Προς το περιεχόμενο

Red Hat RHCSA Πιστοποίηση


siropio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε :-) ,

 

ενδιαφέρομαι για την πιστοποίηση RHCSA της Red Hat.

 

Έχω ψάξει κάποια πράγματα για να διαβάσω όπως τα παρακάτω

 

 

αλλά έχω κάποιες απορίες.

 

Ερώτηση #1

Ξέρετε ποια διανομή είναι ίδια με την Red Hat? 

Έχω τα online videos από την VTC αλλά για την διανομή Red Hat 6 όπου λέει ότι είναι ίδια η CentOS 6. Τη δοκίμασα και φαίνεται πολύ κοντινή.

Αλλά στο βιβλίο RHCSA/RHCE Red Hat Linux Certification Study Guide (Exams EX200 & EX300), 6th Edition

δε το λέει ξεκάθαρα και μιλάει για την Scientific Linux διανομή που χρησιμοποίησε.

 

Ερώτηση #2

Που υπάρχουν εξεταστικά κέντρα στην Ελλάδα?

 

Ερώτηση #3

Τη στιγμή που μιλάμε είναι η Red Hat 6 ακόμα ως αντικείμενο εξέτασης ή η 7?

 

Ερώτηση #4

Έχετε να προτείνετε να παρατηρήσετε κάτι για την πιστοποίηση?

 

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι της RH είναι οι πιο επαγγελματίες στο χώρο του λινουξ, καλά κάνεις και θα πάρεις τη πιστοποίηση. Θεωρητικά το centos είναι πιο κοντά λόγω του γεγονότος ότι είναι server oriented διανομή, πρακτικά η fedora είναι το πειραματόζωο για τη redhat. Αν περάσεις κάποια χρόνια με fedora λίγες διαφορές θα διαπιστώσεις με RHEL, κυρίως στην selinux policy(targeted vs mls). Τώρα λεπτομέρειες δε γνωρίζω λογικά κάποιος affiliate θα έχει πληροφορίες για κόστη,εξεταστικά κέντρα κλπ. Αν βρείς κάτι ενημέρωσε κ εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Κάπου διάβασα ότι πλέον μπορείς να δώσεις εξέταση κανονικά,χωρίς να έχεις παρακολουθήσει τα μαθήματα στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση.

Έχει κάποιος γνώση επί του θέματος?

Αν όχι,έχει πάει κάποιος στο εξωτερικό μόνο για την εξέταση?

 

 

Και εγώ είμαι έτοιμος να ξεκινήσω διάβασμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έστειλα mail στην ελληνοαμερικάνικη να ρωτήσω παίδες. Περιμένω απάντηση. Αν δεν υπάρξει απάντηση αρχές της βδομάδας θα τους πάρω και τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστειλα στην ελληνοαμερικανική και μου είπαν τα εξής:

 

Το  RHCSA αποτελείται από 2 exams το 

  • RHA 030 και διαρκεί 80 ώρες
  • RHA 130 και διαρκεί άλλες 80 ώρες
  • 2200 ευρώ μαζί με τα εξέταστρα για την τελική πιστοποίηση.

Οι εξετάσεις γίνονται εντός μήνα από τη λήξη των μαθημάτων.

Μου είπαν επίσης ότι είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση των μαθημάτων και απαιτείται η φυσική παρουσία των εκπαιδευομένων.

 

Αλλά αυτό δεν διασαφηνίζει αν μπορείς να το δώσεις και μόνος σου.

 

 

Για το RHE τώρα ειναι πάλι 2 exams

  • RHA 230 που διαρκεί 40 ώρες
  • RHA 250 πάλι 40 ώρες
  • και είναι 2300 ευρώ χωρίς να συμπεριλαμβάνονται τα εξέταστρα.

 

Οπότε αν μπορείτε να μάθετε και εσείς από κανα γνωστό αν μπορεί κάποιος να διαβάσει και να δώσει μόνος του θα ήταν saver!

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη! 

Τουλάχιστον για την ύλη όπως την έχω δει του RHCSA δε συμφέρει να δώσεις τόσα λεφτά.

 

 

Επίσης επειδή βλέπω να μαζευόμαστε κάμποσοι να ενδιαφερόμστε ας μαζευτούμε να μιλήσουμε για το θέμα.

Στείλτε μου PM να κανονίσουμε κανα skype call.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θα βγαίνει κοντά στα 2700 μαζί με τα εξέταστρα. Να πάνε να γαμηθούνε στην ελληνοαμερικάνικη. Είναι και χάλια τα μαθήματα απ'ότι έχω ακούσει δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία. 

 

Όπως και να'χει μόλις μάθω νεότερα κι εγώ θα ενημερώσω παίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RHCSA (Red Hat Certified System Administrator) είναι προαπαιτούμενο για το RHCE(Red Hat Certified Engineer).

