Προς το περιεχόμενο

Κάτι ποιο ελαφρύ από ubuntu


panos300

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ubuntu στο σταθερό μου και ψάχνω για κάτι ποιο ελαφρύ γιατί το σύστημα είναι παλιό και ζορίζεται με τα ubuntu αλλά να μοιάζει με τα ubuntu γιατί με βολεύουν πολύ. Δοκίμασα και linux mint 17 kde αλλά κολλάει το mouse (άλλαξα 3 mouse το ίδιο) οπότε κάτι ελαφρύ στη λογική του ubuntu 14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ειναι το unity ?

Το Desktop Enviroment που χρησιμοποιεί το Ubuntu, είναι fork του Gnome.

Όποιο άλλο DE και να δοκιμάσεις θα είναι ελαφρύτερο απ'αυτό που χρησιμοποιείς.

 

Δες στο Google αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά για να αποφασίσεις, εγώ θα έβαζα LXDE (το default DE του Lubuntu). 

 

Σημείωση: Δεν είναι ανάγκη να κάνεις format για να περάσεις άλλο Desktop Enviroment. Όταν αποφασίσεις πιο θες να χρησιμοποιήσεις πες για να βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το kubuntu έχει γίνει πολύ καλό! Εγώ ποτέ δεν το συμπαθούσα και τώρα τελευταία το δοκιμάζω με mint 17 σε virtualbox και δουλεύει άψογα!!!

 

Αυτό που λες ότι σου κολλάει το mouse, τι εννοείς? Για δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το kubuntu έχει γίνει πολύ καλό! Εγώ ποτέ δεν το συμπαθούσα και τώρα τελευταία το δοκιμάζω με mint 17 σε virtualbox και δουλεύει άψογα!!!

 

Αυτό που λες ότι σου κολλάει το mouse, τι εννοείς? Για δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω.

Ενώ φορτώνει για να ανοίξει το mint  στα πρώτα δευτερόλεπτα δουλεύει το mouse μόλις φορτώσει την επιφάνεια εργασίας του mint κολλάει τελείως το mouse, κάτι τρέχει με τις θύρες usb γιατί με σειριακό mouse τα παλιά με καλώδιο δουλεύει κανονικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι υπάρχει πρόβλημα δηλαδή στις θύρες? Hardware δηλαδή? Αν βάλεις κάποια συσκευή (π.χ. ένα flashάκι) λειτουργεί κανονικά? Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε όποια διανομή και όποιο λειτουργικό και να βάλεις θα έχεις πρόβλημα....λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα windows 7 δούλευε κανονικά και κατά την εγκατάσταση δουλευε κανονικά μόλις φορτώσει τα mint κολλάει τελείως ! Μόλις εμφανιστεί η επιφάνεια εργασίας πριν δουλεύει κάτι γίνεται με τις θύρες usb σε αυτη την έκδοση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα windows 7 δούλευε κανονικά και κατά την εγκατάσταση δουλευε κανονικά μόλις φορτώσει τα mint κολλάει τελείως ! Μόλις εμφανιστεί η επιφάνεια εργασίας πριν δουλεύει κάτι γίνεται με τις θύρες usb σε αυτη την έκδοση !

 

Αν έχεις ασύρματο, δοκίμασε το εξής:

 

Μόλις ανοίξεις τον υπολογιστή, απλά βγάλτο και ξαναβάλτο στη θύρα.Έχω και εγώ θέμα και μόνο αυτό δουλεύει...

 

(για ενσύρματο δεν ξέρω αν παίζει αυτή η λύση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...