Προς το περιεχόμενο

Ενσωμάτωση υποτίτλων σε ταινία βίντεο + dlna tv και linux.


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω ένα πρόγραμμα που να κάνει ενσωμάτωση υποτίτλων σε ταινία όσο το δυνατόν πιο γρήγορα !!

 

Υπάρχει κάποιο που να μην επεμβαίνει στην μορφή του βίντεο αλλά να περνά μόνο υπότιπλους ? Αυτό λογικά θα είναι και πολύ πιο σύντομο !!

 

Μέχρι τώρα είτε τους περνούσα μέσω handbrake, είτε με το Curlew , αλλά παραείναι χρονοβόρα, όταν το μόνο που θες ......... είναι ένας υπότιτλος στην ταινία ...

 

 

Ό λόγος που το ψάχνω είναι γιατί ενώ μπορώ να αναπαράγω τις ταινίες μου στην TV μέσω του οικιακού δικτύου, η TV δεν βλέπει σε αυτή την περίπτωση τα SRT αρχεία υποτίτλων και δεν τους παίζει !!

Ασχετα αν από το στικάκι τα παίζει όλα ...

 

Και μια δεύτερη ερώτηση η οποία μπορεί να ξεπεράσει το πρόβλημα που έχω.

 

Η τηλεόραση υποστηρίζει dlna . Γνωρίζετε κάποια εύκολη εφαρμογή για ubuntu που να μπορώ να στείλω κατευθειαν εικόνα στην TV από το pc ?

Πως γίνεται αυτή η διαδικασία, γνωρίζει κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MKVToolNix τρέχεις το mmg.exe βάζεις την ταινία και τον υπότιτλο μέσα και πατάς το start muxing ,δώσε βάση στο που το γράφει για να μην το ψάχνεις...

 

Θα το κάνει mkv ότι και να ήταν πριν αλλά μόνο αν είναι mp4 ή x264 θα είναι σίγουρα συμβατό με το πρότυπο του mkv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξε την ροή εικόνας και πάνε στην καρτέλα global εκεί μπορείς να επιλέξεις γλώσσα αλλά και το charset που είναι και το σημαντικό,πρέπει να είναι το ίδιο που είναι και το srt αρχείο.

(άνοιξε το στο notepad+++ και άλλαξε την κωδικοποίηση σε utf-8 λογικά δεν θέλει τίποτα άλλο,αλλά αν δεν το κάνει και πάλι άλλαξε και το charset από το mkvtools σε utf-8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα  με πρόλαβες, το βρήκα  το charset που λες  ήταν  που δεν έπαιζε .!

 

Είναι αυτό που ήθελα , ότι πιο γρήγορο έχω δει έως τώρα.

 

Ευχαριστώ Elf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για hard-subed υπότιτλους μπορείς επίσης να δείς το Avidemux, θεωρώ όμως ότι το Mkvtools είναι καλύτερη λύση γιατί δεν επανακωδικοποιεί το video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για hard-subed υπότιτλους μπορείς επίσης να δείς το Avidemux, θεωρώ όμως ότι το Mkvtools είναι καλύτερη λύση γιατί δεν επανακωδικοποιεί το video.

 

Ακριβώς αυτό έψαχνα και εγώ.

 

Το avidemux το έχω χρησιμοποιήσει αλλά μπορώ να πω πως δεν με βόλεψε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για dlna.

 

Αν θες κατι με frontend, μπορεις να δοκιμασεις μια εφαρμογη σαν το rygel. Αν δεν σε απασχολει αυτο, μπορεις να δοκιμασεις το mediatomb, το οποιο εχει ενα υποτυπωδες web interface για να το ρυθμισεις, ή το minidlna που εχει ενα σκετο configuration file.

 

Σαν χρηστης minidlna μπορω να πω πως ειναι η ελαφρυτερη λυση που θα βρεις, αλλα και η πιο απλη. Τιποτε δεν γινεται αυτοματα εκτος απο το streaming. Αν πχ θες thumbnails ή covers των ταινιων που εχεις, πρεπει να τα βαλεις εσυ, με συγκεκριμενο ονομα και καταληξη, στο φακελο της καθε ταινιας. Αν θες υποτιτλους, πρεπει να βαλεις εσυ το αναλογο αρχειο στο φακελο της καθε ταινιας κλπ.

Δεν εχει προβλημα στο να streamαρει ΚΑΙ υποτιτλους, φτανει η συσκευη/εφαρμογη που θα τους παιξει να τους παιξει να τους υποστηριζει και αυτη. Πχ εδω, δεν ειδα ποτε υποτιτλους σε windows phone ή ios. Αντιθετα, οτιδηποτε ηρθε με android 4+ επαιξε τα παντα απροβληματιστα, οπως κια σε εφαρμογες που υποστηριζουν dlna, πχ xbmc και vlc. Τηλεοραση δεν εχω :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τσακαλια δεν μου εμφανιζει subs με το mkvtoolnix, εχω δοκιμασει τα παντα, βασικα εχει μια βδομαδα αυτο δοκιμαζω, απο usb παιζει, απο dlna δν παιζει!!! τι φαση, καποιοσ που μπορει να βοηθησει? ευχαρισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση υποστηρίζει dlna . Γνωρίζετε κάποια εύκολη εφαρμογή για ubuntu που να μπορώ να στείλω κατευθειαν εικόνα στην TV από το pc ?

 

Αφού η τηλεόραση υποστηρίζει DLNA(και μάλλον μπορεί να συνδεθεί με κάποιο τρόπο στο LAN σου), μπορείς να δεις και το PLEX.

Link.png Site: PlexDLNA

Έχει άπειρα features(αυτόματοι υπότιτλοι από opensubtitles, κατέβασμα εξωφύλλων, ratings κτλ.) Και έχει ενσωματιμένο DLNA server.

Υπάρχει πακέτο για Ubuntu (deb αλλα και repo).

Link.png Site: Installation

Γενικά το plex υποστηρίζει hardcoding των υποτίτλων και μάλιστα on-the-fly δηλαδή βάζει τους υπότιτλους την στιγμή που το βλέπεις, έτσι δεν χρειάζεται να περιμένεις καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...