Προς το περιεχόμενο

Aγορα φωτογραφικης dlsr!!!


natsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

 

θέλω να αγοράσω την πρώτη μου φωτογραφική dlsr! Αρχάρια μεν, διατεθημενη δε να ψαχτώ κ να  πειραματιστώ με τις φωτογραφίες, μιας και τεέυταια κατι με εχει πιασει με το άθλημα! :P

Έχω κανει μια μικρη έρευνα και εχω καταλήξει σε δύο μοντέλα με βάσει χαρακτηριστικών αλλά και χρημάτων που μπορώ να διαθέσω...

Nikon D3100  Canon EOS1100D

Ποιο απ' τα δυο μου προτείνετε; Επίσης, είναι καλύτερο να αγοράσω φακό και σώμα ξεχωριστά ή για αρχή να αρκεστώ στον φακό που δίνετε μαζί με το αντίστοιχο σώμα;

 

Εάν έχετε προτάσεις για άλλα μοντέλα (παντα γυρω στα 250-300 ευρω) είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενες!!! :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη είσαι αρχαρια πάρε την d3100 με τον κιτ φακό.. Μόλις την μάθεις-ψαχτείς και ξέρεις πλέον τι ζητάς κ ανάλογα τα οικονομικά σου άλλαξε φακό.<br> Καλύτερα να επενδύσεις σε φακούς παρά σε σώμα απ την αρχή τουλάχιστον..<br> Ως γνωστόν, μέτρια μηχανή και καλός φακός = καλό αποτέλεσμα. Καλή μηχανή και μέτριος φακός = μέτριο αποτέλεσμα.. Την ποιότητα των φωτό συνήθως τη καθορίζει ο φακός..

Η μηχανή παρέχει τις ευκολίες.. <br><br> Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν έχεις σκοπό να πειραματιστέις  και να ασχοληθείς ποιο σοβαρά απο το να πατάς απλά κλικ  καλύτερα να αποφύγεις εισαγωγικά μοντέλα όπως η σειρά 3 της νικον

κοιτά και για καμιά πένταχ κ500 ( την βρήσκεις κάτω απο 400 στο ebay αλλά αξίζει) κ30 καμιά σχέση με την παραπάνω και απο άποψη εργονομίας και χαρακτηριστικών οι δ3100 ούτε δυνατότητα για bracketing δεν σου δίνει

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις σκοπό να πειραματιστέις  και να ασχοληθείς ποιο σοβαρά απο το να πατάς απλά κλικ  καλύτερα να αποφύγεις εισαγωγικά μοντέλα όπως η σειρά 3 της νικον

κοιτά και για καμιά πένταχ κ500 ( την βρήσκεις κάτω απο 400 στο ebay αλλά αξίζει) κ30 καμιά σχέση με την παραπάνω και απο άποψη εργονομίας και χαρακτηριστικών οι δ3100 ούτε δυνατότητα για bracketing δεν σου δίνει

 

Ναι αλλα μεταχειρισμενα θα βρισκει με το σταγονομετρο αν παει σε pentax.. Αν δε την νοιαζει αργοτερα μια οικονομια στη τσεπη της, ναι να παει κ σε pentax γτ οχι..

Κατα τα αλλα εχει συγκεκριμενο budget και η σειρα 3 δε ειναι μονο για να παταει το κλικ. Ειναι για να μαθει.

 

https://www.youtube.com/watch?v=3nmK3qrY2NE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η σειρά 3 απο την στιγμή που θα εξοικειώθεις με τις ρυθμίσεις και καταλάβεις τι παίζει δεν θα σε καλύπτει πλέον  σε ένα μήνα θα θέλεις άλλη.. στο ebay βρήσκεις τα πάντα απο μεταχειρισμένα αλλά και στην ελλάδα εγώ εχώ βρεί αρκετούς φακούς πενταξ και μάλιστα σε καλή τιμή μιάς και δεν έχουν ζήτηση δεν σου λέω οτι θα μπεί κάποιος σε ενα σαιτ και αμέσως θα βρεί οτι ψάχνει αλλά αν παρακολουθεί καθημερινά όλο και κάτι θα πετύχει.. 

΄'οσο για το βίντεο γενικά αυτός στηρίζει πάρα πολύ τις νικον και για κάποιο λόγο ρίχνει της πενταξ 

και μιλάμε για μια μηχανή που είναι αρκετά καλή..

με κ30 δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε η σειρά 5....

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θα σε καλυπτει σε πιο πραγμα ακριβως? Στο να τραβας φωτογραφιες?

Εγω με την 3200 εχω τραβηξει μερικες απ τις πιο ωραιες φωτο μου..

Και δεν την αλλαξα σε 1 μηνα αλλα σε 2,5 χρονια.. Κ οχι για την ποιοτητα των φωτο αλλα επειδη ηθελα παραπανω ρυθμισεις..

 

Μην εισαι υπερβολικος σε αυτα που λες.. Entry level και με περιορισμους ναι, αλλα κακη δεν ειναι..

Αφου βρισκεις σε pentax φαντασου τι γινεται με nikon και canon σε μεταχειρισμενα..

 

Ας δει τις προτεραιοτητες της για αργοτερα και την οικονομικη κατασταση της και ας παρει την αποφαση η ιδια. Να δει και μερικα reviews απο youtube γτ οχι.