Αλλά το RHCSA μπορεί να σταθεί μόνο του δλδ. Δεν είναι πχ σαν το CCENT της Cisco όπου και να το χεις στην ουσια δεν έχει κάτι.

Το RHCSA έχει 2200e με όλα μέσα(μαθήματα + εξέταση) μου είπαν από ελληνοαμερικανική.

 

Στο official site της RedHat τωρα υπάρχουν και άλλες academies. Με μία που επικοινώνησα μου επιβεβαίωσε ότι είναι εγκεκριμένη ακαδημία και έδωσε αυτό το -> ΛΙΝΚ όσο αναφορά τα μαθήματα.

Στις άλλες ερωτήσεις που του έκανα όπως αν μπορώ να δώσω μόνο χωρίς να κάνω μαθήματα κλπ δε μου απάντησε. Μου είπε να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία. Δε το έχω κάνει ακόμα όποιος με προλάβει ας ποστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες είχαμε update. Τελικά όντως μπορούμε να δώσουμε μόνο την πιστοποίηση χωρίς μαθήματα. Παραθέτω από κάτω τα mail που αντάλλαξα με τους τύπους.

 

Καλημέρα,
δεν ειναι προαπαιτουμενη η παρακολουθηση του course για την εξέταση πιστοποιησης 
η εξέταση γινεται μετα απο την αγορά training voucher, κατόπιν συνεννοησης για την ημέρα και ώρα.
 
Στο RH site θα βρείτε ολες τις πληροφοριες για training & πιστοποιηση, καθως και τους αντιστοιχους κωδικους που αγοραζετε κατα περίπτωση.

 

 

 

Καλημέρα Μάνο,

 

Προφανώς και μπορείς να δώσεις την εξέταση του EX200 η οποία σου δίνει την πιστοποίηση του

RHCSA. H θυγατρικής μας εταιρία Alfavad, διοργανώνει τις εξετάσεις και τα μαθήματα στις εγκαταστάσεις της για λογαριασμό μας

http://www.alfavad.com/pages/course-calendar

 

Θα ήθελα να σου προτείνω πριν αποφασίσεις να κάνεις κάποιο μάθημα ή να κλείσεις κάποια εξέταση, να αφιερώσεις 20 λεπτά από τον χρόνο σου και να περάσεις ένα online assessment το οποίο θα βρεις στο site της Red Hat. Αυτό θα σου δώσει την δυνατότητα να αξιολογήσεις τις γνώσεις σου και να κάνεις το αντίστοιχο πλάνο. 

http://www.redhat.com/en/services/training/skills-assessment

 

Στο site της Alfavad έχει όλες τις λεπτομέρειες τιμών και ημ/ων που χρειάζεσαι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα το assesment έτσι για πλάκα... σιγά το assesment. οι μισές ερωτήσεις είναι για το rpm και το yum, και γενικά οι περισσότερες είναι ερωτήσεις που μπορείς με μια εντολή man να βρεις την απάντηση σε δευτερόλεπτα.. (δηλαδή που και να ξέρεις από linux δεν έχεις λόγο να τις γνωρίζεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χαιρεται σε όλους,

 

Παραθέτω πληροφορίες σχετικα με το RHCSA.

 

Σε γενικές γραμμες αποτελειται από δυο μέρη.

 

Το Red Hat System Administration Ι και Red Hat System Administration ΙΙ.

 

Η ύλη για τις εξετάσεις αποτελέιται είναι και από τα δυο μέρη. Η εξέταση γίνεται την τελευταία μέρα του second course σε lab του εξεταστικού, όπου ο κάθε εξεταζόμενος εκτελεί όλα τα tasks πάνω σε ένα vm.

 

Με τη λήξη της εξέτασης το VM φορτώνεται στην RED HAT και σε τρεις εργάσιμες μέρες περίπου έχεις στο mail σου τα αποτελέσματα.

To certificate που δίνεται ηλεκτρονικό. Σε περίπτωση επιτυχίας εισάγεσαι σε λίστα της RED HAT επίσημη με όλους τους certified RHCSA.

 

Εάν έχεις γνωση linux π.χ. CentOS τοτε μπορεις να παρακολουθήσεις το Administration ΙΙ κατευθείαν χωρίς να σημάινει ότι δεν θέλει αρκετή προετοιμασία και για τα δύο.

 

 

Γενικά επειδή το έδωσα πριν 1μήνα περίπου το 70% των θεμάτων ήταν από το administration II και το υπόλοιπο απο το Ι.

 

Εάν δώσεις τώρα θα δώσεις για το RED HAT 7.x και οχι για 6.x ( Μικρές διαφορές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην τρελένεστε με τις πιστοποιήσεις σε Linux! Μην πέφτετε θύματα του κωλο marketing και της χεύτικης ανάγκης που σου δημιουργούν!

