Προς το περιεχόμενο

Red Hat RHCSA Πιστοποίηση


siropio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις κανείς εμπειρία από τη πιστοποίηση για SysAdmin του Linux Foundation; Υπερτερεί σε αναγνώριση σε σχέση με το αντίστοιχο της Red Hat; Πιο έχει μεγαλύτερη δυσκολία;

 

https://training.linuxfoundation.org/certification/lfcs

 

Έχω πάρει το LFCS πρόσφατα, αλλά για το RHCSA δεν έχω άποψη και δε μπορώ να τα συγκρίνω. Sorry.

 

Αν θες να ρωτήσεις κάτι για το ίδιο το LFCS και μπορώ να απαντήσω, ευχαρίστως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω πάρει το LFCS πρόσφατα, αλλά για το RHCSA δεν έχω άποψη και δε μπορώ να τα συγκρίνω. Sorry.

 

Αν θες να ρωτήσεις κάτι για το ίδιο το LFCS και μπορώ να απαντήσω, ευχαρίστως!

 

Γενικότερες εντυπώσεις απο την εξέταση; Πως σου φάνηκαν τα θέματα; Χρειάστηκε μεγάλη προετοιμασία από πριν; Με το Candidate Handbook είσαι καλυμμένος ως ένα βαθμό ως προς την ύλη;

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εξέταση πήγα λίγο χαλαρός και με minimal προετοιμασία, πιστεύοντας πως θα το έπαιρνα κυρίως λόγω εμπειρίας/cojones. Μεγάλο σφάλμα που παραλίγο να μου κοστίσει το certification!

 

Τα θέματα που βάζουν δεν είναι δύσκολα αλλά είναι αρκετά: 25 tasks που πρέπει να ολοκληρώσεις μέσω ενός web-based virtual terminal, με 2 και 3 subtasks το καθένα. Αν δεν είσαι καλά εξασκημένος/προπονημένος, μπορεί να μη σου φτάσει ο χρόνος.

 

Το Candidate Handbook είναι απλά ένα FAQ, δεν αναφέρει την ύλη. Μπορείς να τη δεις εδώ, στην παράγραφο Exam Details  ->  Overview of Domains and Competencies.

 

3 πολύ καλά resources που χρησιμοποιήσα, να τα μελετήσεις οπωσδήποτε με τη σειρά που τα αναφέρω:

https://www.edx.org/course/introduction-linux-linuxfoundationx-lfs101x-2

http://www.tecmint.com/sed-command-to-create-edit-and-manipulate-files-in-linux/

http://mathematicbren.blogspot.gr/2014/12/practice-test.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εξέταση πήγα λίγο χαλαρός και με minimal προετοιμασία, πιστεύοντας πως θα το έπαιρνα κυρίως λόγω εμπειρίας/cojones. Μεγάλο σφάλμα που παραλίγο να μου κοστίσει το certification!

 

Τα θέματα που βάζουν δεν είναι δύσκολα αλλά είναι αρκετά: 25 tasks που πρέπει να ολοκληρώσεις μέσω ενός web-based virtual terminal, με 2 και 3 subtasks το καθένα. Αν δεν είσαι καλά εξασκημένος/προπονημένος, μπορεί να μη σου φτάσει ο χρόνος.

 

Το Candidate Handbook είναι απλά ένα FAQ, δεν αναφέρει την ύλη. Μπορείς να τη δεις εδώ, στην παράγραφο Exam Details  ->  Overview of Domains and Competencies.

 

3 πολύ καλά resources που χρησιμοποιήσα, να τα μελετήσεις οπωσδήποτε με τη σειρά που τα αναφέρω:

https://www.edx.org/course/introduction-linux-linuxfoundationx-lfs101x-2

http://www.tecmint.com/sed-command-to-create-edit-and-manipulate-files-in-linux/

http://mathematicbren.blogspot.gr/2014/12/practice-test.html

 

Το καλό είναι ότι τώρα δίνεται η δυνατότητα να ξαναδώσει κάποιος δωρεάν, άμα αποτύχει τη πρώτη. Σε ευχαριστώ πολύ για τα resources, ειδικά τα δυο τελευταία φαίνονται αρκετά χρήσιμα. Το Introduction to Linux το είχα ξεκινήσει, αλλά μου φάνηκε πολύ εύκολο στην αρχή και δεν το συνέχισα. Απο το λίγο που έψαξα, βοηθάει όντως για την εξέταση σε αρκετά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα εξέταστρα στοιχίζουν 300 USD, εκτός εάν πετύχεις καμία έκπτωση ή κουπόνι (hint: γραφτείτε σε newsletter, follow social media κλπ)

