Προς το περιεχόμενο

Αγορα πρωτης dlsr!!!


natsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

 

Σκεφτομαι να αγοράσω την πρώτη μου φωτογραφική dlsr και χρειάζομαι συμβουλες!! Αρχάρια μεν, δατεθημένη δε να ψαχτώ και να πειραματιστώ με τις φωτογραφίες!

Έχω κάνει ήδη μια μικρή έρευνα και με βάση τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν αλλά και τα χρήματα που διαθέτω έχω καταλήξει σε δυο μοντέλα :

Canon EOS 1100D Nikon D3100

Ποιο απ' τα δυο μου προτείνετε; Επίσης είναι καλύτερο να αγοράσω σώμα και φακό ξεχωριστά ή να αρκεστώ για αρχή στον φακό που θα συμπεριλαμβάνει το σώμα;;

 

Αν έχετε και άλλες προτάσεις για μοντέλα είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενες!!! :D

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κάποια όχι entry level αν θέλεις dslr... Καλύτερα να αποφύγεις τα μοντέλα που κοιτάς γιατί αν και dslr ειδικά η Νίκον δεν προσφέρει τίποτα από τα πλεονέκτηματα των dslr (κουμπιά για όλες της ρυθμίσεις κλπ πολύ κακό pentamirror ) αν θέλεις να πειραματιστεις με vintage φακούς καλύτερα να κοιτάξεις για κάποια Sony nex που περνει ότι φακό υπάρχει και σαν ποιότητα δεν έχει να ζηλέψει κάτι από της dslr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά κατέληξες στα πιο φτηνά μοντέλα της κάθε εταιρίας...

 

Δεν αξίζει να πάρεις κάποια απο αυτές , εφόσον δεν διαθέτεις περισσότερα χρήματα κοίτα για κάτι σε μεταχειρισμένο άμα θές DSLR

 

Αλλιώς μια mirrorless θα ήταν καλύτερη επιλογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν αξίζει να δώσω χρήματα για κάποια από τις παραπάνω...

 

Οι μηχανες της σειράς Sony nex είναι τυπου mirrorless;; Αρχίζω να το σκέφτομαι να κοιτάξω και για αυτή την κατηγορία, αν εχετε καποια συγκεκριμενη πρόταση.....

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θελω να αγοράσω μεταχειρισμένη γιατί μη γνωρίζοντας από φωτογραφικές μηχανές δεν ξέρω αν χρειαζεται κάποιου είδους συντήρηση και αν ναι, δεν ξέρω πως μπορώ να το κάνω αυτό ή πόσο θα μου κόστιζε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν αξίζει να πάρεις κάποις απο αυτές τις δυο

 

Για μεταχειρισμένα εφόσον θές να εισαι σίγουρη για την αγορά σου μπορείς να ζητήσεις απο τον πωλητή να την στείλει για έλεγχο στο service της αντιστοιχης εταιρίας και να πληρώσεις εσυ 20-30 ευρώ ποσο θα κάνει για να την τσεκάρουν.

 

Απο εκει και έπειτα εφόσον η μηχανή ειναι ΟΚ δεν θέλει καποια συγκεκριμένη συντήρηση.

 

Ναι οι Nex ειναι mirrorless. Οι mirrorless θα σου δώσουν την ιδια ποιότητα εικόνας σε σχέση με μια entry level dslr , θα κερδίσεις ενα μικρότερο πιο portable σώμα και θα χάσεις σε εργονομία, σκόπευτρο και κάποια αλλα χαρακτηριστικά των dslr που δεν θα τα εκμεταλευτείς έτσι και αλλιώς εφόσον δεν έχεις γνώσεις...

 

Πιστευω καλύτερα να αρχίσεις με μια mirrorless σαν την Nex , ειναι μια χαρά για αρχάριο και κουβαλίεται πολύ ευκολα παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολύ! ησουν κατατοπιστικότατος!

θ' αρχίσω λοιπόν να ψάχνω γύρω απο τις mirrorless!!

 

πληροφοριακά, ξερεις καποιο site για μεταχειρισμενες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν σχετικά θέματα για mirrorless εδώ στο forum , ριξε μια ματιά 

 

Για μεταχειρισμένα το insomnia φυσικά και dpgr.gr, avclub.gr

 

για συγκρίσεις μηχανών κτλπ dxomark.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε την νικον d3200 άφοβα.

 

Είναι μια χαρά και πολύ τίμια για τα χρήματα της. Mε 400 παρά ευρώ, ποτέ δε μπορούσες να αγοράσεις τέτοιο μηχανάκι. Ναι οκ, είναι μια πλαστικαδούρα, δεν εχει πολλά μπλιμπλίκια, όλες οι ρυθμίσεις είναι ζόρικες, αλλά την ποιότητα εικόνας που παρέχει, τη λεπτομέρεια που γράφει, τα υψηλά iso που σηκώνει χωρίς θόρυβο (για τα δεδομένα της πάντα...) δε τη περιμένεις απο μια τόσο φθηνή μηχανή!

 

Εάν αγόραζα σήμερα μια dslr, μην έχοντας να διαθέσω τα 1600 της D610, θα έπαιρνα μια εκ των 3200/5200 κτλ. (5200 και λιγο για το βίντεο, αν και η canon είναι καλύτερη στο τομέα αυτό).

 

Y.G. και προτίμησε τη μτχ. Εχει ένα κάρο στις αγγελίες απ'οσο θυμάμαι. Τσέκαρε και σοβαρές αγγελίες, τύπου www.fotoart.gr

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ιδια λεφτα με την 3200 υπαρχει η καλυτερη και σοβαροτερη d5100.

που μεταχειρισμενη παιρνει με κατω απο 300 ευρω (Σωμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και Kανονάκιας, σαφέστατα καλύτερη η 5100 από την 3200. Σε Pentax δεν θα πήγαινα. Και αν έχεις να δώσεις τα λεφτά για την 5100, μπορείς να δεις και την αντιστοιχη Canon 600d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φανταζομαι γιατι σε μεταχειρισμενα δεν υπαρχει ποικιλια.

 

Και δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Και τα μαγαζιά δεν στοκάρουν σε περιφερειακά pentax οπότε αν θες κάτι θα περιμένεις αρκετά. (τουλάχιστον έτσι ήταν πριν 1-2 χρόνια που είχα την K10d, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα)

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...