 

Εαν πραγματικά γνωρίζεται κάτι σε βάθος, δεν ειναι ανάγκη να εχετε καμία πιστοποίηση! Να παν να γαμηθούν οι μαλάκες που σου δημιουργούν ψεύτικη ανάγκη για να πηγαίνουμε σαν πρόβατα και να τους δίνου 2-3 χιλιάρικα ταρίφα!

 

Linux εισαι, οχι Cisco ή Windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά

Εγώ πέρυσι παρακολούθησα τα μαθήματα για το RHCSA στην ελληνοαμερικανική για περίπου τρεις μήνες.Έδωσα και τις εξετάσεις με επιτυχία όπου κατέκτησα και την πιστοποίηση RHCSA.

Είχα ήδη τρία χρονια προϋπηρεσία σε Linux συστήματα όμως όντως τα μαθήματα με βοήθησαν να γεμίσω κάποια κενά που είχα και να "δυναμώσω τις γνώσης μου".

Τώρα στοχεύω για τοRHCE αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω αλλα 2500 χιλιάρικα για αυτό.

Από την στιγμή που έχω δει πως γίνετε η παράδοση, τι ύλη χρειάζεται για να βγάλεις τις εξετάσεις και πως πρέπει να διαβάσεις, τότε δεν χρειάζεται να παρακολούθησης τα μαθήματα. Με λίγα λόγια LEARN HOW ΤΟ LEARN

Παραθέτω λοιπόν τις εξής σημειώσεις που ίσος να βοηθήσουν:

ΚΕΦΑΛΑΙΟ RHCSA (Red Hat Certified System Administrator)

 

Για να βγάλει κάποιος το RHCSA χρειάζεται τα έξεις:

Την  ύλη τις "ακαδεμιας"
1) RHA 030
2) RHA 130
3) Ένα exam past paper για να ξέρει στο περίπου τι στιλ ερωτήσεις θα συναντήσει

Αν καταφέρει κάποιος και βρει τα παραπάνω τότε απλά
a) διαβάζει όλη την ύλη,
B) ΜΑΘΑΙΝΕΙ πράγματα από αυτήν την ύλη,
c) κάνει τις άσκησις.
d) κάνει τις άσκησις του RH 130
e) ξανακάνει τις άσκησις του RH 130
f) ξανακάνει τις άσκησις του RH 130

και τότε πάει και δίνει τις εξετάσεις και βγαίνει με RHCSA

 

Κεφαλαιο RHCE

Πικραμένη ιστορία.

Είχα βρει όλη την ύλη από το NET, είχα κάνει κατά το 90% την προετοιμασία, αλλα ξαφνικά μπαίνει σφήνα το RedHat EL 7 όπου και αλλάζει κατά κόρον η ύλη και η εξέταση για το RHCE

Έψαξα να βρω που μπορείς να δόσεις ακόμη για το RHEL6 αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

Ψάχνω να βρω μανιωδώς την ύλη για το RHEL7 RHCE χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Άκρα του τάφου σιωπή μέχρι στιγμής.

Όταν μου είπαν κάποια παιδιά ότι πήραν την ελληνοαμερικανική και τους είπαν ότι τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά τότε έστειλα ένα μήνυμα στην redhat και με έκανε "forward" εδώ

Performance Technologies ΣΑ
Red Hat Certified Training Partner
338 Βουλιαγμένης Avenue, Ag. Δημήτριος, Athens 17342, Greece


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

προς το παρόν κανένα. Καλο θα ήταν να μαζέψουμε την πληροφορία και να δούμε τελικά

a) που μπορούμε να δώσουμε ΜΟΝΟ την εξέταση
B) Ποια έκδοση εξέτασης 6 η 7?


Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα κάπως
 

 

Καλές γιορτές να έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην performance που σου είπαν, είχα στείλει mail και είχα μιλήσει μαζί τους. Είναι partners και δίνουν τη δυνατότητα να δώσεις σίγουρα το RHCSA χωρίς να έχεις κάνει τα μαθήματα. Για το RHCE λογικά θα πρέπει να ισχύει το ίδιο. Στείλ'τους να δεις τι θα σου πουν, απαντάνε άμεσα σχετικά και μπορείς να συνεννοηθείς καλά. 

 

Στο θέμα της ύλης, ξέρεις αν έχει αλλάξει τόσο πολύ και η ύλη του RHCSA αφού βγήκε το redhat 7? Γενικά οι διαφορές τους δεν είναι και τόσο τραγικές, απλά δεν ξέρω κατά πόσο ανασχεδίασαν όλη την ύλη. Σίγουρα πάντως πλέον οι εξετάσεις γίνονται με βάση το 7, και για RHCSA και για RHCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...