 

2. Μετά την πληρωμή των εξετάστρων, έχεις περιθώριο 1 έτος για να κάνεις schedule ημέρα και ώρα εξέτασης. Πλέον, δίνουν κι 1 free retake που πρέπει κι αυτό να γίνει πριν να κλείσει το έτος. ΜΗΝ το αφήσετε τελευταία-τελευταία στιγμή (π.χ. μία εβδομάδα πριν), γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα βρείτε timeslot που να σας βολεύει!

 

3. Μετά την πληρωμή και πριν ακόμη γίνει schedule η εξέταση, δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις σε ποιο από τα παρακάτω distribution/distribution-family θες να εξεταστείς: Debian-Ubuntu, RHEL-CentOS-Fedora ή SLES-OpenSUSE. Μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου και αφού έχεις κάνει schedule την εξέταση

 

4. Η εξέταση διαρκεί 2 ώρες, συμμετέχεις απομακρυσμένα από το PC σου και είναι proctored μέσω web κάμερας που πρέπει να έχεις οπωσδήποτε (το «αντίτιμο» που πληρώνεις για να μη σε τραβολογάνε σε εξεταστικά κέντρα, το βρήκα εύλογο)

 

5. Το certification ισχύει για 2 έτη από τη στιγμή που θα εκδοθεί και μπορεί να γίνει renew με διάφορους τρόπους που αναφέρονται στο Candidate Handbook

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα εξέταστρα στοιχίζουν 300 USD, εκτός εάν πετύχεις καμία έκπτωση ή κουπόνι (hint: γραφτείτε σε newsletter, follow social media κλπ)

 

2. Μετά την πληρωμή των εξετάστρων, έχεις περιθώριο 1 έτος για να κάνεις schedule ημέρα και ώρα εξέτασης. Πλέον, δίνουν κι 1 free retake που πρέπει κι αυτό να γίνει πριν να κλείσει το έτος. ΜΗΝ το αφήσετε τελευταία-τελευταία στιγμή (π.χ. μία εβδομάδα πριν), γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα βρείτε timeslot που να σας βολεύει!

 

3. Μετά την πληρωμή και πριν ακόμη γίνει schedule η εξέταση, δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις σε ποιο από τα παρακάτω distribution/distribution-family θες να εξεταστείς: Debian-Ubuntu, RHEL-CentOS-Fedora ή SLES-OpenSUSE. Μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου και αφού έχεις κάνει schedule την εξέταση

 

4. Η εξέταση διαρκεί 2 ώρες, συμμετέχεις απομακρυσμένα από το PC σου και είναι proctored μέσω web κάμερας που πρέπει να έχεις οπωσδήποτε (το «αντίτιμο» που πληρώνεις για να μη σε τραβολογάνε σε εξεταστικά κέντρα, το βρήκα εύλογο)

 

5. Το certification ισχύει για 2 έτη από τη στιγμή που θα εκδοθεί και μπορεί να γίνει renew με διάφορους τρόπους που αναφέρονται στο Candidate Handbook

 

 

Καλησπέρα σε όλους,

 

δηλαδή αν κατάλαβα καλά η συγκεκριμένη πιστοποίηση έχει να κάνει μόνο με το προσωπικό διάβασμα?Δεν υπάρχει κάποιο κέντρο εκπαίδευσης που μπορείς να παρακολουθήσεις τα μαθήματα σε πραγματική αίθουσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ανασταίνω το topic για να πάρω τις απόψεις σας σε ένα δίλημμα που αντιμετωπίζω:

 

