Προς το περιεχόμενο

Πλησιάζει η ώρα για το ποίημα...


VasilisR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Οπως λέω και στον τίτλο οι σχολικές εκδηλώσεις στο παιδικό σταθμό πλησιάζουν και η παλιά φωτογραφική απλά δεν...

Για να μην σας κουράζω θέλω να πάρω μια φωτογραφική που πρωτίστως θα εχει μεγάλο zoom,καλο focus και θα ειναι αξιοπρεπής σε συνθήκες μέτριου φωτισμού.

Να προσθέσω οτι οι μικρές compact δεν μου κάθονται καλά στο χέρι γι'αυτό κοιτάω για σώματα τύπου dslr.

Αυτές έχω τσεκάρει και θα ήθελα τη γνώμη σας αλλα και τις δικές σας προτάσεις.Budget 300E.

LUMIX DMC-LZ40

SONY DSC-H400

Είχα και την Nikon 3100 στη λίστα αλλα μετά απο λίγο διάβασμα στο forum,μαλλον βγαίνει.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας,οι μηχανες που κοιτας,εχουν ιδιο αισθητηρα με τις κομπακτ,και το μονο εξτρα που εχουν απο τις νορμαλ ογκου κομπακτ,ειναι το ζουμ.και δεν φτανει που κοιτας σουπερ ζουμ ,ενω προκειτε να τις δουλεψεις σε κλειστο χωρο,κοιτας και τις οικονομικες σειρες,οχι οτι οι ακριβες σειρες σουπερ ζουμ θα κανουν δουλεια ,στον χωρο που θες..........βεβαια αν  δεν διαθετεις τα χρηματα για 3100 και καναν φακο,τσαμπα η συζητηση............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 300 ευρω βρισκεις μεταχειρισμενη dslr

ακομα και εδω μεσα καπου πηρε το ματι μου για σωμα d5100 270 ευρω

οποτε δινεις και αλλο ενα 50ρικο και παιρνεις ενα φακο 55-200, η 18-55 αναλογα το ποσο μακρια θα καθεσαι απο το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>με 300 ευρω βρισκεις μεταχειρισμενη dslr</p>

<p>ακομα και εδω μεσα καπου πηρε το ματι μου για σωμα d5100 270 ευρω</p>

<p>οποτε δινεις και αλλο ενα 50ρικο και παιρνεις ενα φακο 55-200, η 18-55 αναλογα το ποσο μακρια θα καθεσαι απο το θεμα</p>

 

Να σου πω για μεταχειρισμενη δεν το εχω πολυσκεφτει.Αν και νομιζω πως δεν ειναι ευκολο να παρεις κατι που δεν εχεις δει απο κοντα.

Μενω Γιαννενα.Οποτε περιορισμενες οι επιλογες.

<p>καταρχας,οι μηχανες που κοιτας,εχουν ιδιο αισθητηρα με τις κομπακτ,και το μονο εξτρα που εχουν απο τις νορμαλ ογκου κομπακτ,ειναι το ζουμ.και δεν φτανει που κοιτας σουπερ ζουμ ,ενω προκειτε να τις δουλεψεις σε κλειστο χωρο,κοιτας και τις οικονομικες σειρες,οχι οτι οι ακριβες σειρες σουπερ ζουμ θα κανουν δουλεια ,στον χωρο που θες..........βεβαια αν  δεν διαθετεις τα χρηματα για 3100 και καναν φακο,τσαμπα η συζητηση............</p>

 

Νομιζω οτι αυτα λεω και εγω πιο πανω.Ξερω οτι στα χρηματα που διαθετω δεν θα παρω dslr ή καποιο μοντελο υψηλων επιδοσεων.Οσο για τον ογκο,οπως εχω ηδη αναφερει προσωπικα τις βρισκω πιο εργονομικες.Γουστα ειναι αυτα!

Η 3100 με το φακο 18-55 στα 300-350€ δεν ειναι εκτος budget αλλα σε πολλα σχολια στο forum δεν εχει καλες κριτικες.

Βασικο κριτηριο στην επιλογη μου ειναι το zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μακριά και αν είσαι είναι υπερβολικά πολύ το ζουμ των bridge και θα είναι πολύ δύσκολο να βγει κάτι σταθερό με το χέρι μια οποιαδήποτε dslr σχετικά καινούργια με έναν φθηνό 70-300 η 50-200 θα σου δώσει πολύ καλύτερα αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η d3100 δεν έχει καλές κριτικές σε σχέση με την d5100 ή με αντίστοιχες μηχανές. Σε σχεση με αυτές τις bridge που γράφεις δεν υπάρχει συγκριση είναι πολύ καλύτερη ακόμα και με τον κιτ

 

Από εκεί και πέρα εφόσον μιλάμε για παιδικές εκδηλώσεις σε εσωτερικούς χώρους με μέτριο φωτισμό αυτό που χρειάζεσαι καταρχήν είναι εξωτερικό φλάς. Με την Nikon τον κιτ και ενα φλας να κάνει bounce μια χαρά θα καλύψεις μια εκδήλωση αν ασχοληθείς να διαβάσεις 5 πράγματα για φωτογραφία. Εκτός αν μιλάμε για φωτογράφηση σε θέατρο από τον εξώστη οπότε απλά πάρε τις φωτογραφίες που θα τραβήξει ο φωτογράφρος της εκδήλωσης δεν υπάρχει τρόπος να τραβήξεις καλύτερες

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Η d3100 δεν έχει καλές κριτικές σε σχέση με την d5100 ή με αντίστοιχες μηχανές. Σε σχεση με αυτές τις bridge που γράφεις δεν υπάρχει συγκριση είναι πολύ καλύτερη ακόμα και με τον κιτ</p>

<p> </p>

<p>Από εκεί και πέρα εφόσον μιλάμε για παιδικές εκδηλώσεις σε εσωτερικούς χώρους με μέτριο φωτισμό αυτό που χρειάζεσαι καταρχήν είναι εξωτερικό φλάς. Με την Nikon τον κιτ και ενα φλας να κάνει bounce μια χαρά θα καλύψεις μια εκδήλωση αν ασχοληθείς να διαβάσεις 5 πράγματα για φωτογραφία. Εκτός αν μιλάμε για φωτογράφηση σε θέατρο από τον εξώστη οπότε απλά πάρε τις φωτογραφίες που θα τραβήξει ο φωτογράφρος της εκδήλωσης δεν υπάρχει τρόπος να τραβήξεις καλύτερες</p>

 

Σ'ευχαριστω.Πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου.

Οποτε μαλλον θα παω στην 3100.Μου αρεσε και απο κοντα που την ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε dslr δαγκωτό. Μόνο αυτές οι μηχανές κάνουν για τη δουλειά που θες. Δεν μιλάω τόσο για ποιότητα και απόδοση στην φωτογραφία αλλά κυρίως για την ευχρηστία του σκοπευτρου , την λαβή που σου δίνουν, και την ταχύτητα ώστε να απαθανατιζεις την στιγμή που θέλεις εσύ και όχι αυτή που θέλει η τύχη. Όταν μιλάμε και για ζουμ ένας λόγος παραπάνω.

Επεξ/σία από george_gr1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...