η δημιουργία /home είναι καθαρά προαιρετική (όπως και η δημιουργία swap)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...