Μόλις πριν λίγες ώρες πήρα και το LFCE. Για να αυξήσω τις πιθανότητές μου κατά την αναζήτηση εργασίας σε E.U., αξίζει κατά τη γνώμη σας να ασχοληθώ με Redhat certifications ή να φύγω προς άλλα certifications εξειδικεύσεων; (AWS, Azure, DevOps κλπ). Δυστυχώς, και επειδή θα παίζει κι αυτό κάποιον ρόλο φαντάζομαι: το budget μου για επίσημα κανάλια training είναι πολύ χαμηλό και προς το παρόν το παλεύω με τριμηνιαίες συνδρομές στο Linux Academy... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επαγγελματικο περιβάλλον με οτιδηποτε αλλο πλην redhat(και παραγωγα) απλα πας γυρευοντας για μπελαδες. Δεδομενου αυτου αν η πιστοποιηση χωρις training ειναι στο μπατζετ σου(εξεταστρα δηλ) αξιζει. Εγω θα πηγαινα μαλλον για το ανωτατο με freeipa administration( αν γινεται αυτο το λογικο αλμα). Δες και τις θεσεις που σε ενδιαφερουν βεβαια αν το ζητανε το χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανασταίνω το topic για να πάρω τις απόψεις σας σε ένα δίλημμα που αντιμετωπίζω:

 

Μόλις πριν λίγες ώρες πήρα και το LFCE. Για να αυξήσω τις πιθανότητές μου κατά την αναζήτηση εργασίας σε E.U., αξίζει κατά τη γνώμη σας να ασχοληθώ με Redhat certifications ή να φύγω προς άλλα certifications εξειδικεύσεων; (AWS, Azure, DevOps κλπ). Δυστυχώς, και επειδή θα παίζει κι αυτό κάποιον ρόλο φαντάζομαι: το budget μου για επίσημα κανάλια training είναι πολύ χαμηλό και προς το παρόν το παλεύω με τριμηνιαίες συνδρομές στο Linux Academy... :-/

πήγαινε για azure, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μετράει!

trust me. Πολύ ωραία courses και είναι πραγματικά το μέλλον. Έχω πάθει πλάκα όσο κάνω νέα operations. Τρελές δυνατότητες η πλατφόρμα της MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα
 
Εγώ προετοιμάζομαι για να δώσω την RHCSA.
 

Υπάρχει κανείς άλλος που ετοιμάζεται για την ίδια πιστοποίηση ... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ανασταινω το τοπικ για να μη φτιαχνω καινουργιο.

 

Σκεφτομαι να δωσω εξετασεις για το RHCSA, χωρις ομως να παρακολουθησω καποια μαθηματα, κυριως επειδη δεν μου περισσεύουν 2500e και δεν εχω και 8 ωρες την ημερα.Το κοστος απ οτι μου ειπαν απο την Performance Technologies για την εξεταση ειναι 425e + ΦΠΑ.Οι ερωτησεις μου ειναι οι παρακατω:

 

1) Υπαρχει κανεις που να το εχει παρει, χωρις να παρακολουθησει καποια μαθηματα;

2) Υπαρχει υλικο στο ιντερνετ;Καποια ενδεικτικα θεματα ισως;

3) Αλλη επιλογη εκτος απο την συγκεκριμενη εταιρεια υπαρχει;

4) Βοηθαει καθολου στο να βρεις δουλεια ελλαδα ή εξωτερικο, χωρις να προχωρησεις για το RHCE;

5) Εχω ασχοληθει κυριως με Debian και λιιιγο με fedora, θα συναντησω μεγαλο προβλημα;

6) Για προετοιμασια ειναι καλη επιλογη να δοκιμασω CentOs ή ισως κατι αλλο(Fedora/Scientific Linux);

7) Εναλλακτικες περα απο το συγκεκριμενο certification;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έκανα τα μαθήματα (δεν είχα επαφή με Linux πριν, τώρα θεωρώ ότι ήταν εύκολο)

2) Ναι, το απόγευμα θα σου στείλω links. ;)

3) Ναι, η Ελληνοαμερικανική Ένωση hau.gr. Τα λεφτά είναι τα ίδια.

4) Στο εξωτερικό ναι, Ελλάδα όχι.

5) Μπα...

6) Centos είναι must.

7) Δεν έχω ιδέα, υπάρχουν πάρα πολλά ανάλογα τα κέφια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος, ευχαριστω.Περα απο τις 40 ωρες που ειναι η εκπαιδευση, ποσο χρονο αφιερωσες;Σε μια εβδομαδα πηγες και εξεταστηκες;Γενικα παιζουν μεγαλα ποσοστα επιτυχιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...