Αλλα μην ειμαστε και εμεις εδω υπερβολικοι. 

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβώς εννοώ οτι απο την στιγμή που πέρνει κάποιος dslr την παίρνει για τις ρυθμίσεις τις και την αμεσότητα σε αυτές και το οπτικό σκόπευτρο αν είναι κάθε φορά που θέλω να αλλάξω το οτιδήποτε να ψάχνω στο μενου και να έχω το σκόπευτρο της δ3χχχ ( pentamirror πολύ σκοτεινό χώρις 100% κάλυψη  ) γιατί να μην πάρω μια Mirrorles  νεξ η samsung να μην κουβαλάω και βάρος να πειραματιστώ και με ότι φακό υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβως με οτι φακο υπαρχει... υπαρχει? Στην πληθωρα του nikon dx format δε θα το λεγα (ακομα κ μεταχειρισμενων). Εφοσων το budget ειναι περιορισμενο αποτελει λογο αυτο που λεω απο οπου κ να το δεις..

 

Κατα τα αλλα αν τραβαει σε raw θα την σωσει το lighroom..

 

To budget παιζει τεραστιο ρολο.. Αν ελεγε οτι εχει 1000 ευρω θα της ελεγα να παει σε καμμια fujifilm x-e2 να εχει κ ποιοτητα κ λιγο βαρος κ αποτελεσμα..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 εννοείς δεν υπάρχουν φακοί samsung oi nex ?

δεν υπάρχει ποικιλία σαν τών   Nikon που παρεπιπτώντος μόνο τον 35 1.8 μπορεί να αγοράσει κάποιος με μικρό budget και να πει οτι άξιζε ( αρα δεν είναι και τόσες οι επιλογές όσες όλοι λένε ) αλλά υπάρχουν σε όλα τα βασικά μήκη που χρειάζεται κάποιος και σε πολυ καλές τιμές ειδικά η samsung έχει εξαιρετικούς φακούς σε προσιτές τιμές...

εγώ αναφερόμουν κυρίως στο οτί σε mirrorless μπορείς να βάλεις φακό απο οποιοδήποτε vintage σύστημά και εκεί βρίσκεις με λίγα λεφτά εξαιρετικούς φακούς αντίθετα στην σειρά 3 δεν μπορείς να βάλεις ούτε τους παλιούς νικον που ίσως έχεις έτσι την πάτησα και έγω όταν ξεκίνησα που είχα μια δ80 και όταν πήγα να βάλω τους παλιούς φακούς μου δεν φωτομετρούσε κάν... κάπου εκεί είπα οτι η νικον κοροϊδεύει τον κόσμο   ..... 

 

h fuji είναι μια κατηγορία απο μόνη της σώματα πάντως βρίσκεις ( χ-ε1) φθηνά οι φακοί κοστίζουν  

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως με πεις κολλημενο αλλα εγω απο εταιρειες που φτιαχνουν tv, ψυγεια, κινητα μπλα μπλα φωτογραφικη δε θα επαιρνα.. Προτιμω Nikon, Canon, Pentax, Lumix, Fuji, Olympus. Αντε να κανω την υπερβαση για τη sony η οποια εχει μπει πολυ δυνατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φαντάζομαι δεν θα τα φτιάχνουν στο ίδιο τμήμα ούτε οι ίδιοι υπάλληλοι πιθανών το τμήμα φωτογραφικών της samsung να είναι κατά πολύ μεγαλύτερο και απο τον pentax( ricoh πλέον) fuji  panasonic..... όπως και να χεί είχα δοκιμάσει την nx 1000 για δυο μήνες όταν βγήκε και ήταν πολύ ποιοτική( για τα δεδομένα)  τότε δεν είχε ολοκληρωμένο σύστημα και την έδωσα αλλα τώρα έχει εξελιχθεί πολύ η samsung στης φωτογραφικές έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και αν δοκιμάσεις μια θα το καταλάβεις όσο επιφυλαχτικός και αν είσαι..  Αντίθετα η σειρά δ3χχχ με το που την πιάνεις καταλαβαίνεις οτι δεν είναι και τόσο ποιοτικά τα πλαστικά της στα - είναι οτι της κόβει και δυνατότητες η νικον που θα μπέναν χώρις κόστος για αυτή όπως bracketing πχ.... δεν λέω σαν ποιότητα φωτογραφιών ειδικά η δ3200 που δεν έχει και ΑΑ είναι πολύ καλή αλλά όλες οι μηχανές πάνω κάτω πλέον έχουν την ίδια ποιότητα και μόνο με τους φακούς θα καταλάβεις διαφορά ομώς το σώμα και οι ρυθμίσεις είναι κάτι που θα το τρως ολή μέρα.....

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα χορτασω την d7100 θα δοκιμασω mirrorless fujifilm. Αυτο ειναι σιγουρο.. Τωρα αν κατσει και πιασω καμμια samsung...Τι να πω.. Βλέποντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η κοπελα παρακολουθει τη συζητηση μολις βρηκα αυτο στις αγγελιες εδω στο ινσομνια..

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadgets/cameras/317966-fujifilm-x-a1-xc16-50mm-lens-kit-ολοκαίνουρια/

 

Το παιδι εχει 78 θετικες αξιολογησεις...

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...